Sanayi mi okul okumak mı?

Dükkanın başına geç, misler gibi paranı kazan. Yazılım mühendisi olacak adamın sayısal okuması, sayısal okuyan adamın da iyi bir üniversite için deli gibi ders çalışması lazım. Ek olarak bilgisayar başında zaman geçirmeyi sevmeyi yazılım/bilgisayar mühendisliği olarak algılamayın. Ben de sizin gibi bilgisayar başında zaman geçirmeyi severdim ve ders çalışmaktan da nefret ederdim. Gaflete düşüp Sayısal bölüm seçerek bilgisayar/yazılım mühendisi olurum diye düşünüyordum ama seneye, 12. sınıfta eşit ağırlığa geçeceğim. Çünkü ders çalışasım da, bilgisayar/yazılım mühendisliği okuyasım da yok.

Ayrıca şu da var. Sanayide çalışan adamlar artık doktorlardan bile çok para kazanıyorlar. Doktorlar, memurlar ve işçiler ayın sonunu nasıl getireceğini; birikim nasıl yapacağını, ev araba nasıl alacağını düşünürken sanayiciler genç yaşta altına araba çekiyor. Babanın oto elektrik dükkanının olması senin için özellikle finansal açıdan çok büyük bir şans. Belki sevmediğin, istemediğin işi yapmış olursun ama sıcak para eline geçtiği sürece gram dert etmezsin.

Sanayi ama sosyal organizasyonlara yani derneklere, kulüplere, spora, sonuç olarak sizi bir üst seviyedeki insanlara bağlayacak toplumsal ortamlara girerek. Ha bu arada bir siyasi parti de olur ama ne kadar çok yönlü olursanız o kadar iyi olur.

Bence insan üniversiteye gitmeli o ortamı görmeli. Ortamdan kastım arkadaş takılmaca falan değil. Kendine yetebiliyor musun, toplum içerisinde nasıl sosyalleşiyorsun, önüne zorluk çıkınca tepkin ne oluyor gibisinden...

Bence insan üniversiteye gitmeli o ortamı görmeli. Ortamdan kastım arkadaş takılmaca falan değil. Kendine yetebiliyor musun, toplum içerisinde nasıl sosyalleşiyorsun, önüne zorluk çıkınca tepkin ne oluyor gibisinden...
Sırf zevk için, ortam için, "üniversiteye gitmiş olmak" için üniversiteye gitmek zaman kaybından ve aileye yük olmaktan başka bir şey değil. Ha üniversitede yapacağı işle ilgili bir bölüm okur, 2 yıl ön lisans yapar, en azından üniversite mezunu olur ama kaybedilen zamana değer mi? Bence hayır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sırf zevk için, ortam için, "üniversiteye gitmiş olmak" için üniversiteye gitmek zaman kaybından ve aileye yük olmaktan başka bir şey değil. Ha üniversitede yapacağı işle ilgili bir bölüm okur, 2 yıl ön lisans yapar, en azından üniversite mezunu olur ama kaybedilen zamana değer mi? Bence hayır.
Hak veriyorum. Ben üniversiteye iki sene gittim, bıraktım. Şimdi daha fazlasının zaman kaybı olacağına dair fikrim aynı.

Arkadaşım ben orada özellikle söylemişim ortamdan kastım zevk değil ya da üniversiteye gittim desin diye değil, bir deneyim kazanması lazım diye düşünüyorum.

Arkadaşım ben orada özellikle söylemişim ortamdan kastım zevk değil ya da üniversiteye gittim desin diye değil, bir deneyim kazanması lazım diye düşünüyorum.
Senin ortamdan kastını dikkate alarak yazdım zaten. Deneyim meselesine gelecek olursak, benim de dediğim gibi, ön lisans okuyup 2 senede bitirip "üniversite mezunu" olarak devam edebilir; Ama bence gerek yok buna. İşi babasından öğrenir zaten.

Böyle bir imkanı varken üniversiteye git diyeni anlamıyorum eski çalıştığım yer bebek arabası üretimdi patronlara babadan kalmaydı iş yeri bütün gün kendi odalarında çayı yudumlayıp televizyondan bizi izlemek PC başında müşteri hizmetleriyle konuşmaktı baban sana işi öğretir güzelce belli bir süreden sonra baban emekli olmak ister patron sen olursun bu dönemde maddiyat çok önemli bir şey kusura bakmayında sevgilinizi bir yere götürürken üniversite diplomanız konuşmayacak cebinizdeki para konuşacak özel üniversite olmadığı sürece üniversite vakit kaybıdır başka bir şey değil özel üniversiteye gene bütçe lazım anlayacağınız böyle bir imkan varsa koşa koşa sanayiye gitmelidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı