İnceleme Samsung Odyssey G3 LS24AG320NUXUF 24

Samsung-102939630-tr-odyssey-g3-g32a-404633-ls24ag320nuxuf-531440768Download-Source-zoom.png

Ürünü Neden Aldım? Ne Kadar Fiyata Aldım?

Öncelikle evime yakın olan 2 mağazadan bahsetmek istiyorum: Teknosa ve vatan. Ben vatan daha büyük olduğundan Vatan'ı tercih ediyorum ve başka seçeneğim yok çünkü internetten monitör almaktan çekiniyorum. Neyse amacım ilk başta arkadaş tavsiyesi ile Rampage rm 344 monitörünü almaktı ama almak için gittiğimde bir sorun ile karşılaştım, maalesef ürün teşhirmiş ve sıfır ürün hayallerim böylece yıkıldı.
Bildiğiniz burada çaresiz kalıyorum çünkü 3100 TL fiyata çok da etrafında alternatif bir monitör yok. O kadar çaresizim ki monitörleri gezmeye başlıyorum ve gözüme yukarıda gördüğünüz canavar gibi duran monitör takılıyor. Kendi kendime teşhir ürünü alacağıma 500 TL daha fazla koyayım Samsung alayım bilindik marka olsun diye söyleniyorum ama bu mantık monitörlerde maalesef işe yaramıyormuş. Ürünü 3600 TL para verip aldım ve ürünün piyasadaki fiyatı her gün değişmekte.

Ürünle İlgili Deneyimlerim. Memnun muyum?

Ürünü piyasadaki normal fiyatından aldığımı düşünüyorum, ben aldıktan sonra Vatan'da 3500 TL rakamlara düşüş yaşadı lakin şu an evime yakın olan mağazada stokta yok. Kutusu çok büyük ve korunaklı. Eve getirirken ilk elime aldığımda ben bunu götüremem diye düşünmüştüm ama bir şekil götürdüm. Ayakları çok sağlam olduğundan bayağı ağır kendisi.
İçinden display kablosu çıkmakta ve şarj aletine benzer bir cihazı da çıkmakta enerji tüketimi E seviyesindeymiş. Memnuniyet konusu ise biraz şaibeli çünkü ben kurar kurmaz bir gariplik hissettim. Bir taraftan sıfır, ölü pixeli olmayan, renkleri hoşuma giden bir model buldum diye sevinirken bir taraftan siyahlarda bir gariplik hissederken kendimi buluverdim.
Söylemeden geçmeyeyim ürün 2022 model ama ilk çıkan versiyonu 2021 yılında piyasaya çıkmış.

Monitörün Genel Performansı
Bu monitörün performansından bahsedeceksek OSD menüsünden bahsetmeden geçemeyiz.
Burada önemli olan yanıt süresi ve FreeSync Premium ayarları. En optimum ayarı aşağıda gördüğünüz ayarlardır diğer ayarlar maalesef çok yavaş kalıyor ve performansı kötü etkiliyor. Monitörü kurduğunuzda otomatik FreeSync Premium açık olarak geliyor ama Hz ayarını masaüstünde değiştirmeniz gerekiyor. Eğer değiştirmezseniz ghost aşırı kötü gözüküyor. Ayarları yaptığınızda hemen hemen her VA panelde olunan normaline iniyor. Ayaklarının sağlam olduğunu söylemiştim kurduktan sonra monitörün hiç sallanmadığını söyleyebilirim. Ayrıca IPS monitörlerde olan glow ve coilwhine sorununun da olmadığından eminim.
Eee peki bu monitör kusursuz mu?

20230403_142056.jpg

İşte tam burada neredeyse her yeni model giriş segmentinde bulunan VA panellerin sorununa değineceğim siyah bulaşma (smeering) ve ghost.
Bu bayağı uzun bir konu kendinizin araştırmasında fayda var ben sadece biraz değineceğim çünkü bu modelde VA panel olmasından dolayı saydığım siyah bulaşma gibi sorunlar mevcut ama size bu soruna sahip benzer seviyede bir ton model sayabilirim:​

Casper Excalibur m E238FHD G, ASUS TUF VG24VQE, VG24Q1a, ViewSonic VX2418C, Samsung LC24RG50fqexuf, MSI Optix G24C4...

Gördüğünüz gibi say say bitmiyorlar peki bunların fiyatları ve markaları farklı olmasına rağmen neden hepsinde aynı sorun var?
Öncelikle hepsinin ortak tarafı çoğunun VA panel olması hatta çoğunun Samsung'un VA panelini kullanması.
Yani Reddit'te dolaşan "VA monitörü. VA, gerçekten kötü piksel yanıtıyla ünlüdür." cümleleri gerçekten doğrudur. Ben de zaten mağazada gezerken çoğu ürünün VA panel olduğunu fark ettim ve tercihim renklerinin doğruluğu ve canlılığından dolayı gözüme göre Odyssey G3 oldu. Seçim yaparken arasında kaldığım modeller genelde yukarıda saydığım gibi fiyatı birbirine yakın olan ASUS modelleri,
muhtemelen IPS ASUS modeli de vardı aralarında ama onlarında ghost tarafında çok iyi olduğu söylenemez ve ben bizzat gezmiş görmüş biri olarak renkler arasında IPS ile VA arasında çok bir fark olduğunu görmedim.

Samsung-102939641-tr-odyssey-g3-g32a-404633-ls24ag320nuxuf-531440769Download-Source-zoom.png

Sonuç

Size tam bu kısımda monitörün ghost sonucunu atacağım. Site TestUFO: Ghosting
Attığım VA modelleri araştırarak benzer sonuçları görebilirsiniz. Umarım bu monitörü satın alacak arkadaşlara kararlarını verebilecek kadar bilgi verebilmişidir. Ben son söz olarak söylemek istediğim şey:
Ghost ve siyah bulaşma beni rahatsız etmez; ben glow ve coil whine gibi sorunlardan daha rahatsız oluyorum, daha derin siyahlar istiyorum, düşük fiyata yüksek Hz istiyorum diyorsanız bu monitörü alabilirsiniz,
Bu iğrenç! Çok fazla hayaletlenme ve siyah bulaşma var derseniz haklısınız IPS modellerine yönelebilir veya satın almayabilirsiniz. Özellikle ilk başta smeering yapmasından dolayı benim de dikkatim bayağı dağılmıştı sonradan gerekli ayarları yapınca alıştım.

20230302_231427.jpg

Rtrings'e göre tepki süresi:

tables-max-small.jpg

VA panellerde (smeering) siyah bulaşmaya örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Samsung Odyssey G3 ayarlarından bahseden video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

teknik özellikler
Amd Freesync, Nvidia G-SyncEkran BoyutuEkran ÇözünürlüğüEkran Şekli
Evet241920 x 1080Düz
Görüntüleme Açısı, DikeyGörüntüleme Açısı, YatayHd TürüPanel Tipi
178°178°FHDVA
Tepki SüresiYerel Açı OranıYenileme FrekansıAğırlık
1 ms (MPRT)16:91653.3 KG
Benzer modeller:
Samsung Odyssey G3 LF24G35TFWMXUF 24" 1ms Full HD Freesync Pivot Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (ilk çıkan versiyonu)

144 Hz (Teknik özellikleri inceleme ile aynıdır sadece Hz farklı)

konuda yer verilen model:

işte tam burada neredeyse her yeni model giriş segmentinde bulunan VA panellerin sorununa değineceğim siyah bulaşma (smeering) ve ghost.
Bu bayağı uzun bir konu kendinizin araştırmasında fayda var ben sadece biraz değineceğim çünkü bu modelde VA panel olmasından dolayı saydığım siyah bulaşma gibi sorunlar mevcut ama size bu soruna sahip benzer seviyede bir ton model sayabilirim:​

Arkadaşlar kelimenin doğrusu smeering değil "smear" kelimesiymiş, yazarken kelimenin okunuşunu yazmak gibi bir hata yapmışım bu yüzden kusuruma bakmayın özellikle belirttim çünkü VA panellerin Black smearing olayı ile ilgili internette binlerce sonuç ve bilgi var yani bu panellerin çoğu böyle. Ayrıca buraya bir hocamın sözünü de eklemek istiyorum. "VA panel, yapısı gereği hantal bir panel. Bir de üstüne yüksek yenileme hızları eklenince panel tepkime süresi doğal olarak yetişemiyor. Ondan dolayı 120 Hz ve üstü VA monitörlerde %98 ihtimalle Black smearing ya da ghosting görülür. Onlar görülmezse scan lines problemi illa görülür." VA paneller hakkında her şeyi öğrendiğinizi düşünüyorum okuduğunuz için teşekkür ederim iyi sosyaller dilerim.

Renk konusunda: IPS > VA > TFT, TN.

Renk konusunda: IPS > VA > TFT, TN.

IPS ile VA panel arasındaki renk farkını hissetmek zor yine söylemek istedim sözümün arkasındayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu monitörün aynısından bende aldım renk ayarları bir türlü yapamadım ayrıca monitör tam yükselmiyor gibi aşağı çok iniyor ama yükseltince videolarda ki kadar yükselmiyor.

Bu monitörün aynısından bende aldım renk ayarları bir türlü yapamadım ayrıca monitör tam yükselmiyor gibi aşağı çok iniyor ama yükseltince videolarda ki kadar yükselmiyor.
Artık kullanmıyorum yani sadece şunu biliyorum VA panellerde çok fazla renk kalibrasyonu gerekmiyor yani renklerle oynamasaydınız daha iyiydi. Oynadıysanız resetleyin derim. Birde bence Samsung G serisi pivot sistemi olarak çok iyi bir seri yani ürününüzde bir sorun olabilir veya attığım sitede ne kadar yükseldiği yazıyor oradan kendi ürününüz ile karşılaştırın.

Artık kullanmıyorum yani sadece şunu biliyorum VA panellerde çok fazla renk kalibrasyonu gerekmiyor yani renklerle oynamasaydınız daha iyiydi. Oynadıysanız resetleyin derim. Bir de bence Samsung g serisi pivot sistemi olarak çok iyi bir seri yani ürününüzde bir sorun olabilir veya attığım sitede ne kadar yükseldiği yazıyor oradan kendi ürününüz ile karşılaştırın.

Monitörü sona kadar kaldırdığımda ufak bir boşluk kalıyor.

Monitörü sona kadar kaldırdığımda ufak bir boşluk kalıyor.

O normal sanırım bende de öyleydi galiba.

Bu arada konumda düzenlemek istediğim ama düzenleyemediğim şöyle bir parça var:
"ASUS modelleri,
muhtemelen IPS ASUS modeli de vardı aralarında ama onlarında ghost tarafında çok iyi olduğu söylenemez ve ben bizzat gezmiş görmüş biri olarak renkler arasında IPS ile VA arasında çok bir fark olduğunu görmedim."

Şu anda güncel olarak 144 hz IPS panel kullanmaktayım ve şuan için Ghosting performansları çok farklı görünüyor. Konuda benim bunu yazma sebebim o Asus modelinin önerilmemesinden kaynaklıydı. IPS paneller ghosting olarak kendini aşmışlar. Renk olarak ben hala iksininde kendi tarafında avantajının olduğunu savunuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı