Samsung Odyssey G7 alınır mı?

• Konuyu başlatan zizi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 203
  • Görüntüleme 24B
Göz koruması modunda ekranın tüm canlılığı alıyor ya, pek kullanışlı olmamış. Flux programına devam.
Göz koruması modunu hiç denemediğim için bile yorum yapamayacağım.
Monitörün sesini nasıl açıyoruz acaba? Bende ses kartı var, orada ses kartı ile anakartın ses sürücüsü gözüküyor. Monitöre sesi aktarmak için bir yer gözükmedi.
Hiç fikrim yok o konuda hocam.
Temel sıkıntıyı buldum bu arada, 1.2 dp çıkışı var bendeki kartın. Onun ile hdr de 2k 240hzde olmuyormuş. Monitörde bir sıkıntı yok yani. 2k 240hz çok sıkıntı değil, olsa da zaten bu kartı geçtim 3090'la bir nadir oyunlarda görecektik. Lakin HDR açılsaymış iyiymiş, en azından video içerik olarak faydalanırdım. Ekran kartını güncelleyinceye kadar pasif kalacak malesef.
2K 240 Hz HDR için 3000 serisi lazım hocam. 2K 144 Hz HDR mümkün veya 2K 240 Hz HDR kapalı.
*Menünün pasif olması muhabbetinde bahsettiğim fotolar:1 ve 2 Adaptive sync açınca bu pasif simgeler otomatik ayarlanıyor sanırım, ondan pasif oluyor.
Evet, aynen öyle otomatik ayarlandığı için pasif oluyor.
Işık sızması durumu nedir sizlerde arkadaşlar? Bendekinde altta ve üstte belli belirsiz bir sızma var sanki. Ne karar veremedim doğrusu, lakin hafif bir sızma olarak adlandırabiliriz. Bilemiyorum bu iade etsem başka alsam ondada olur mu. Bu modellerin hepsinde azda olsa olur mu dersiniz bu sızma olayı, sonuçta Curvedden ötürü. Kameraya çekmeye çalıştım ama kamerada çıkmıyor nedense.
Güneş geldiğinde hafif zor okunmaya başlıyor onun dışında fark etmedim hiç. Hemen hemen her monitörde az çok böyle olur. Bende ölü piksel çıktı göndermedim garantiye belirsiz bi' ışık sızması için değmez.

Bu 240 Hertz'e çıkaramama sorunlarını pek anlayamamıştım. Sanırım 3000 serisi kullandığım için karşılaşmadım. 2K 240 Hz 10 bit HDR kullanabiliyorum. İşık sızması muhabbetı bende hiç yok ama bilemiyorum belki siz hassasiyeti cok yüksek biri olduğunuz için de bende hafif var diyor olabilirsiniz belki de ben fark etmemişimdir.

Bu 240 Hertz'e çıkaramama sorunlarını pek anlayamamıştım. Sanırım 3000 serisi kullandığım için karşılaşmadım. 2K 240 Hz 10 bit HDR kullanabiliyorum. İşık sızması muhabbetı bende hiç yok ama bilemiyorum belki siz hassasiyeti cok yüksek biri olduğunuz için de bende hafif var diyor olabilirsiniz belki de ben fark etmemişimdir.
Çok hafif var ışık sızması.
Samsung her ne kadar kaliteli paneller üretse bile çoğu VA panelinde ghosting bulunuyor.
Beni şaşırtan bu modelde hiç ghosting görmedim.

3000 serisi ve DP 1.4 kablo ile sıkıntısız 2K 240 Hz 10 bit HDR alınıyor.

1000 serisi veya 2000 serisi DP 1.4 kablo ile 2K 240 Hz 8 bit HDR kapalı alınıyor.
1000 serisi veya 2000 serisi DP 1.4 kablo ile 2K 144 Hz 10 bit HDR alınıyor.

900 serisi eğer DP 1.4'e sahipse 2K 240 Hz 8 bit HDR kapalı alınıyor.
900 serisi eğer DP 1.4'e sahipse 2K 144 Hz 10 bit HDR alınıyor.

Ürünün kutusundan DP 1.4 kablo çıkıyor zaten.

Daha eski serileri veya AMD kartları bilmiyorum.

Çok hafif var ışık sızması.
Samsung her ne kadar kaliteli paneller üretse bile çoğu VA panelinde ghosting bulunuyor.
Beni şaşırtan bu modelde hiç ghosting görmedim.

3000 serisi ve DP 1.4 kablo ile sıkıntısız 2K 240 Hz 10 bit HDR alınıyor.

1000 serisi veya 2000 serisi DP 1.4 kablo ile 2K 240 Hz 8 bit HDR kapalı alınıyor.
1000 serisi veya 2000 serisi DP 1.4 kablo ile 2K 144 Hz 10 bit HDR alınıyor.

900 serisi eğer DP 1.4'e sahipse 2K 240 Hz 8 bit HDR kapalı alınıyor.
900 serisi eğer DP 1.4'e sahipse 2K 144 Hz 10 bit HDR alınıyor.

Ürünün kutusundan DP 1.4 kablo çıkıyor zaten.

Daha eski serileri veya AMD kartları bilmiyorum.
Dönüşler için öncelikle teşekkürler arkadaşlar. Sıkı bir araştırmadan sonra sorunların sebepleri buldum hocam, ekran kartı sebebiyle oluyormuş. Piyasaların şartlarından dolayı ve monitöre de ihtiyacımdan dolayı ekran kartını güncelleme fırsatım olmamıştı. Ekran kartı olarak GTX970 var. Bu kartın bu monitörle sıkıntı yaratacağını biliyordum, lakin HDR açamayacağım veya 10 BİT'i alamayacağımı bilmiyordum.

GTX 970 serisi DP 1.2 ile geldiği için
-2K 240HZ 10BİT kesinlikle vermiyor. (-) Yiğitin demesine göre 3000 serisinde geliyorsa işimiz zor.
-2K 144 HZ 8 BİT veriyor.(+)
-2K 120 HZ 10 BİT veriyor.(+) (Bu seçenek şimdilik fazlasıyla işimi görüyor. Zaten bu kartla 240 HZ fantaziydi. 80 FPS yakalasam bayram ederim. :)) )
-Full HD 240 HZ 8 BİT veriyor.(+)
Yani bu katla ya 240 HZ 8 BİT ya da 120 HZ 10 BİT olarak 2K da kullanabiliyorum.

-Gsync Compatible aktif olmuyor, en az 1000 serisi bir kart gerektiği için.(-)
-Hiç beklemediğim olay ise HDR hiçbir şekilde aktif olmuyor bu kart ile. Kartın çıkışı desteklemiyor.(-)

Işık sızması olayı, aslında kavisli monitörde sızmanın kaçınılmaz olduğunu biliyordum. Önceden aldığım Acer XB271hu modelinde çok daha fena bir sızma vardı. Bunda da yine hafif bir sızma var alt ve üstte. Gündüz hiç belli olmuyor, ortam karanlıkken karanlık sahneli içerik tüketirken kendini belli hafiften belli ediyor. Kayıta alıp atayım dediğimde telefonda gördüğüm gibi çıkmıyor. Sol altta sağ altta (ön ışık bölmelerinin üst kısımına denk geliyor) Sağ üstte gözüküyor. Monitöre yandan bakınca çok fena glow ve sızma gözüküyor. Bu monitörü alacaklar kesinlikle tam merkezden kullanmayı kabul etmelidirler. Özellikle köşelerde.... Şu monitörün düz panellisini yapmadılar ya yazıklar olsun valla. Çıktığı tarihten beri düz panellisini bekledim, çıkarmadılar. Şimdi IPS modellisini ve birkaç değişik modelini çıkartıyorlar. Yani aynı özelliklerin düz panelinin gelme olasılığı 1-2 yıl için çok düşük bir ihtimal maalesef.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(2:58dk, ışık sızmasının çıktığı bölgeler buraları. bu kadar olmasada hafiften buralarda kendini belli ediyor.)

Şimdi bunu iade etsem tekrar alacağımda aynısı veya daha fazlasının olma ihtimali olduğu gibi belki hayal ama hiç sızmanın olmayanı da gelebilir. Daha 2-3 gün oldu, acil bir karar vermem lazım bakalım. Aslında böyle kullanılır, kafaya takmazsan zaten çok belli olmuyor ama ya da iyisi varsa? :) Size sormamın sebebi, diğer kullanıcılara sorup acaba bu hafif sızma olayı hepsinde var mı gibisinden araştırmamdı. Teknolojisi ve kavisi gereği bir miktar sızma genelse değiştirsem de ondada olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aşağı yukarı bunun gibi bir sızması var, kamera biraz daha arttırmış.Bunun birazcık daha az olan durumu. Sizdeki durum nedir?

Dosya Ekleri

• dp 1.2 vs 1.4.png
    dp 1.2 vs 1.4.png
    169,2 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
GTX 970 serisi DP 1.2 ile geldiği için
-2K 240HZ 10BİT kesinlikle vermiyor. (-) Yiğitin demesine göre 3000 serisinde geliyorsa işimiz zor.
-2K 144 HZ 8 BİT veriyor.(+)
-2K 120 HZ 10 BİT veriyor.(+) (Bu seçenek şimdilik fazlasıyla işimi görüyor. Zaten bu kartla 240 HZ fantaziydi. 80 FPS yakalasam bayram ederim. :)) )
-Full HD 240 HZ 8 BİT veriyor.(+)
Yani bu katla ya 240 HZ 8 BİT ya da 120 HZ 10 BİT olarak 2K da kullanabiliyorum.
Bu monitörü 1080P'de kullanmayın derim.

2K HDR 10 Bit ve 120 Hz kullanın derim.
-Gsync Compatible aktif olmuyor, en az 1000 serisi bir kart gerektiği için.(-)
Bunu bilmiyordum öğrenmiş oldum teşekkür ederim. :)

GTX 980 Ti vardı açabiliyordum onda diğer monitörümde bunu almadan.
-Hiç beklemediğim olay ise HDR hiçbir şekilde aktif olmuyor bu kart ile. Kartın çıkışı desteklemiyor.(-)
DP 1.4 veya HDMI 2.0/2.1 lazım.
Işık sızması olayı, aslında kavisli monitörde sızmanın kaçınılmaz olduğunu biliyordum. Önceden aldığım Acer XB271hu modelinde çok daha fena bir sızma vardı. Bunda da yine hafif bir sızma var alt ve üstte. Gündüz hiç belli olmuyor, ortam karanlıkken karanlık sahneli içerik tüketirken kendini belli hafiften belli ediyor. Kayıta alıp atayım dediğimde telefonda gördüğüm gibi çıkmıyor. Sol altta sağ altta (ön ışık bölmelerinin üst kısımına denk geliyor) Sağ üstte gözüküyor.
Işık sızması az var hiç rahatsız etmiyor dediğiniz gibi.
Monitöre yandan bakınca çok fena glow ve sızma gözüküyor. Bu monitörü alacaklar kesinlikle tam merkezden kullanmayı kabul etmelidirler.
Aşağıdan bakarak kullanıyorum ve evet rahatsız ediyor bu gerçekten. Karşıdan bakınca çok güzel oluyor.
Aşağı yukarı bunun gibi bir sızması var, kamera biraz daha arttırmış.Bunun birazcık daha az olan durumu. Sizdeki durum nedir?
Bende de videodakinden hafif daha az var.

Aşağıdan bakarak kullanıyorum ve evet rahatsız ediyor bu gerçekten. Karşıdan bakınca çok güzel oluyor.

Evet sızma konusunda kararsız kaldım cidden. Biraz korku oyunları deneyeceğim bakalım, Outlast vs. Beklediğim sızmanın altında, lakin sıfır sızma değil. Yukarıdaki videonun sızma olan kısımlarından geliyor. Sende aynı yerlerden sızıyorsa bu modellerde en fazla bu kadar engelleyebiliyorlar sanırım.

Evet sızma konusunda kararsız kaldım cidden. Biraz korku oyunları deneyeceğim bakalım, Outlast vs. Beklediğim sızmanın altında, lakin sıfır sızma değil. Yukarıdaki videonun sızma olan kısımlarından geliyor. Sende aynı yerlerden sızıyorsa bu modellerde en fazla bu kadar engelleyebiliyorlar sanırım.
Gayet normaldir sızma olması takmayın derim ben.

Hafif sol altta,sağ altta ve sağ üstte var. Normal mi fazla mı karar veremedim doğrusu.

@Yiğit KAMURAY

Hocam, Outlast 2 denedimde kenarlardaki az olan ışık sızması bile çok sırıtıyorya. Glow mu ışık sızması mı anlamadım. IPS olsa, yanlardan bakınca görüntü bozulmadığı için ışık sızması ile glow kolay ayırt ediliyor. Lakin Va, Tn panellerde bu daha zor. 6 bin monitör az kenardan bak, beş para etmez derken merkezden bakınca on numara dedirtiyor.
Outlast 2 oynadınız mı bilmiyorum( bu monitörün amacı zaten güçlü siyah renkler vermek, orada sıkıntı yok ama bunu glowsuz, ışık sızmasız vermedikten sonra yarı fiyatına olan IPS lerde yeri geldiğince güzel renkler veriyor. Valla Outlast 2 de beklediğim performansı alamadım. Bunu iade edeceğim, sonra tekrar denerim artık. Yine aynısını yaparsa bir boşana umutlanmış sayacağım kendimi. Arkadaş, tam olacak derken kavisle işin içine xxxxler. Köşelerü karanlık sahnelerde parlıyor. Ne anlamı kaldı hızlandırılmış VA'nın ...

Dosya Ekleri

• DSC_0023.JPG
    DSC_0023.JPG
    31,1 KB · Görüntüleme: 46
  • DSC_0024.JPG
    DSC_0024.JPG
    31,7 KB · Görüntüleme: 33
  • DSC_0025.JPG
    DSC_0025.JPG
    34,9 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Hafif sol altta,sağ altta ve sağ üstte var. Normal mi fazla mı karar veremedim doğrusu.

@Yiğit KAMURAY​

Hocam, Outlast 2 denedimde kenarlardaki az olan ışık sızması bile çok sırıtıyorya. Glow mu ışık sızması mı anlamadım. IPS olsa, yanlardan bakınca görüntü bozulmadığı için ışık sızması ile glow kolay ayırt ediliyor. Lakin Va, Tn panellerde bu daha zor. 6 bin monitör az kenardan bak, beş para etmez derken merkezden bakınca on numara dedirtiyor.
Outlast 2 oynadınız mı bilmiyorum( bu monitörün amacı zaten güçlü siyah renkler vermek, orada sıkıntı yok ama bunu glowsuz, ışık sızmasız vermedikten sonra yarı fiyatına olan IPS lerde yeri geldiğince güzel renkler veriyor. Valla Outlast 2 de beklediğim performansı alamadım. Bunu iade edeceğim, sonra tekrar denerim artık. Yine aynısını yaparsa bir boşana umutlanmış sayacağım kendimi. Arkadaş, tam olacak derken kavisle işin içine xxxxler. Köşelerü karanlık sahnelerde parlıyor. Ne anlamı kaldı hızlandırılmış VA'nın ...
Anladım. Umarım istediklerinizi karşılayan bir monitör bulursunuz. :)

Anladım. Umarım istediklerinizi karşılayan bir monitör bulursunuz. :)
Valla hocam, dediğim gibi Outlast 2 de kendinden beklenen siyah performansını veremedi. Aynı karanlık sahnelere sahip oyunlarda görmüşsünüzdür, yanlara özellikle sağ ve sol üstte bakınca ışık sızması mı desem, glow mu desem bilemediğim bir kalite kaybı oluyor. Işık sızması testinde ise çeşitli yerlerde ufak ufak sızma bulutları var, sağ ve sol alttaki led üstlerinde ve sağ üstte. ..

Bakalım, şartlar yolunda giderse tekrar yeniden satın almayı düşünüyorum. Belki bana gelen monitörde sıkıntı vardır. Bu arada geri dönüşlerle yardımcı olduğunuz için gerçekten çok sağ olun. Sizin gibi insanlar olmasa bu gibi sitelerin hiçbir değeri yok. Özellikle kelimeden ekten sizi banlamak için hazır bekleyen bir kadronun olduğu yerde...Tekrar teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı