Samsung NP350V5C Mac OSX Kurulumu

Son gelişmeler şunlar; bilgisayar artık hdd'den kurulu Windows 8'ide boot etmiyor. Sadece usb'den Clover'i açabiliyor. Ordan Mavericks'e geçebiliyorsun. Clover ile yada Clover'siz Windows 8'i boot etmeye çalıştığında "boot 0ss error" yazıyor.. Eğer Maverick'si açıp, Clover Boot Loader'i baştan kursam ve 0af olarak seçsem bu sefer "boot 0af error" yazıyor ve siyah ekranda kalıyor. Yani her iki seçenekdeki MBR'de olmuyor. Windows 8'i baştan kurmalımıyım?

Ayrıca bilgisayarın donanım olarak da kafamı kurcalayan problemleri var. Eğer bios ekranında secure boot open seçersem bilgisayar ne dvd rom'u nede hdd'nin varlığını görmüyor. Sürekli bios ekranına yeniden dönüyor. Burda boot seçme ekranında sürücüler gözükmüyor. Ancak secure boot disable yapılıp, UEFI and Legacy OS seçersem sürücüleri bilgisayar görüyor. Bunu anlamadım.

İkincil olarak bilgisayarı bataryasız elektriğe bağlı şekilde kullanıyorum. Ara ara şak diye kapanıyor. Bataryayı takarsam bu kapanma olmuyor, bununda çaresini bulabilmiş değilim.

Armut piş ağızma düş yapmıyorum. Sürekli başında saatlerce kurcalıyorum. Ama bu sefer bozdum galiba.

"Armut piş ağızma düş yapmıyorum. Sürekli başında saatlerce kurcalıyorum. Ama bu sefer bozdum galiba." :like: ;) Azmini ve çabanı taktir ediyorum, sen bu gidişle kuracaksın.

Eğer Windows kısmında yedeklemen gereken dosyaların yoksa bence kafadan tertemiz format at artık. Biraz karışmış senin işlerin, defalarca Clover falan kurmayı denemişsin sanırım.

Unibeast ile Mavericks kur : UniBeast Mac OS X Mavericks Rehberi » Technopat
(Bu unibeast usb belleği hazırlayabilmek için bir windowslu pc gerecekecek ve içine Virtual Box programını kurmak gerekecek. Onun içine de sanal bir Mac OS X)

Yani uzun ama etkili çözüm sıralaması şu:
  1. Temiz Windows kur (Eğer başka bir bilgisayarın varsa bu adımı geç)
  2. Windows'un içine Virtual Box kur. Onun içine de iAtkos Mountain Lion: VirtualBox'a Mac OS X Mountain Lion Kurulumu - YouTube
  3. Unibeast usb belleğini oluştur: UniBeast Mac OS X Mavericks Rehberi » Technopat
  4. Unibeast belleğin takılı iken bilgisayarını aç ve yükleme sırasında tüm harddiski biçimlendir ve 2 veya 3 partition yap (Mavericks + Windows + Depo).
  5. Mavericks ile işin TAM(!) bitince sıfırdan Windows kurarsın.

Bu listeyi adım adım yapmadan yapamadım demeyi veya vazgeçmeyi uygun görmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
"Armut piş ağızma düş yapmıyorum. Sürekli başında saatlerce kurcalıyorum. Ama bu sefer bozdum galiba." :like: ;) Azmini ve çabanı taktir ediyorum, sen bu gidişle kuracaksın.

Eğer Windows kısmında yedeklemen gereken dosyaların yoksa bence kafadan tertemiz format at artık. Biraz karışmış senin işlerin, defalarca Clover falan kurmayı denemişsin sanırım.

Unibeast ile Mavericks kur : UniBeast Mac OS X Mavericks Rehberi » Technopat
(Bu unibeast usb belleği hazırlayabilmek için bir windowslu pc gerecekecek ve içine Virtual Box programını kurmak gerekecek. Onun içine de sanal bir Mac OS X)

Yani uzun ama etkili çözüm sıralaması şu:
  1. Temiz Windows kur (Eğer başka bir bilgisayarın varsa bu adımı geç)
  2. Windows'un içine Virtual Box kur. Onun içine de iAtkos Mountain Lion: VirtualBox'a Mac OS X Mountain Lion Kurulumu - YouTube
  3. Unibeast usb belleğini oluştur: UniBeast Mac OS X Mavericks Rehberi » Technopat
  4. Unibeast belleğin takılı iken bilgisayarını aç ve yükleme sırasında tüm harddiski biçimlendir ve 2 veya 3 partition yap (Mavericks + Windows + Depo).
  5. Mavericks ile işin TAM(!) bitince sıfırdan Windows kurarsın.

Bu listeyi adım adım yapmadan yapamadım demeyi veya vazgeçmeyi uygun görmüyorum.

Bu benim ilk dizüstü bilgisayarım. Donanım olarak problemleri var diyebilirmiyiz? Yani bataryasız sadece elektrikte iken arada bir kapanması; UEFI and Legacy OS ile kurulum yapılmış iken çalışan sistemde secure boot enable yapınca sürücüleri görmemesi normal mi?

Mac OS'da zaten Secure boot açamazsınız diyorum halen daha sürücüleri görmemesi normal mi diyorsunuz. Secure boot, bootloader'ı imzasız bütün işletim sistemlerin PC'den banlayan bir teknoloji. Secure boot'un amacı zaten millet bilgisayarına Linux kuramasın. Secure boot bir saçmalık. Kapatın.

Clover ileride Secure boot desteği ekleyebilir. Şu anda çalışmalar başladı diye biliyorum.

Günaydin. Dün gece 3’e kadar ugraşıp ancak ağırr aksak çalışan bir Windows 8 kurabildim. Kalıp aynı kalıp, usb disk aynı disk. Daha önce boot menüsünde UEFI olarak gözüküyordu. Tek bir defa gördü onda da kurulum denedim. Ne olduğuna dair hiçbir fikrim yok ama sonlara dogru evrensel birşey brşey hatasi dedi ve bir anlık geçti. Kurulumu bitirdi ama hantal çalışıyor, uzun sürelerde kapanıp açılıyor.
En net şunu söyleyebilirim; bu tamamen boş adam işi. Ben sabah 7 de kalkip işe gidiyorum, evliyim sorumluluklarım var. Bir kaç gece geç saatlere kadar bununla uğraşmak bana lüks geldi. Doğru düzgün bir Windows 8 kurabilirsem daha fazla uğraşmayacagım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı