Samsung'un yeni SSD üretimlerinde farklı donanım kullanması

Merhaba arkadaşlar,

Daha önce bu konuyla alakalı bilgisi olan var mıydı bilmiyorum ama Samsung'un örneğin Evo Plus 970 serisinde farklı donanım kullandığı ortaya çıkmış. Peki bunu nasıl anlıyoruz? Öncelikle yeni bir Samsung SSD aldığınızda kutusu eskiden yatay tasarımlı iken şimdi dikey tasarımlı olarak üretildiğini fark edeceksiniz.

p9ytktk9h3n71.png

Bu tabi ki içeriğinin değiştiğine bir kanıt değil. Fakat SSD'ye bakınca ilk olarak P/N olarak gösterilen parça üretim numarasında da değişim görüyoruz:

k39xal9eh3n71.png

Üçüncü olarak bu etiketi kaldırdığımızda (tavsiye değildir) etiketin altındaki eskiden Phoenix olan SSD Controller markasının Elpis olarak değiştiğini görüyoruz:

2021-08-28-image-2.jpg

Aşağıdaki vidyoda göreceğiniz üzere bunu fark eden Çinli arkadaş performans kayıplarından bahsediyor (4. dk'dan sonra):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Droplarla ilgili şurada da bahsediliyor:

Ayrıca ısı değişimleri de söz konusu orijinal versiyonda minimum 70℃ ve maksimum 83℃ çalışma sıcaklığına sahip olacak şekilde test ediliyor. Yeni versiyonun minimum çalışma sıcaklığı ise 52℃ iken maksimum çalışma sıcaklığı 97℃ olacak şekilde test ediliyor. Yani maksimum sıcaklık daha fazla gözüküyor.

Peki bu çok önemli mi? Aşağıda konu hakkında şöyle bir yazı var:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yazıyı özetlersek;
Öncelikle zaten iade politikası olan iyi bir satıcıdan alırsanız zaten sıkıntı değil. Paket farklı geldiğinde isterseniz değiştirirsiniz. İkinci olarak donanım değişikliklerinden biri şu ki, SLC önbelleğin 42GB'tan 115GB'a çıkarılmış. TechPowerUp'taki incelemeye göre, "SSD'nin yeni versiyonu 115 GB'a kadar olan iş yüklerinde daha hızlı". Bu değişimle, "SLC önbelleği tükendiğinde SSD daha düşük performans sunuyor - orijinal versiyon ilk 40 GB yazıldıktan sonra yaklaşık 1.500 MB/s veri yazma hızıyla çalışmaya devam ederken, yeni revizyon 115 GB yazmadan sonra bu performansı 800 MB/s'ye düşürmekte". Yani, bahsedilen SLC önbelleği sınırlarına kadar yenilenen SSD aslında daha hızlı.

Yine Tom's Hardware'deki teste göre yeni versiyonun SLC önbelleği %173 daha büyük olmasına rağmen, %47 daha düşük sürekli yazma performansı sunuyor. Yine de sonuca bakarsak yeni sürüm kopyalama işlemini eski sürümden çok az bir farkla daha hızlı tamamlıyor:

Ayrıca aşağıdaki yazıda da bahsedildiği üzere Crucial ve Western Digital'in yeni üretimlerde yaptığı donanım değişikliklerinin aksine Samsung'un, TLC flaştan QLC'ye geçmediğini, sadece kontrolcüyü değiştirdiğini biliyoruz. Sorun şu ki eski ve daha yüksek performanslı sürücüler Phoenix kontrolcüye sahipken daha yeni ve daha düşük performanslı sürücülerin Elpis tarafından üretilen bir kontrolcüleri kullandığı biliniyor. Tom's Hardware'e göre de, Samsung zaten kontrolcü çipi üretim sıkıntısı çekiyor ve kendi Texa model kontrolcü fabrikaları 2021 Şubat ayından bu yana atıl durumda:

Ben bu yazıyı yazarken şu an ne durumda olduğuyla ilgili kaynak arasam da bulamadım fakat muhtemelen pandemi dönemindeki çip sıkıntısı ile ilgili bir durumdu.

Tam emin olamadım ama doğruysa olumlu bir taraf olarak başka bir yazıda, yeni 970 EVO Plus üretimlerinin PCIe Gen 3.0 Phoenix kontrolcü yerine 980 PRO SSD ile aynı olan Elpis kontrolcü ile donatıldığını söylüyor ve Elpis'in bir PCIe Gen 4.0 kontrolcüsü olduğunu belirtiyor. Tabi, PCIe Gen 3.0 platformu ile geriye dönük olarak uyumlu olacak şekilde:

Özetle, sık sık 115 GB'tan büyük dosya veya klasörleri kopyalamıyorsanız ve yenilenen sürücüyü yeterince soğuk tutabileceğinizi varsayarsak, Samsung'un yaptığı donanım yenilikleri, günlük performans açısından muhtemelen daha iyi gözüküyor. Ayrıca diğer markalara göre tam olarak bir düşürme değil yükseltme gibi gözüküyor. Sorun şurada ki, Samsung'un bu konuyu kamuoyuna bilgilendirmeden yapması insanlarda güvensizlik yaratıyor. Yine de Crucial ve Western Digital kadar müşteri kaybedeceklerini sanmıyorum.​

Son düzenleme:
Kontrolcü hakkında bir yorum yapamam ama bildiğim tek şey, eski kontrolcü ( Amazon da geçen hafta 1000 TL 1 TB olan model ) olanların fiyatları biraz daha düşük.
Yeni kontrolcü ile fiyatlar 2500 TL civarı .

Yeni konular

Geri
Yukarı