İnceleme Samsung Odyssey G3 LS24AG320NUXUF 24

Samsung-102939630-tr-odyssey-g3-g32a-404633-ls24ag320nuxuf-531440768Download-Source-zoom.png

Ürünü Neden Aldım? Ne Kadar Fiyata Aldım?

Öncelikle evime yakın olan 2 mağazadan bahsetmek istiyorum: Teknosa ve vatan. Ben vatan daha büyük olduğundan Vatan'ı tercih ediyorum ve başka seçeneğim yok çünkü internetten monitör almaktan çekiniyorum. Neyse amacım ilk başta arkadaş tavsiyesi ile Rampage rm 344 monitörünü almaktı ama almak için gittiğimde bir sorun ile karşılaştım, maalesef ürün teşhirmiş ve sıfır ürün hayallerim böylece yıkıldı.
Bildiğiniz burada çaresiz kalıyorum çünkü 3100 TL fiyata çok da etrafında alternatif bir monitör yok. O kadar çaresizim ki monitörleri gezmeye başlıyorum ve gözüme yukarıda gördüğünüz canavar gibi duran monitör takılıyor. Kendi kendime teşhir ürünü alacağıma 500 TL daha fazla koyayım Samsung alayım bilindik marka olsun diye söyleniyorum ama bu mantık monitörlerde maalesef işe yaramıyormuş. Ürünü 3600 TL para verip aldım ve ürünün piyasadaki fiyatı her gün değişmekte.

Ürünle İlgili Deneyimlerim. Memnun muyum?

Ürünü piyasadaki normal fiyatından aldığımı düşünüyorum, ben aldıktan sonra Vatan'da 3500 TL rakamlara düşüş yaşadı lakin şu an evime yakın olan mağazada stokta yok. Kutusu çok büyük ve korunaklı. Eve getirirken ilk elime aldığımda ben bunu götüremem diye düşünmüştüm ama bir şekil götürdüm. Ayakları çok sağlam olduğundan bayağı ağır kendisi.
İçinden display kablosu çıkmakta ve şarj aletine benzer bir cihazı da çıkmakta enerji tüketimi E seviyesindeymiş. Memnuniyet konusu ise biraz şaibeli çünkü ben kurar kurmaz bir gariplik hissettim. Bir taraftan sıfır, ölü pixeli olmayan, renkleri hoşuma giden bir model buldum diye sevinirken bir taraftan siyahlarda bir gariplik hissederken kendimi buluverdim.
Söylemeden geçmeyeyim ürün 2022 model ama ilk çıkan versiyonu 2021 yılında piyasaya çıkmış.

Monitörün Genel Performansı
Bu monitörün performansından bahsedeceksek OSD menüsünden bahsetmeden geçemeyiz.
Burada önemli olan yanıt süresi ve FreeSync Premium ayarları. En optimum ayarı aşağıda gördüğünüz ayarlardır diğer ayarlar maalesef çok yavaş kalıyor ve performansı kötü etkiliyor. Monitörü kurduğunuzda otomatik FreeSync Premium açık olarak geliyor ama Hz ayarını masaüstünde değiştirmeniz gerekiyor. Eğer değiştirmezseniz ghost aşırı kötü gözüküyor. Ayarları yaptığınızda hemen hemen her VA panelde olunan normaline iniyor. Ayaklarının sağlam olduğunu söylemiştim kurduktan sonra monitörün hiç sallanmadığını söyleyebilirim. Ayrıca IPS monitörlerde olan glow ve coilwhine sorununun da olmadığından eminim.
Eee peki bu monitör kusursuz mu?

20230403_142056.jpg

İşte tam burada neredeyse her yeni model giriş segmentinde bulunan VA panellerin sorununa değineceğim siyah bulaşma (smeering) ve ghost.
Bu bayağı uzun bir konu kendinizin araştırmasında fayda var ben sadece biraz değineceğim çünkü bu modelde VA panel olmasından dolayı saydığım siyah bulaşma gibi sorunlar mevcut ama size bu soruna sahip benzer seviyede bir ton model sayabilirim:​

Casper Excalibur m E238FHD G, ASUS TUF VG24VQE, VG24Q1a, ViewSonic VX2418C, Samsung LC24RG50fqexuf, MSI Optix G24C4...

Gördüğünüz gibi say say bitmiyorlar peki bunların fiyatları ve markaları farklı olmasına rağmen neden hepsinde aynı sorun var?
Öncelikle hepsinin ortak tarafı çoğunun VA panel olması hatta çoğunun Samsung'un VA panelini kullanması.
Yani Reddit'te dolaşan "VA monitörü. VA, gerçekten kötü piksel yanıtıyla ünlüdür." cümleleri gerçekten doğrudur. Ben de zaten mağazada gezerken çoğu ürünün VA panel olduğunu fark ettim ve tercihim renklerinin doğruluğu ve canlılığından dolayı gözüme göre Odyssey G3 oldu. Seçim yaparken arasında kaldığım modeller genelde yukarıda saydığım gibi fiyatı birbirine yakın olan ASUS modelleri,
muhtemelen IPS ASUS modeli de vardı aralarında ama onlarında ghost tarafında çok iyi olduğu söylenemez ve ben bizzat gezmiş görmüş biri olarak renkler arasında IPS ile VA arasında çok bir fark olduğunu görmedim.

Samsung-102939641-tr-odyssey-g3-g32a-404633-ls24ag320nuxuf-531440769Download-Source-zoom.png

Sonuç

Size tam bu kısımda monitörün ghost sonucunu atacağım. Site TestUFO: Ghosting
Attığım VA modelleri araştırarak benzer sonuçları görebilirsiniz. Umarım bu monitörü satın alacak arkadaşlara kararlarını verebilecek kadar bilgi verebilmişidir. Ben son söz olarak söylemek istediğim şey:
Ghost ve siyah bulaşma beni rahatsız etmez; ben glow ve coil whine gibi sorunlardan daha rahatsız oluyorum, daha derin siyahlar istiyorum, düşük fiyata yüksek Hz istiyorum diyorsanız bu monitörü alabilirsiniz,
Bu iğrenç! Çok fazla hayaletlenme ve siyah bulaşma var derseniz haklısınız IPS modellerine yönelebilir veya satın almayabilirsiniz. Özellikle ilk başta smeering yapmasından dolayı benim de dikkatim bayağı dağılmıştı sonradan gerekli ayarları yapınca alıştım.

20230302_231427.jpg

Rtrings'e göre tepki süresi:

tables-max-small.jpg

VA panellerde (smeering) siyah bulaşmaya örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Samsung Odyssey G3 ayarlarından bahseden video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

teknik özellikler
Amd Freesync, Nvidia G-SyncEkran BoyutuEkran ÇözünürlüğüEkran Şekli
Evet241920 x 1080Düz
Görüntüleme Açısı, DikeyGörüntüleme Açısı, YatayHd TürüPanel Tipi
178°178°FHDVA
Tepki SüresiYerel Açı OranıYenileme FrekansıAğırlık
1 ms (MPRT)16:91653.3 KG
Benzer modeller:
Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWMXUF 24" 1ms Full HD Freesync Pivot Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (ilk çıkan versiyonu)

144 Hz (Teknik özellikleri inceleme ile aynıdır sadece Hz farklı)

konuda yer verilen model:

işte tam burada neredeyse her yeni model giriş segmentinde bulunan VA panellerin sorununa değineceğim siyah bulaşma (smeering) ve ghost.
Bu bayağı uzun bir konu kendinizin araştırmasında fayda var ben sadece biraz değineceğim çünkü bu modelde VA panel olmasından dolayı saydığım siyah bulaşma gibi sorunlar mevcut ama size bu soruna sahip benzer seviyede bir ton model sayabilirim:​

Arkadaşlar kelimenin doğrusu smeering değil "smear" kelimesiymiş, yazarken kelimenin okunuşunu yazmak gibi bir hata yapmışım bu yüzden kusuruma bakmayın özellikle belirttim çünkü VA panellerin Black smearing olayı ile ilgili internette binlerce sonuç ve bilgi var yani bu panellerin çoğu böyle. Ayrıca buraya bir hocamın sözünü de eklemek istiyorum. "VA panel, yapısı gereği hantal bir panel. Bir de üstüne yüksek yenileme hızları eklenince panel tepkime süresi doğal olarak yetişemiyor. Ondan dolayı 120 Hz ve üstü VA monitörlerde %98 ihtimalle Black smearing ya da ghosting görülür. Onlar görülmezse scan lines problemi illa görülür." VA paneller hakkında her şeyi öğrendiğinizi düşünüyorum okuduğunuz için teşekkür ederim iyi sosyaller dilerim.

Renk konusunda: IPS > VA > TFT, TN.

Renk konusunda: IPS > VA > TFT, TN.

IPS ile VA panel arasındaki renk farkını hissetmek zor yine söylemek istedim sözümün arkasındayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ağzınıza elinize sağlık ürünü dün aldım bende Hepsiburada'dan aldım dört gözle bekliyorum ben şahsen laptopa bağlayacağım ürünü oyun oynarım günlük işlerimide hallederim diye düşünüyorum çok sıkıntı etmeyecektir bu kusurlara kullandıkca gözümüz de alışacakdır benim aldığım sitede fiyatı 3099TL F/P diyebilirim.

Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın.

Sağ olun hocam.

Hocam ağzınıza elinize sağlık ürünü dün aldım bende Hepsiburada'dan aldım dört gözle bekliyorum ben şahsen laptopa bağlayacağım ürünü oyun oynarım günlük işlerimide hallederim diye düşünüyorum çok sıkıntı etmeyecektir bu kusurlara kullandıkca gözümüz de alışacakdır benim aldığım sitede fiyatı 3099TL F/P diyebilirim.

Ürün geldiğinde buraya izleniminizi yazarsanız sevinirim.

Son düzenleme:
WhatsApp Görsel 2023-04-20 saat 17.09.04.jpg
Monitör geldi ben çok memnun kaldım açıkçası 1 tane ölü piksel vardı en sol üstte oda gram göze batmıyor onun dışında hafif ghosting var üst seviye oyuncu değilseniz gözünüze batmaz 144Hz tam alıyorum ve FPS artışı gerçekleşti 10-35 FPS arası yükselme oldu işlemciye uğramadan GPU ve ekran arası direkt geçiş olduğu için ben memnun kaldım kutudan HDMI kablosu çıkıyor ürün hem yazılım yaparken pivot özelliği ile kolaylık sağlıyacak hem de günlük oyun ve okumalarda gözümü büyük olduğu için ağrıtmayacak diye düşünmekteyim alınabilir ben beğendim laptopum 120Hz IPS panel monitör 144Hz VA panel çok renk farkı yok fotoda gördüğünüz gibi sadece çok renkli oyunlarda rengi fark ederseniz bir yanlış bilgim varsa da kusura bakmayın benim gördüklerim bu kadar F/P alınır bir ürün.

Eki Görüntüle 1747930monitör geldi ben çok memnun kaldım açıkçası 1 tane ölü piksel vardı en sol üstte oda gram göze batmıyor onun dışında hafif ghosting var üst seviye oyuncu değilseniz gözünüze batmaz 144Hz tam alıyorum ve FPS artışı gerçekleşti 10-35 FPS arası yükselme oldu işlemciye uğramadan GPU ve ekran arası direkt geçiş olduğu için ben memnun kaldım kutudan HDMI kablosu çıkıyor ürün hem yazılım yaparken pivot özelliği ile kolaylık sağlıyacak hem de günlük oyun ve okumalarda gözümü büyük olduğu için ağrıtmayacak diye düşünmekteyim alınabilir ben beğendim laptopum 120Hz IPS panel monitör 144Hz VA panel çok renk farkı yok fotoda gördüğünüz gibi sadece çok renkli oyunlarda rengi fark ederseniz bir yanlış bilgim varsa da kusura bakmayın benim gördüklerim bu kadar F/P alınır bir ürün.

Masanızı çok beğendim hocam. Umarım iyi günlerde kullanırsınız ve yeni monitörünüz hayırlı olsun. Ghosting'i bende gözle hissedebiliyorum ama ayarlarını yaptıktan sonra rahatsız etmiyor, rahatsız etmeyince de iade etmekle uğraşmadım açıkçası ama bundan dolayı çok iade eden var haberiniz olsun. Ghost'u fark etmemiz oyunda daha da zor oluyor ve sadece koyu renklerde belirgin oluyor genelde mesela siyah gibi. Asıl dikkat çeken olay overshoot olayıymış FIFA oynarken belli olduğu söyleniyor. Onun harici bir sorununu göremedim benim önceki monitörümün ayağı eski tip olduğundan pivot ayağın bir nimet olduğunu düşünüyorum ve monitör masanızda çok şık duruyor tekrardan unutmayıp tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Bu monitörü ilk sistemimde hediye olarak almıştım eşimden, evet ghostingi var ama rahatsız etmiyordu, görüntüsü yapısı malzeme kalitesi gerçekten güzel bir monitördü, VA panel bir monitör alınacak ise bence bu model gayet iyi şu an pivot bir monitör arıyorum ve bu monitör gerçekten pivot olabilmesi açısından harika. Ancak gerek sosyal gerek başka platformlarda çok fazla eleştiri alan bir model tamamen kullanıcı beklentisi ve ihtiyacına göre bir model.

Bu monitörü ilk sistemimde hediye olarak almıştım eşimden, evet ghostingi var ama rahatsız etmiyordu, görüntüsü yapısı malzeme kalitesi gerçekten güzel bir monitördü, VA panel bir monitör alınacak ise bence bu model gayet iyi şu an pivot bir monitör arıyorum ve bu monitör gerçekten pivot olabilmesi açısından harika. Ancak gerek sosyal gerek başka platformlarda çok fazla eleştiri alan bir model tamamen kullanıcı beklentisi ve ihtiyacına göre bir model.

Katılıyorum kimse kimseye zorla monitör aldırmıyor. eleştirilerin sertliğinin sebebi tamamen Samsung'a güvenin fazla olmasından kaynaklı. Bu ürünün piyasaya Gaming diye çıkarılmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü Samsung'un çoğu elektronik ürünü kaliteli, haliyle sen ilk başta alırken monitörde ghost beklemiyorsun dolayısıyla bu monitörün sorunlu olmadığını savunan kişilere genelde tepki veren adı belli 3 4 kişi var bunlar bu kartı kronik problem diye sürekli kullanıyor. Burada Samsung'un G4 serisi gibi başarılı ghostingsiz monitörleri bulunmasına ve G3 ile benzer ergonomiye sahip olmalarına rağmen 2020 yılında çıkan modelin beklentiyi karşılayamaması sonucu Samsung VA paneller ile ilgili resmen dalga etiketleri çıkmaya başlamış. Tabii Samsung'un giriş segmenti VA panel piyasasını kurtarmak bana düşmediğinden haliyle monitörü kendi incelemem harici bir yerde objektif bir şekilde yorumlamama izin verilmiyor aslında Samsung kenara köşeye bu modeli sessizce çıkarsa 5 ms VA panel monitör diye kimse duymayacak bile, örneği çok işte aynı zamanda böyle olunca şikayetlerde öne çıkıyor bu tarafta koz o eleştiriyi yapan kişilerde oluyor sen ağzını açamıyorsun tabii onlarda haklı sen Gaming deyip yüksek bir beklentiyle reklamını yapıyorsun ama ürünün kusurlu. Ama sert eleştirilerin bir haksız tarafı var kendileri farkındalar mı bilmiyorum bunu hiçbir şekilde anlatamadım. Kendi önerdikleri hiçbir ürünü ben İzmir vatan şubesinde ve Teknosa'da bulamıyorum ve ben bu şubelerden almak zorundayım.monitörü satın almadan önce ve aldıktan sonra her hafta 1'er kez şubelere gidip acaba G3 modelinden daha F/P monitör gelmiş mi diye hep takip ettim her hafta da şubelerini ister istemez teknolojiye olan ilgimden gezerim ve zaten evime yakınlar ama ben gittiğimde maalesef bırakın F/P 144 Hz ürün gelmesini G3 modeli fahiş zam yemişti asıl sorun ise saydıkları monitörlerin buralarda mevcut olmamasına rağmen bana veya konudaki adama aynı monitörleri önermeye devam ediyorlar sıkıntı burada başlıyor. Mesela şu an ne öneriliyor işte Gigabyte G24F2 modeli 4000+ TL gibi bir ücretten 3800 TL fiyata düşmüş, tamam çok güzel indirim de kardeşim bu ürün İtopya harici bir yerde yok ki? Erişilebilirlik yok. Şimdi internetten alayım desem bizim ev halisi internetteki kargo olaylarında yaşadığı kötü tecrübelerden dolayı teknolojik bir ürünü internetten almaya çok sıcak bakmıyorlar haliyle onları üzmek istemediğim için hiçbir ölü pikseli olmayan sağlam bir monitör almak zorundayım evet. İşte böylece sen o dev mağazadaki 20 veya 30 adet monitör modeli arasından seçim yapmak zorunda kalıyorsun. Bu tamamen farklı bir deneyim insanın kafası karışıyor. O arkadaşların önerilen modelleri aradığında ise baştan zaten 3800 TL fiyat bandında olan IPS pivot paneller eleniyor çünkü iilyama ya da Gigabyte G24F2 falan bunların bırak kendilerini mağazada adları bile yok. Kendim her modeli bütçem geniş olduğu ve zamanım olduğu için tek tek gezdim ama çok fazla parada harcamak istemiyorum sıkı biriyimdir.

Mesela yine forumda sürekli önerilen başka bir popüler modelden örnek verecek olursam ASUS VP249QGR ve VP228qg direkt olarak işte Samsung Odyssey G3 144 Hz ile ilgili bir konu başlığı varsa bunların fiyat etiketi 3000 TL olduğundan konunun altına mükemmel modellermiş gibi yapıştırıyorlar. Tam başlıkta kullandığım ürün olduğundan ve elimdeki ürünü yeterince kullandığımdan, ürün ile ilgili bilgi yazacağım, başlıkta olan modeli konuşmama rağmen bunların ellerinde araştırılmış kaynaklar var altına ben kullandım sorun yaşamadım dediğin an seni tutuyorlar yağmura, yani tuzak yani ghost harici bir problem yok ortalıkta diğerleri hep kullanıcı sorunu. Sonra sana yine ASUS'un o pivot olmayan eski hissettiren monitörleri yine atıyorlar affedersin gerizekalıyız ya biz. Kardeşim iyi güzelde bunlar artık her yerde mevcut olmayan modeller dediğinde ise hemen beğenmedim tuşuna abanıyorlar işte sorun tam da burada. Kardeşim biz paramızla da bu ürünleri ghost sorunu var diye 144 Hz veya 165 Hz akıcı ve yeni nesil pivot bir monitör satın almayalım mı? Kullanmayalım mı? Biz ölelim mi mi yani? Sadece 75 Hz TN veya 75 Hz IPS panel mi kullanalım ömrümüz boyunca? Benim gibi insan yok mu acaba forumda anlayamadım çünkü duygularıma kimse tercüme olmadı incelemem harici. Şimdi ben koca İzmir'i gezsem bu ASUS'un iki monitörü bulamam biliyorum çünkü bu monitörlerin tipinden belli sıfırının satılmadığı, sahibinden uygulamasından alman lazım ya da Hepsiburada falan başka çaren yok çünkü İtopya'dan alamazsın o ASUS monitörün tasarımı 2010 yıllarından beri kullanılıyor o ürünün hala internette satılıyor olması mucize ve ben ürünü evime yakın iki mağazadan almak zorundayım. Haliyle Gigabyte ve ASUS'u elemek zorunda kalabiliyorsun G3 hariç bir model önersen dahi o işte popüler modelleri yazmadığın için konu sahibinin daha fikri olmaksızın her türlü eleştiriyi yiyorsun. Konu sahibinin haberi bile olmuyor konusuna giriyor görünce korkusuna cevap bile vermiyor oda G3 alacağım dese başına gelecekleri biliyor çünkü. Halbuki G3 falan önerdiğim yok ürünü kullanıyorum ve sadece yorumumu yapmaya gelmişim böyle dediğimde de atılan yorum ise direk şu oluyor: Sen buralarda yenisin galiba? Veya sen işte bilgiye neden saygısızlık ediyorsun? Ya sen ne kadar hadsizsin. Adam küfür edecek edemiyor kısaca iyide ben konuyu tartışmaya mı geldim? Yoksa sen bana hakaret et diye mi? Resmen demediğini bırakmadı adam şok oldum.

Attığı site ise işte bu G3 bu paneli kullanıyormuş yani ellerinde bilgi hazır sana karşı bunu atıp duruyor:

İyi ama bir problem daha var sorun burada bitmiyor bu tartışmalar dönerken adam o sırada bana aniden Odyssey G3'ün özelliklerine uyan sadece 1 adet panel var demeye başladı ben onunla konuşmuyordum bile o benim mesajımı alıntıladı ben burada bir sinir oldum içimden ne oluyor lan? Diyorum çünkü S24AG30 ile F27G35t rtringste ayrı listeleniyorlar, aynı panel olması mümkün değil. Bu sırada tabii kardeşimizin tavır. Bana o yukarıdaki linki atıp "dediğiniz şey pek de mümkün değil bu tanımlara uyan sadece 1 panel var." oluyor ben iyice ayar oluyorum. Bu sırada en son çıkıp ya kardeşim ben bu modellerin arasındaki kontrast oranı farklı olduğunu biliyorum ben o zaman bu paneller farklı değil mi? Diyorum. Onu dediğim zaman bana 2 tane panel atıyor kısaca insanı acemi yerine koyuyorlar. Demesem o 1 panel ile konuşmaya devam edecek o attığı panelde 2020 modele ait. Şimdi ne oldu? Başta dedin hani sadece tanımlı özelliklere ait 1 adet panel mevcuttu? Hani dediğim şey mümkün değildi? Demek ki her şey bilgi değilmiş diyorum bu tartışma uzuyor gidiyor kısaca siz siz olun ürünü kullanın ama bunlara bulaşmayın.

12.jpg

Bu arada Samsung G3 hakkındaki deneyimlerimi sadece bu forumda söylemedim ama söyleyipte yaşadığım en trajik olayları bana bu forumda yaşattılar resmen. Bu forumu neden hala kullanıyorum? Diye sorarsan moderatolar işini yapıyor. Kendileri tabiri caizse ile bir yerlerimi kurtarıyor resmen. En son çünkü hadsiz, cahil, bilgisiz, saygısız gibi sayamadığım birçok ithamlardan sonra şikayetimi kendileri fark edip arkadaşın yorumunun adeta yarısını sildiler, siz düşünün artık nasıl bir sohbet döndüyse orada. Bu arada başta söyledim mi bilmiyorum ben sıkı biri olduğum için alacağım monitörde ghost olup olmaması umurumda değildi bu yüzden ghost görmemi engellese dahi bunu göze alarak tercih ettim monitörü.

Son düzenleme:
Masanızı çok beğendim hocam. Umarım iyi günlerde kullanırsınız ve yeni monitörünüz hayırlı olsun. Ghosting'i bende gözle hissedebiliyorum ama ayarlarını yaptıktan sonra rahatsız etmiyor, rahatsız etmeyince de iade etmekle uğraşmadım açıkçası ama bundan dolayı çok iade eden var haberiniz olsun. Ghost'u fark etmemiz oyunda daha da zor oluyor ve sadece koyu renklerde belirgin oluyor genelde mesela siyah gibi. Asıl dikkat çeken olay overshoot olayıymış FIFA oynarken belli olduğu söyleniyor. Onun harici bir sorununu göremedim benim önceki monitörümün ayağı eski tip olduğundan pivot ayağın bir nimet olduğunu düşünüyorum ve monitör masanızda çok şık duruyor tekrardan unutmayıp tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim tekrardan böyle bir inceleme sunduğunuz yazdığınız için bize oynadığım oyun Destiny 2 şu anlık hiçbir şekilde ghosting vs hissetmedim ayarları yaptım ondandır incelemeniz bana rehber oldu ve sayenizde tercihim bu oldu diyebilirim emeğinize yazınıza sağlık sağ olun iyi günler dilerim.

Herkese şimdiden hayırlı bayramlar arkadaşlar.

Eğer aklında soru işareti kalanlar olursa bu linkteki bilgileri okumasını tavsiye ederim:

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı