İnceleme Samsung Odyssey G3 LS24AG320nuxuf 165 Hz

Klasik sorular:
Ghosting var mı? Evet gözle görülür şekilde var.
Ms değeri sorun çıkartıyor mu? Kendinizi kandırmadığınız sürece nadir durumlar hariç sorun çıkartmıyor.
Masaüstü kullanımında ghosting var mı? Hayır yok. Web siteleri, video vs. herhangi bir sorun çıkartmıyor. Yazılar gayet net şekilde okunuyor.
Malzeme kalitesi nasıl? Arkasındaki mavi kapak nispeten dandik sayılır biraz oynuyor, arka kapak sert plastik bastırdığınız zaman içeri göçmüyor, sağ sol yaparken gıcırdamıyor.

Benim uzun kullanım testlerim ve deneyimim ise şöyle (14 Haziran 2023-7 Mart 2024):

Pivot özelliğini kullanamıyorum, masamın üstü buna izin vermiyor ama ara sıra denediğimde sorunsuz şekilde kullanılabiliyor ve dik şekildeyken sağ sol yapılabiliyor, görüntü kalitesinde ise herhangi bir değişiklik yok. Ayaklık ise gereksiz şekilde uzun en nefret ettiğim özelliği olabilir, gerçekten çok uzun ve bayağı gereksiz.

Görüntü kalitesi hakkında şöyle söyleyebilirim ki görüntü gayet net ve yazılar ekranda kayarken bloom efekti gibi şeyler olmuyor net şekilde kayıyor, ışık süzmesi vs. yok siyah rengini gerçekten iyi yapmışlar. OSD kısmında 2 adet siyah ayarı var, ikisini de yükselttiğiniz zaman monitör AMOLED bir monitöre dönüşüyor ama oyunlarda karanlık kısımları göremiyorsunuz, ikisini yükseltmek biraz fanteziye giriyor.

Dış görünüş olarak klasik 5K altı monitör görüntüsü ekstra bir şey beklememek gerekiyor, arka kısmı hoş duruyor mavi bir aparatı var ufak çaplı güzellik katıyor, çerçeveleri direkt ekran içinde olduğu için çift monitör için ideal diyebilirim belli bir süre sonra çerçeveleri unutuyorsunuz, alt kısım ise ortası düz kenarlarda 2 tane hoparlör yeri var fakat içinde herhangi bir şey yok dümdüz görüntüden ibaret, fantezik olarak içini söküp oraya hoparlör ya da LED koyulabilir diye düşünüyorum gerçekten güzel bir görüntü sunabilir.

Bu monitörü ilk aldığımda bir arkadaş monitörü yerden yere vurmuştu işte bakarken kör oldum vs. Hastalık sebebiyle evden çıkamıyorum ve sabahtan akşama kadar monitörüm açık ve bakıyorum göz sağlığı olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadım, ara sıra başım ağrıdığı zaman göz koruyucu modunu açıyorum ve baş ağrımı az da olsa hissetmiyorum ve işe yarıyor öylesine koyulmuş ekranı sarı yapan bir özellik değil, onun dışında kutusundan ise güç kablosu (adaptörlü) 1 tane DP kablosu çıkıyor harici bir şey çıkmıyor, vida vs. çıkmıyor ayaklığı direkt şekilde oturtuyorsunuz ve gayet sağlam şekilde tutuyor ve hiç çıktığını vs. görmedim.

Alınır mı? Alınmaz mı konusunda bir şey diyemiyorum kişiye kalmış bir şey, bazı arkadaşlara soruyorsun şu monitör alınır mı? Diyor ki 5K ekle şunu al, 5K ekleme şansı olsa ekler zaten, bir ara ikinci elde sıfırları 2500-3000 civarına dolaşıyordu hala aynı ise. Yan monitör olarak tam bir şaheser ana monitör olarak ise idarelik alınabilir diyebilirim.

Bu ise epik ghosting testi, OSD kısmında yanıt süresi seçeneğinde 4 tane seçeneği var standart, daha hızlı, en hızlı, en hızlı (MBR), dürüst olmak gerekirse sonuncusu sadece ekran parlaklığını kısıyor ghosting olarak herhangi bir şeyi değiştirmiyor ve daha hızlı şekilde baş ağrıtıyor en azından bende.

20240305_201823.jpg

Klasik sorular:
Ghosting var mı? Evet gözle görülür şekilde var.
Ms değeri sorun çıkartıyor mu? Kendinizi kandırmadığınız sürece nadir durumlar hariç sorun çıkartmıyor.
Masaüstü kullanımında ghosting var mı? Hayır yok. Web siteleri, video vs. herhangi bir sorun çıkartmıyor. Yazılar gayet net şekilde okunuyor.
Malzeme kalitesi nasıl? Arkasındaki mavi kapak nispeten dandik sayılır biraz oynuyor, arka kapak sert plastik bastırdığınız zaman içeri göçmüyor, sağ sol yaparken gıcırdamıyor.

Benim uzun kullanım testlerim ve deneyimim ise şöyle (14 Haziran 2023-7 Mart 2024):

Pivot özelliğini kullanamıyorum, masamın üstü buna izin vermiyor ama ara sıra denediğimde sorunsuz şekilde kullanılabiliyor ve dik şekildeyken sağ sol yapılabiliyor, görüntü kalitesinde ise herhangi bir değişiklik yok. Ayaklık ise gereksiz şekilde uzun en nefret ettiğim özelliği olabilir, gerçekten çok uzun ve bayağı gereksiz.

Görüntü kalitesi hakkında şöyle söyleyebilirim ki görüntü gayet net ve yazılar ekranda kayarken bloom efekti gibi şeyler olmuyor net şekilde kayıyor, ışık süzmesi vs. yok siyah rengini gerçekten iyi yapmışlar. OSD kısmında 2 adet siyah ayarı var, ikisini de yükselttiğiniz zaman monitör AMOLED bir monitöre dönüşüyor ama oyunlarda karanlık kısımları göremiyorsunuz, ikisini yükseltmek biraz fanteziye giriyor.

Dış görünüş olarak klasik 5K altı monitör görüntüsü ekstra bir şey beklememek gerekiyor, arka kısmı hoş duruyor mavi bir aparatı var ufak çaplı güzellik katıyor, çerçeveleri direkt ekran içinde olduğu için çift monitör için ideal diyebilirim belli bir süre sonra çerçeveleri unutuyorsunuz, alt kısım ise ortası düz kenarlarda 2 tane hoparlör yeri var fakat içinde herhangi bir şey yok dümdüz görüntüden ibaret, fantezik olarak içini söküp oraya hoparlör ya da LED koyulabilir diye düşünüyorum gerçekten güzel bir görüntü sunabilir.

Bu monitörü ilk aldığımda bir arkadaş monitörü yerden yere vurmuştu işte bakarken kör oldum vs. Hastalık sebebiyle evden çıkamıyorum ve sabahtan akşama kadar monitörüm açık ve bakıyorum göz sağlığı olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadım, ara sıra başım ağrıdığı zaman göz koruyucu modunu açıyorum ve baş ağrımı az da olsa hissetmiyorum ve işe yarıyor öylesine koyulmuş ekranı sarı yapan bir özellik değil, onun dışında kutusundan ise güç kablosu (adaptörlü) 1 tane DP kablosu çıkıyor harici bir şey çıkmıyor, vida vs. çıkmıyor ayaklığı direkt şekilde oturtuyorsunuz ve gayet sağlam şekilde tutuyor ve hiç çıktığını vs. görmedim.

Alınır mı? Alınmaz mı konusunda bir şey diyemiyorum kişiye kalmış bir şey, bazı arkadaşlara soruyorsun şu monitör alınır mı? Diyor ki 5K ekle şunu al, 5K ekleme şansı olsa ekler zaten, bir ara ikinci elde sıfırları 2500-3000 civarına dolaşıyordu hala aynı ise. Yan monitör olarak tam bir şaheser ana monitör olarak ise idarelik alınabilir diyebilirim.

Bu ise epik ghosting testi, OSD kısmında yanıt süresi seçeneğinde 4 tane seçeneği var standart, daha hızlı, en hızlı, en hızlı (MBR), dürüst olmak gerekirse sonuncusu sadece ekran parlaklığını kısıyor ghosting olarak herhangi bir şeyi değiştirmiyor ve daha hızlı şekilde baş ağrıtıyor en azından bende.

Eki Görüntüle 2134924
Bende 144Hz modeli var. Renk kalitesi olarak kaliteli bir IPS panelin yanından geçemez. 75Hz LG IPS panelden buna geçince renk konusunda açıkçası pişman oldum diyebilirim. Dışarıdan bakınca klasik 5K'lık monitör demiş arkadaş ama malzeme kalitesi vs. baya iyi. Arkadam bakınca baya üst segment monitör gibi duruyor. Baya ihtişamlı. Ghosting var mı evet var. O konuda maalesef başarısız. Ekran ayarları vs. baya iyi.

Uzaktan bakınca ana monitör şeklinde kullanılır mı? Model farklı ama

Samsung M7 LS43BM700upxuf 43" UHD 60Hz 4ms​

Var ikisi de Samsung kronik olaylar fark etmez sanıyorum konsol için alınınca. TV şeklinde kullanmalık.

Şu UFO testi bile alınmaması için bir sebep.
İster 165 isterse 1650Hz olsa yine almam bu monitörü. Bunun yerine gider 75-100Hz arası IPS monitör alırım. En azından gözlerimi erken yaşta kaybetmem.
Aynen dediğiniz gibi. (Bunu konu sahibine değil daha önce giriş seviyesi VA için tartıştığimız arkadaşlara diyorum.) Kendileri anlamak istemese/anlamasa da giriş seviye VA monitör A L I N M A Z. Bir defa birisi size black smearingi, bluru gösterse bir daha asla görmemezlik yapamazsınız. Ve hızlı bir IPS'le karşılaştırdığınızda asla almazsınız.

Bir de "kendinizi kandırmadığinız sürece sıkıntı çikarmıyor", "yazılar kaydırırken gayet net" falan yazmış. Bu monitörde sorun olmadığı anlamına gelmiyor tam tersine bakan kişinin bilmediği anlamına geliyor. Kesinlikle "sıfır tercih edilecek bir monitör değil."
Ayrıca ghosting testini de yanlış yapmış.

bÜyÜk mArkA sAmsUng 35ms siyah süreli VA paneli 1ms gEymİng diye iteliyor oynat bakalım.

Bende 144Hz modeli var. Renk kalitesi olarak kaliteli bir IPS panelin yanından geçemez. 75Hz LG IPS panelden buna geçince renk konusunda açıkçası pişman oldum diyebilirim. Dışarıdan bakınca klasik 5K'lık monitör demiş arkadaş ama malzeme kalitesi vs. bayağı iyi. Arkadam bakınca bayağı üst segment monitör gibi duruyor. Bayağı ihtişamlı. Ghosting var mı evet var. O konuda maalesef başarısız. Ekran ayarları vs. bayağı iyi.

Yok hocam klasik 5kdan kastım monitörün şekli malzeme kalitesi değil, ince uzun ayak ince çerçeve olarak söyledim, renk evet standart ayarları gerçekten kötü ama ben AMD ayarlarından doygunluğu 100'den 140a çektim olması gerektiği gibi oluyor.

Aynen dediğiniz gibi. (bunu konu sahibine değil daha önce giriş seviyesi VA için tartıştığimız arkadaşlara diyorum.) Kendileri anlamak istemese/anlamasa da giriş seviye VA monitör a l ı n m a Z. Bir defa birisi size Black smearingi, bluru gösterse bir daha asla görmemezlik yapamazsınız. Ve hızlı bir IPS'le karşılaştırdığınızda asla almazsınız.

Bir de "kendinizi kandırmadığinız sürece sıkıntı çikarmıyor", "yazılar kaydırırken gayet net" falan yazmış. Bu monitörde sorun olmadığı anlamına gelmiyor tam tersine bakan kişinin bilmediği anlamına geliyor. Kesinlikle "sıfır tercih edilecek bir monitör değil."

Büyük marka Samsung 35ms siyah süreli VA paneli 1ms geyming diye iteliyor oynat bakalım.

Ne anlatıyorsun bro? Kendini kandırma olayı ms ile alakalı bir durum, benim monitörümün MSI kötü mentaline girip FPS oyunlarında oynayamamaktan bahsediyorum, konuda zaten monitör çok iyi bunu alın yazmıyor yan monitör olarak alınabilir ana monitör olarak idarelik alınabilir yazıyor, ghosting testini yanlış yapmış demişsin ben tester değilim UFO'ya girdim sonucu paylaştım fikir vermesi açısından, ben standart inceleme yazdım normal kullanıcı için şu boş mesajlardan ne zaman vazgeçeceksiniz merak ediyorum açıkçası, bütçem olsaydı zaten bunu almazdım, konuda da bunu 0 alın yazmıyor, ah ah neyse bu yazı bile senin gibi biri için fazla.

Şu UFO testi bile alınmaması için bir sebep.
İster 165 isterse 1650Hz olsa yine almam bu monitörü. Bunun yerine gider 75-100Hz arası IPS monitör alırım. En azından gözlerimi erken yaşta kaybetmem.

Doğrudur hocam olanı ve gördüğümü yazdım zaten, kimseye de alın demiyorum.

Aynen dediğiniz gibi. (Bunu konu sahibine değil daha önce giriş seviyesi VA için tartıştığimız arkadaşlara diyorum.) Kendileri anlamak istemese/anlamasa da giriş seviye VA monitör A L I N M A Z. Bir defa birisi size black smearingi, bluru gösterse bir daha asla görmemezlik yapamazsınız. Ve hızlı bir IPS'le karşılaştırdığınızda asla almazsınız.

bÜyÜk mArkA sAmsUng 35ms siyah süreli VA paneli 1ms gEymİng diye iteliyor oynat bakalım.
3600 liraya daha düzgün monitör yok. 500 koy 1000 koy şunu al bunu al diyecek olursan 3600'ü zor bulan adam 4000'i 5000'i nereden bulsun? Aylardır kullanıyorum gayet iyi monitör. Her gün 7-8 saat boyunca bu monitörü kullanıyorum ve gayette iyi. Yazdıklarından ayrıca hiçbir şey anlaşılmıyor. Renk kalitesinin iyi olmadığının bizde farkındayız ve bunu belirtiyoruz zaten. Bende dedim IPS panele göre renkler kötü diye. 3600 liraya alıyorsun bu cihazı. Kimse 0.02ms OLED bir monitör beklentisinde değil.

3600 liraya daha düzgün monitör yok. 500 koy 1000 koy şunu al bunu al diyecek olursan 3600'ü zor bulan adam 4000'i 5000'i nereden bulsun? Aylardır kullanıyorum gayet iyi monitör. Her gün 7-8 saat boyunca bu monitörü kullanıyorum ve gayet de iyi. Yazdıklarından ayrıca hiçbir şey anlaşılmıyor. Renk kalitesinin iyi olmadığının bizde farkındayız ve bunu belirtiyoruz zaten. Bende dedim IPS panele göre renkler kötü diye. 3600 liraya alıyorsun bu cihazı. Kimse 0.02ms OLED bir monitör beklentisinde değil.

Boş ver brom, bunlar 5K sistem önerisine girip 5K daha ekle şunu al diyen tipler.

Geri
Yukarı