Samsung SSD'nizin Sahte Olduğunu Anlama Rehberi

ArthurDent

Kilopat
Daha fazla  
Moderatör'e Not: Şuradaki konunun düzenlenip yeniden açılmış hali bu. Öncekini silip bunu onaylayabilirseniz çok sevinirim, maalesef değişiklikler tamamlamadan yollamıştım önceki konuyu. Aynı zamanda durumu raporlamıştım.

Bu konuyu hem kendi durumum hakkında başka kesin deliller elde etmek hem de ileride bakacak arkadaşlara bir nevi rehber olması adına açıyorum. Benim elimde orijinaline çok çok benzer duran bir replika var. Çok dikkat edin, özellikle 870 EVO aldıysanız mutlaka orijinal olduğuna emin olun.

Zannediyorum benim elimdeki forumdaki şu konuyla aynı partiden bir ürün. Ben de konunun açıldığı sırada (Ağustos 2022) almıştım zaten ürünü. Arkadaşın konusundan ve forumdan, internetten bazı görselleri kullanacağım, benim elimdeki üründe de durum aynı. Kendim fotoğrafları çektiğimde konuya ekleyebilirim.
  • Öncelikle rehber niteliğinde benzer bir konuda @BerkayZ87 hocam bakarak anlaşılabilecek bazı farkları güzelce belirtmiş. Ayrıca şu videoya da bakmanızı tavsiye ederim. İnternette bulabileceğiniz bir kıyaslama görselini de ben ekleyeyim:
    43dbf986cb7bbb9c11ecdf87bbbe48ec (1).png

Fakat maalesef sahte ürün her zaman bu kadar bariz olmuyor. Örneğin:
    fake.png

• Elbette en kolay duran yöntem Samsung Magician indirip ürününüz için Genuine diyor mu kontrol etmek. Yalnız orijinal bir ürün için de uygulamanın doğrulayamama imkanı var mı? Zannediyorum böyle bir ihtimal (çok istisnai de olsa) söz konusu. Böyle bir durumda Samsung tarafıyla iletişime geçilebilir ancak öncesinde elinizdeki ürünün göze batan başka bir falsosu var mı kontrol etmenizi öneririm.

Orijinal bir ürün böyle görünmeli:

1675558290055.png
    1675557753222.png

Sahte olması kuvvetle muhtemel bir ürün ise şöyle görünecektir:
    1675557782665.png
    1675557905264.png

• Hız testi yaptığınızda vaadedilen değerlerden çok çok büyük bir sapma görüyorsanız elbette bir sıkıntı olduğundan şüphelenmek için sebebiniz var demektir. Ancak aklınızda bulunsun, hız değerlerinin iyi görünmesi ürünün orijinal olduğunu kanıtlamaz!
    Elimdeki Samsung EVO 870, 560 (okuma) / 530 (yazma) vaadeden bir ürün. Şimdi sahte ürünün test sonuçlarına bakalım.

CrystalDiskMark sonucu:
    1675558520837.png

Samsung Magician sonucu:
    1675558554070.png

Sonuçlar hiç fena durmuyor, daha iyi bile çıkabilirlerdi ancak bunun hiçbir önemi yok. Sahte bir SSD de pekâlâ bu hızlara çıkabilmekte, mesele iyi hızlar yakalayabilmek değil.

• Seri numarasını sorgulamak için Google araması yapmak akla gelen bir yöntem. Bunu yapabileceğimiz Samsung site'si karşımıza çıkıyor ancak şunu belirtmem gerekiyor ki bu site muhtemelen SSD'ler için doğru sonuç vermeyecek!

Birkaç tane orijinal SSD seri numarası bulup sorgulamayı denediğimde de bulunamadı diyor, sahte seri numaraları denediğimde de aynı hatayı veriyor. Anladığım kadarıyla bu sistem daha çok telefon vb. Samsung ürünleri için yapılmış, SSD seri numaranızı bulamadı diye elinizdeki ürünün sahte olduğunu düşünmenize gerek yok. Elinde orijinal ürün bulunan arkadaşlar da seri numaralarını girmeyi deneyip dediğimi onaylayabilirler.

• @Vavien.'in forumda konu hakkında birçok mesajını bulabilirsiniz. Kendisi de görünüş olarak orijinaliyle bire bir aynı olan bir sahte ürün bulduğunu söylüyor. Kutudan "Download Samsung Magician" kartı çıkmaması gibi birkaç ufak detaydan yakalamış (ki benim ürünümden onun bile çıktığını belirteyim). Kendisinin bir iki önerisini derleyip düzenledim, başka eklemek istedikleri de varsa konunun altında paylaşması harika olur:
    1. Firmware kontrolü:
      Samsung'un sitesinden SSD'niz için güncel firmware kodunu bulup ile Magician uygulamasında driver details kısmındaki kodla uyuşuyor mu kontrol edebilirsiniz.

1675554821132.png

Genuine (orijinal) yazan bir ürün için firmware kodu ya bire bir aynı olacaktır:
      1675555420546.png

Ya da yine genuine yazıyordur ancak versiyonunuz güncel değildir ve size bir firmware update olduğunu söyleyecektir:
      1675564094361.png

Eğer firmware kodunun güncel kodla hiçbir alakası yoksa, Google'da arattığınızda bambaşka bir şey çıkıyorsa SSD'nin sahte olduğunu söyleyebiliriz:
      1675555771145.png

Öte yandan sahte bir SSD için de güncel ve doğru firmware kodunun yazıyor olma ihtimali var maalesef. Kod alakasızsa sahtedir ancak kodun doğru olması tek başına ürünün orijinalliğini kanıtlamaz:

1675564281620.png

2. Toplam Okuma Değeri:
      Vavien hocamın "870 EVO'nun S.M.A.R.T. verilerinde toplam okuma değeri olmadığını fark ettim. Sahte ürün tespitinde kullanılabilir." şeklindeki profil mesajı. Benim de fark ettiğim kadarıyla elimdeki ssd'de orijinal ssd'lerinden farklı birtakım değerler var. Bu maddeyi detaylandırmak için elinde orijinal veya çakma ürün bulunan arkadaşlar Samsung Magician veya CrystalDiskInfo ekran görüntüleri atarak konuyu zenginleştirebilir.

Şimdilik elimdeki sahte ürünün CrystalDiskInfo sonucunu atmam gerekirse (forumdaki bir konuya göre geçerli, en kötü ve eşik değerlerinin bu şekilde çıkıp duruyor olması da şüphe verici):
      1675563048338.png
      1675563060709.png

Orijinal ürün için sonuçlar:
      1675564444682.png
  • Gelelim benim ve @QadirBey'in ürünlerini ele veren son ipucuna: Seri no. farkı. Yani kutunun ve diskin üstünde etikette yazan seri no. ile ürünü bilgisayara taktığınızda görülen seri numarasının farklı olması.

Ürün kutusunda yazan seri numarası:
    1675559257847.png

Doğrudan SSD'nin arkasında yazan seri numarası (kutuyla aynı):
    1675559321853.png

Samsung Magician'da görünen seri numarası (kutudan tamamen farklı ve doğrulanamıyor):
    1675559384482.png

CrystalDiskInfo'da görünen seri numarası (Samsung Magician ile aynı):
    1675559361365.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilinenleri toplamanız hoş olmuş.

Bende bir de 970 olduğu için kutuyu kıyaslama fırsatım olmuştu.
Bunun için orijinale ihtiyacınız yok, olanlar teyit ederse sevinirim. Kullanma kılavuzundaki daire şeklindeki etiket parlak, yansıtıcı bir yüzeye sahip orijinalde. Sahtesi ise "Perwoll ile yıkanmamış", kıytırık (kullanma kılavuzunun kendisi gibi nispeten kötü bir renge sahip) bir etiket olarak sırıtıyor.
Bir de kullanım kılavuzu basım kalitesi var. Bunun için orijinal gerekli. Orijinal ile kıyaslamadığımda göze hiç batmamıştı. Yan yana koyunca sahte olanın çok kötü bir baskı kalitesine sahip olduğu rahatça anlaşılıyor.

Ben aslında 2 tane almış oldum. İlk aldığım direkt çalışmadı. Windows görmedi. Sadece BIOS'ta vardı. Ne diskart ne disk yönetimi ne format kısmı, hiçbir yerde yoktu. Adamların yerinin Kadıköy'de olduğunu fark edince arayıp sordum, "Kendim gelsem olur mu?" dedim. "Olur." dediler. Ne olur ne olmaz diye laptopu çantaya atıp gittim. Orada Windows gördü. Dedim o zaman sorun yoktur. Ama eve gelince sorunları fark edip iyice şüphelendim. O zaman ürünü incelemeye başlayıp sahte olduğunu fark ettim. Zaten değiştirirken kaybettiğim birkaç gün vardı. Bu yüzden iade talebi oluşturup bir satış sitesinde Samsung Türkiye'den tekrardan aldım.

Ben ürünü aldığımda şu anda ne durumda olduğunu bilmediğim internetten alınan ürünlerde 14 gün cayma hakkı vardı. O süreyi geçirmemeye çalışıyordum. Samsung'un sitesinden canlı desteğe yazdığımda seri numarasını sormuştu ve orijinal demişti. İsterseniz ürünü Ankara'ya kargolarız, orada teknik elemanlar ayrıntılı şekilde inceleyip size dönüş yaparlar demişti. 14 gün muhabbetinde sıkıntı olabileceğini düşündüğüm için hiç ellemedim. Direkt iade talebi oluşturdum.

Seri numarası sitesi elimdeki A50, J8 ve Tab A7 (Aktivasyon yapılmamış diyor. Muhtemelen telefonlarda hat takılınca saymaya başlıyor.) cihazlar için çalışırken 870 EVO ve 970 EVO için çalışmıyor.

Bilinenleri toplamanız hoş olmuş.

Bende bir de 970 olduğu için kutuyu kıyaslama fırsatım olmuştu.
Bunun için orijinale ihtiyacınız yok, olanlar teyit ederse sevinirim. Kullanma kılavuzundaki daire şeklindeki etiket parlak, yansıtıcı bir yüzeye sahip orijinalde. Sahtesi ise "Perwoll ile yıkanmamış", kıytırık (kullanma kılavuzunun kendisi gibi nispeten kötü bir renge sahip) bir etiket olarak sırıtıyor.
Bir de kullanım kılavuzu basım kalitesi var. Bunun için orijinal gerekli. Orijinal ile kıyaslamadığımda göze hiç batmamıştı. Yan yana koyunca sahte olanın çok kötü bir baskı kalitesine sahip olduğu rahatça anlaşılıyor.

Ben aslında 2 tane almış oldum. İlk aldığım direkt çalışmadı. Windows görmedi. Sadece BIOS'ta vardı. Ne diskart ne disk yönetimi ne format kısmı, hiçbir yerde yoktu. Adamların yerinin Kadıköy'de olduğunu fark edince arayıp sordum, "Kendim gelsem olur mu?" dedim. "Olur." dediler. Ne olur ne olmaz diye laptopu çantaya atıp gittim. Orada Windows gördü. Dedim o zaman sorun yoktur. Ama eve gelince sorunları fark edip iyice şüphelendim. O zaman ürünü incelemeye başlayıp sahte olduğunu fark ettim. Zaten değiştirirken kaybettiğim birkaç gün vardı. Bu yüzden iade talebi oluşturup bir satış sitesinde Samsung Türkiye'den tekrardan aldım.

Ben ürünü aldığımda şu anda ne durumda olduğunu bilmediğim internetten alınan ürünlerde 14 gün cayma hakkı vardı. O süreyi geçirmemeye çalışıyordum. Samsung'un sitesinden canlı desteğe yazdığımda seri numarasını sormuştu ve orijinal demişti. İsterseniz ürünü Ankara'ya kargolarız, orada teknik elemanlar ayrıntılı şekilde inceleyip size dönüş yaparlar demişti. 14 gün muhabbetinde sıkıntı olabileceğini düşündüğüm için hiç ellemedim. Direkt iade talebi oluşturdum.

Seri numarası sitesi elimdeki A50, J8 ve Tab A7 (Aktivasyon yapılmamış diyor. Muhtemelen telefonlarda hat takılınca saymaya başlıyor.) cihazlar için çalışırken 870 EVO ve 970 EVO için çalışmıyor.
Katkılarınız için çok teşekkürler.

Anlatım için çok teşekkürler. Ben de Amazon üzerinden Samsung 870 EVO aldım. Magician programında "genuine" yazıyor ve buna rağmen hala sahte olma ihtimali yok değil mi? Okuma, yazma hızları kısmındaki ilk üç değer senin fotoğraflardaki gibi görünüyor. Sadece dördüncü olan, yani en sağdaki random write IOPS değeri seninkinin yarısı. Onun dışında firmware aynı. Kutu üzerinde, SSD üzerinde ve programdan seri numaralarını kontrol ettim. Kutu üzerindeki seri numarasının sonunda "V" harfi yoktu. Geri kalanı aynı. SSD üzerinde ve Magician programında sonundaki harf dahil numara aynı. Kutunun içinden Magician uygulamasını indirmekle alakalı bir kağıt da çıktı. Sanırım ürünüm orijinal. 😄

Anlatım için çok teşekkürler. Ben de Amazon üzerinden Samsung 870 EVO aldım. Magician programında "genuine" yazıyor ve buna rağmen hala sahte olma ihtimali yok değil mi? Okuma, yazma hızları kısmındaki ilk üç değer senin fotoğraflardaki gibi görünüyor. Sadece dördüncü olan, yani en sağdaki random write IOPS değeri seninkinin yarısı. Onun dışında firmware aynı. Kutu üzerinde, SSD üzerinde ve programdan seri numaralarını kontrol ettim. Kutu üzerindeki seri numarasının sonunda "V" harfi yoktu. Geri kalanı aynı. SSD üzerinde ve Magician programında sonundaki harf dahil numara aynı. Kutunun içinden Magician uygulamasını indirmekle alakalı bir kağıt da çıktı. Sanırım ürünüm orijinal. 😄
Sahte işini iyice ilerletmedilerse sizinki orijinal gibi duruyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı