Samsung ve micron çipli bellekler Dual çalışır mı?

llllllllll

Centipat
Öncelikle şunu söyleyeceğim, RAM'lerin sorunsuz çalışması için kit olarak satın alınması gerektiğini biliyorum, lakin bütçem buna elverdiği için RAM'leri 1x8 olmak üzere iki adet toplam 500TL'ye aldım. RAM'ler elime ulaştı ancak henüz anakart satın almadığım için deneme fırsatı bulamadım. RAM'lerin her ikisi de 1.35 v değerine sahipken, versiyonları arasında farklılık olduğunu gördüm. RAM'lerden birisi ver 3.31, diğeri ise ver 4.32. bu durumda birisi micron diğeri ise Samsung DRAM'li olmuş oluyor. Bu iki RAM'i Gigabyte B450-M S2H model anakartta kullanmayı düşünüyorum.

Öncelikle RAM'ler üretilmiş olan hiçbir B450 chipsetli anakartın QVL listesinde bulunmuyor. Bu konu hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra QVL listesinin sadece üretici firmanın denediği ve onayladığı RAM'lerden oluştuğunu ve QVL listesinde bulunmasa dahi RAM'lerin çalışacağını öğrendim. Kafamdaki bu soru işaretini yeni yeni yok etmiş olmama rağmen şimdi de Samsung ve Micron DRAM'li belleklerin Dual Channel olarak çalışıp çalışmayacağı konusunda kafamda soru işaretleri oluştu.

Corsair Vengeance LPX 1x8 3000MHz CL16 (2adet)
RAM kodu: CMK8GX4M1D3000C16.

@enes.wtp
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 570 kullanıcısıyım. Ekran kartı olarak ise GTX 1660S, Ti modellerini önerebilirim ama monitör konusunda hiçbir fikrim yok. Öneri yaparak sizi yanlış yönlendirmeyeyim. Panellerden mesela hiç anlamam.

Sadece MOBA oyunu oynayacağım için RX570 alsam mı almasam mı diye düşünmüyor değilim. 1000 TL fazla versem de hiçbir zaman GTA V vs. oynamayacağım çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı