Sanal Makine Üzerine OS X Kurulumu Erişilebilirlik

BamTeli

Megapat
Makaleler
1
Yer
İstanbul Başakşehir
Daha fazla  
Merhabalar sevgili Technopat okurları ve yöneticileri. Ben forumunuzu uzun süredir takip eden bir kullanıcıyım. Windows ve diğer işletim sistemleri hakkında yazmış olduğunuz yazılarınızdan bayağı faydalandım. Son zamanlarda Windows dışındaki işletim sistemleri daha fazla ilgimi çektiğinden, diğer işletim sistemlerini inceliyordum. Bu tür yazıları okurken, yapmış olduğunuz OS X rehberlerinize rastladım. OS X işletim sistemini Oracle VirtualBox üzerinde denemek istemiş olmama rağmen deneyemedim; çünkü bir problemim var. Problemim de şu; ben görme engelli bir kullanıcıyım ve işletim sistemlerini ekran okuyucu adını verdiğimiz yazılımlarla kullanmaktayım. VirtualBox yazılımını ekran okuyucu yardımıyla kurup Windows ortamındaki bütün ayarlarını yapabiliyorum. Yalnız ekran okuyucu kullandığımdan bir sorun ortaya çıkıyor. O da şöyle; evet, ekran okuyucular üzerine kurulu olduğu mevcut işletim sistemini okuyabilirler. Ancak sanal bir işletim sistemi üzerinde akan yazıları okuyamaz, iletişime giremezler. Kurulum aşamalarını bir görenle yapabilirim diye düşündüm ve denedim. Gören bir kullanıcıyla kurulum denemelerimiz sırasında çok fazla hata olduğundan ve kişi konuyla alakalı olmadığından çok çabuk sıkıldı. Dolayısıyla VirtualBox üzerine OS X kurmak sadece bir hayale dönüştü. Bu bağlamda sizden yardım istemeye ve problemimi anlatmaya karar verdim. İlk isteğim şöyle; eğer mümkün olursa, uzak masaüstü yöntemi kullanarak tek seferlik bir kurulum yardımı rica ediyorum. Bunu yapamayız derseniz, VirtualBox sanal diski üzerine kurulu bir OS X kalıbı rica ediyorum. Bunu da yapamayız derseniz, hali hazırda PC veya sanal makine üzerinde kurulu olan OS X sistemi üzerinde Voice Over erişilebilirlik uygulamasının olup olmadığını kontrol etmenizi rica ediyorum. En kötü ihtimalle son soruma yanıt verebilirseniz ve sorumun yanıtı "Evet, Voice Over yer alıyor ve çalışıyor." şeklinde olursa sabırlı bir gören bularak kurulumu gerçekleştirmeye çalışacağım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Forum kuralları gereği Uzak Masa üstü bağlantısı ile destek vermiyoruz. Aşağıdaki bağlantıdan sanal sistem kurulumu için ISO imajına ulaşabilirsin:
10.10.5 Yosemite Sanal Sistem Kurulum İmajı
Ayrıca OS X sistemler "Voice Over" desteği vermektedir.
Anlıyorum. cevabınız için teşekkür ederim. Yalnız OS X sistemlerin Voice Over desteği verdiğini biliyorum; ama hackintosh üzerinde sorunsuz çalışıp çalışmadığından emin olmak istedim sadece. Dediğim gibi gören bir kullanıcıyla kurmam gerekiyor ve uğraşımın boşa gitmesini istemiyorum. Virtual Box üzerine Windows ve Linux kurmuştum, hatta linux içine Windows bile kurmuştum; ama OS X olunca kurulum aşamasında erişilebilirlik aygıtlar tanınmadığından ve sistem açık halde olmadığından çalışmıyor malesef. Gören kullanıcıyı da boş yere uğraştırmayayım diye sormuştum. Kuran bir arkadaş varsa sadece Voice Over açarak konuşup konuşmadığını test etmesi için yazdım yani. Cevabınız için teşekkür ederim.

Şu an kendi sistemimde voiceover aktif ettim ve çalışıyor. Yapılan her hareketi ve metinleri okuyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı