Samsung ve micron çipli bellekler Dual çalışır mı?

llllllllll

Centipat
Öncelikle şunu söyleyeceğim, RAM'lerin sorunsuz çalışması için kit olarak satın alınması gerektiğini biliyorum, lakin bütçem buna elverdiği için RAM'leri 1x8 olmak üzere iki adet toplam 500TL'ye aldım. RAM'ler elime ulaştı ancak henüz anakart satın almadığım için deneme fırsatı bulamadım. RAM'lerin her ikisi de 1.35 v değerine sahipken, versiyonları arasında farklılık olduğunu gördüm. RAM'lerden birisi ver 3.31, diğeri ise ver 4.32. bu durumda birisi micron diğeri ise Samsung DRAM'li olmuş oluyor. Bu iki RAM'i Gigabyte B450-M S2H model anakartta kullanmayı düşünüyorum.

Öncelikle RAM'ler üretilmiş olan hiçbir B450 chipsetli anakartın QVL listesinde bulunmuyor. Bu konu hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra QVL listesinin sadece üretici firmanın denediği ve onayladığı RAM'lerden oluştuğunu ve QVL listesinde bulunmasa dahi RAM'lerin çalışacağını öğrendim. Kafamdaki bu soru işaretini yeni yeni yok etmiş olmama rağmen şimdi de Samsung ve Micron DRAM'li belleklerin Dual Channel olarak çalışıp çalışmayacağı konusunda kafamda soru işaretleri oluştu.

Corsair Vengeance LPX 1x8 3000MHz CL16 (2adet)
RAM kodu: CMK8GX4M1D3000C16.

@enes.wtp
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir problem olmaz ben aynı şekil kullanıyorum biri MFR biri b die fakat overclock bakımından tutarsızlık oluyor tam ileri gidemiyorsunuz diğer türlü çok zorlamadan gayet kullanışlı oluyor hiçbir problem yaşamazsınız. Dual Channel olarakta çalışır.

Bir problem olmaz ben aynı şekil kullanıyorum biri MFR biri b die fakat overclock bakımından tutarsızlık oluyor tam ileri gidemiyorsunuz diğer türlü çok zorlamadan gayet kullanışlı oluyor hiçbir problem yaşamazsınız. Dual Channel olarakta çalışır.

XMP ayarı destekleniyor mu? Yoksa elimle mi yükseltmem gerekiyor?

Dostum bu konu hakkında bilgin varsa beni aydınlatabilir misin?
@enes.wtp
Selam, bildirimlere yeni bakma fırsatım oldu. Ben ilk olarak Micron kullanılan belleği satın aldım, sonrasında ise Samsung aldım. Dual Channel olarak sorunsuzca çalışıyor. Bir diğer üyenin sisteminde de sorunsuz çalıştığına dair konu açtı ancak sizin için de kesin konuşmak istemem. Ben %99 uyumlu olacağını düşünüyorum. QVL listesi; test edilmiş bellek listesidir, uyumlu olan değil.

Selam, bildirimlere yeni bakma fırsatım oldu. Ben ilk olarak Micron kullanılan belleği satın aldım, sonrasında ise Samsung aldım. Dual Channel olarak sorunsuzca çalışıyor. Bir diğer üyenin sisteminde de sorunsuz çalıştığına dair konu açtı ancak sizin için de kesin konuşmak istemem. Ben %99 uyumlu olacağını düşünüyorum. QVL listesi; test edilmiş bellek listesidir, uyumlu olan değil.

Vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim. Nedensiz bir şekilde forumda sadece senin görüşlerine %99.9 oranında güvenim var :)

Vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim. Nedensiz bir şekilde forumda sadece senin görüşlerine %99.9 oranında güvenim var :)
Teşekkür ederim, nedenini sorgulamayacağım ama benden üstün olan çok kişi var. %1 ihtimale yakalanırsanız da tekrar konu açıp etiketleyebilirsiniz, hakaret etmeden eleştirin. Sonuna kadar da hak veririm. Bu arada aynı anakart ve aynı bellekleri kullanıyoruz. Başka soru varsa alabilirim.

Teşekkür ederim, nedenini sorgulamayacağım ama benden üstün olan çok kişi var. %1 ihtimale yakalanırsanız da tekrar konu açıp etiketleyebilirsiniz, hakaret etmeden eleştirin. Sonuna kadar da hak veririm. Bu arada aynı anakart ve aynı bellekleri kullanıyoruz. Başka soru varsa alabilirim.

3000-3500 arası bir bütçem var, ekran kartı ve 144 hertz monitör arıyorum. Ekran kartı olarak bu sisteme öneriniz nedir? Siz hangi ekran kartını kullanıyorsunuz?

3000-3500 arası bir bütçem var, ekran kartı ve 144 hertz monitör arıyorum. Ekran kartı olarak bu sisteme öneriniz nedir? Siz hangi ekran kartını kullanıyorsunuz?
RX 570 kullanıcısıyım. Ekran kartı olarak ise GTX 1660S, Ti modellerini önerebilirim ama monitör konusunda hiçbir fikrim yok. Öneri yaparak sizi yanlış yönlendirmeyeyim. Panellerden mesela hiç anlamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı