Samsung Odyssey G9 OLED alınır mı?

Bütçe
40000
Ahahaha değil mi ben de netliği fark ettim. HDMI daha iyi oldu. Acaba versiyondan mı?

Vallaha ben şok oldum. Bir böyle moralim bozuluyordu renkler OLED gibi değil sanki diye. Bu kabloya geçince acayip kaliteli oldu renkler. Fakat DisplayPort her zaman daha iyidir derler niye böyle oldu aklım almadı şimdi.

Vallaha ben şok oldum. Bir böyle moralim bozuluyordu renkler OLED gibi değil sanki diye. Bu kabloya geçince acayip kaliteli oldu renkler. Fakat DisplayPort her zaman daha iyidir derler niye böyle oldu aklım almadı şimdi.
Şöyle yapalım. hdmidaki renklerile DP deki renkleri bi karşılatır istersen? Ekran kartı nedir? onun da varsa renk profiline bak

Şöyle yapalım. HDMI'daki renklerile DPdeki renkleri bir karşılatır istersen? Ekran kartı nedir? Onun da varsa renk profiline bak.

Ekran kartı 4090. bende 3 tane OLED monitör vardı. ASUS aşıro canlıydı oyunlarda iyi olsa da diğer konularda renkleri çok kusturuyordu. DisplayPort ile kullanmıştım. Diğeri LG C1 TV monitör olarak kullandım. HDMI ile kullanılıyor tabii ve renkler hem canlı hem tadında siyahlar tam siyah şahane bir görselliği var ama 55” olduğu için gözlerimi ağrıtıyordu. Bu LG de ise renkleri bir türlü doğru hale getiremedim HDR kalibrasyonu vs her şeyi denesem de renk tonları doğru olmuyor. Yanda cintiq Pro 27 var bu alet renkleri doğru gösteriyor tasarım için zaten bu sebeple kıyaslamasını iyi yapıyorum. DisplayPort ile kullanırken kontrast kısık ve renkler fazla açıktı. HDMI'a geçince de kontrast bayağı arttı açıkçası siyahlar tam siyah renklerde aşırı canlı oldu ha en azından oyunda zevkli ama tabii internette gezinme veya iş konusunda gene yanlış renk veriyor. Düzelir mi bilmiyorum anlamıyorum hiç bu işten :)

Ekran kartı 4090. bende 3 tane OLED monitör vardı. ASUS aşıro canlıydı oyunlarda iyi olsa da diğer konularda renkleri çok kusturuyordu. DisplayPort ile kullanmıştım. Diğeri LG C1 TV monitör olarak kullandım. HDMI ile kullanılıyor tabii ve renkler hem canlı hem tadında siyahlar tam siyah şahane bir görselliği var ama 55” olduğu için gözlerimi ağrıtıyordu. Bu LG de ise renkleri bir türlü doğru hale getiremedim HDR kalibrasyonu vs her şeyi denesem de renk tonları doğru olmuyor. Yanda cintiq Pro 27 var bu alet renkleri doğru gösteriyor tasarım için zaten bu sebeple kıyaslamasını iyi yapıyorum. DisplayPort ile kullanırken kontrast kısık ve renkler fazla açıktı. HDMI'a geçince de kontrast bayağı arttı açıkçası siyahlar tam siyah renklerde aşırı canlı oldu ha en azından oyunda zevkli ama tabii internette gezinme veya iş konusunda gene yanlış renk veriyor. Düzelir mi bilmiyorum anlamıyorum hiç bu işten :)
O zaman şöyle sorayım; en optimum ayarlarınız nasıl? Mesela Molarınız Ekomu standart mı? kesnkinlik kontrast vs nasıl? benim kart 4070 TI super bu arada

O zaman şöyle sorayım; en optimum ayarlarınız nasıl? Mesela molarınız ekomu standart mı? Kesnkinlik kontrast vs nasıl? Benim kart 4070 Ti super bu arada.

Ayarlarım şöyle;

HDR10+ Gaming gelişmiş.
Oyun HDR temel.
Parlaklık 50.
Kontrast 50.
Netlik 10.
Renk 25.
Ton 0
Kontrast iyileştirici kapalı.
HDR ton eşlemesi aktif.
Renk tonu doğal.
Beyaz dengesi hiç ellemedim.
Gamma st. 2084 0
Gölge ayrıntısı -5
Renk alanı ayarları doğal.
En yüksek parlaklık kapalı.
Vrr Control açık.

Windowsda herhangi bir ayar yapmadım NVIDIA panelinden rengi 12 bit yaptım bir tek.

Bir de HDR kalibrasyon uygulaması ile kalibrasyon yaptım.

Ayarlarım şöyle;

HDR10+ Gaming gelişmiş.
Oyun HDR temel.
Parlaklık 50.
Kontrast 50.
Netlik 10.
Renk 25.
Ton 0
HDR ton eşlemesi aktif.
Renk tonu doğal.
Gamma st. 2084 0
Gölge ayrıntısı -5
Vrr Control açık.

Windowsda herhangi bir ayar yapmadım NVIDIA panelinden rengi 12 bit yaptım bir tek.

Teşekkürler. Eve geçince yarın bakayım. Ama hdmi'dan böyle performans beklemiyordum. Bu arada kutudan çıkan hdmi kabloyu denedin mi?

Not: monitörü MSFS 2020 için almıştım ben de :D

Teşekkürler. Eve geçince yarın bakayım. Ama HDMI'dan böyle performans beklemiyordum. Bu arada kutudan çıkan HDMI kabloyu denedin mi?

Not: Monitörü MSFS 2020 için almıştım ben de :D

Benim ekranda grilerde görünen dikey çizgiler oluışmuştu sırf o kablodan mı acaba diye HDMI'i takıp bakmıştım sonra aynı izi görünce geri çıkarmıştım. HDMI ile kullanmadım yani.

Ayarlarım şöyle;

HDR10+ Gaming gelişmiş.
Oyun HDR temel.
Parlaklık 50.
Kontrast 50.
Netlik 10.
Renk 25.
Ton 0
HDR ton eşlemesi aktif.
Renk tonu doğal.
Gamma st. 2084 0
Gölge ayrıntısı -5
Vrr Control açık.

ana ayardan oyun resim modundan kişiseli seçip Herşeyi yaptım güzel oldu sadece gamma 2084 aktifd değildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı