SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe hız değerleri normal mi?

Eki Görüntüle 781914

Yerler değiştirdim ve bu sefer sonuç farklı çıktı ama bilgisayarımı ilk açtığımda Notebook marka logosu gittikten sonra direkt kapandı. 2. açtığımda ise çalıştı fakat yerlerini değiştirmeden önce baktığımda işlemci çok fazla ısınmıştı elimi değdiremiyordum. Ve şu anki atto ile crystalin sonuçları:
Bu eski ATTO Sonucu:
Eki Görüntüle 781965
Bu da yeni Crystal ile ATTO sonucu
Eki Görüntüle 781969
Eki Görüntüle 781967

Fakat hala daha hızlı olduğunu düşünmüyorum. Ne yapmalıyım?
Kusura bakma ben bu mesajı görmeden mesaj göndermişim.
SSD Şu an alev alıyor 65 Derece. Dediğin programa bakacağım büyük ihtimalle dediğin gibi SATA III M2 SSD destekliyor sanırım ve bu yüzden bu kadar sıcaklık ile düşük hız sonuçları veriyor.
İki slot da SATA III standardından daha hızlı. Yani SATA III modda değildir, destekliyor mu bilmiyorum ama B key ise destekliyordur bildiğim kadarıyla. Ben yazılımı benim diskin SATA III olduğunu gösteriyor ise senin taktığın disklerin de PCIe 3.0/2.0 x4/x2 olup olmadığını gösterebilir diye önermiştim. Tabi başka yazılımlar da olmalı.

Hatta NVMe komut seti sürümünü de söyler belki, galiba o da önemli bir etken. Ama onun özellikleri hakkında pek bilgim yok. İşin aslı o yazılım NVMe SSD hakkında doğru bilgi verecek mi onu bile bilmiyorum.

Bunun dışında olası portlar ve teorik olarak desteledikleri azami bant genişlikleri;
  1. PCIe 3.0 x4 => 32 Gbit/sn => 4096 MB/sn
  2. PCIe 2.0 x4 => 20 Gbit/sn => 2560 MB/sn
  3. PCIe 3.0 x2 => 16 Gbit/sn => 2048 MB/sn
  4. PCIe 2.0 x2 => 10 Gbit/sn => 1280 MB/sn
Bunlar teorik hızlar, hızın düşük çıkması, ürün için verilen hızın PCIe 3.0 x4 üzerinde geçerli olmasından kaynaklı olabilir. Belki makinadaki slotlardan bir tanesi PCIe 3.0 x2, öteki ise PCIe 2.0 x2, kontrol etmek lazım. İşin aslı, durum bu ise, hızlandırmak için tam olarak ne yapılabilir bilmiyorum.

Sıcaklık değeri yükseklerde seyrediyor ise bu hem ömrün kısalmasına, hem de diskin belli sıcaklık değerini aştığında bozulmamak için otomatik yavaşlamasına yol açabilir.

Bununla birlikte bazı yazılımlar S.M.A.R.T. verisinden sıcaklığı doğru şekilde alamayabiliyor. Mümkün ise sıcaklığı öğrenmek için ürünün resmi yazılımını kullan veya S.M.A.R.T. verilerini kendin de bir kontrol et. Acronis'in bir yazılımı benim harici disk için hatalı sonuç veriyordu mesela. Ama aynı yazılımın söz konusu disk hakkında raporladığı S.M.A.R.T. verilerine bakınca sıcaklık ile alakalı iki anahtar gördüm. Ve bunlardan birisi gayet normal ama değişken sıcaklık verisi sağlıyordu.

O sünger soğutma ya da destek içindir muhtemelen. Ne içindir ben de tam olarak bilmiyorum.
Ama destek için olması daha olası. Bence takmalısın.

Edit: Gereksiz ve kafa karıştırabilecek cümle silindi. Yazım hatası düzeltildi. Son açıklama geliştirildi. İkinci mesajın ilk cevabı daha anlaşılır ve bilgi içerecek hâle getirildi.

Son düzenleme:
Kusura bakma ben bu mesajı görmeden mesaj göndermişim. Anlaşılan portlardan bir tanesi x4, ötekisi x2.

İkisi de SATA III standardından daha hızlı. Ben yazılımı benim diskin SATA III olduğunu gösteriyor ise senin taktığın disklerin de PCIe 3.0/2.0 x4/x2 olup olmadığını gösterebilir diye önermiştim. Tabi başka yazılımlar da olmalı.

Hatta NVMe komut seti sürümünü de söyler belki, galiba o da önemli bir etken. Ama onun özellikleri hakkında pek bilgim yok. İşin aslı o yazılım NVMe SSD hakkında doğru bilgi verecek mi onu bile bilmiyorum.

Bunun dışında olası portlar ve teorik olarak desteledikleri azami bant genişlikleri;
  1. PCIe 3.0 x4 => 32 Gbit/sn => 4096 MB/sn
  2. PCIe 2.0 x4 => 20 Gbit/sn => 2560 MB/sn
  3. PCIe 3.0 x2 => 16 Gbit/sn => 2048 MB/sn
  4. PCIe 2.0 x2 => 10 Gbit/sn => 1280 MB/sn
Bunlar teorik hızlar, hızın düşük çıkması, ürün için verilen hızın PCIe 3.0 x4 üzerinde geçerli olmasından kaynaklı olabilir. Belki makinadaki slotlardan bir tanesi PCIe 3.0 x2, öteki ise PCIe 2.0 x2, kontrol etmek lazım. İşin aslı, durum bu ise, hızlandırmak için tam olarak ne yapılabilir bilmiyorum.

Sıcaklık değeri yükseklerde seyrediyor ise bu hem ömrün kısalmasına, hem de diskin belli sıcaklık değerini aştığında bozulmamak için otomatik yavaşlamasına yol açabilir.

Bununla birlikte bazı yazılımlar S.M.A.R.T. verisinden sıcaklığı doğru şekilde alamayabiliyor. Mümkün ise sıcaklığı öğrenmek için ürünün resmi yazılımını kullan veya S.M.A.R.T. verilerini kendin de bir kontrol et. Acronis'in bir yazılımı benim harici disk için hatalı sonuç veriyordu mesela. Ama aynı yazılımın söz konusu disk hakkında raporladığı S.M.A.R.T. verilerine bakınca sıcaklık ile alakalı iki anahtar gördüm. Ve bunlardan birisi gayet normal ama değişken sıcaklık verisi sağlıyordu.

O sünger soğutma ya da destek içindir muhtemelen. Ne içindir ben de tam olarak bilmiyorum.
Ürünü yarın kargoya verip iadesini gerçekleştireceğim. Üzerindeki model bu SSD aslında aynı özelliklerle alırsanız destekler demişti ama desteklemedi. Az önce teknik servisle konuştum sadece M2 SATA SSD destekliyor dedi yani tam da bilmyiorum sata-sata 3 olaylarını. Eğer bildiğin M2 SATA SSD varsa 2280 uyumlu önerilere açığım o modelden alacağım :D

Zaten SATA III ile SATA 3 aynı. Ama M.2 soketi yerine standart SATA soketi kullanacaksan ve ek olarak 2.5" yuva varsa neden olmasın?(Ek 2.5" slot ya SATA'dır ya IDE, sendeki bilgisayarda varsa olsa olsa SATA olur.)
Veya M.2 formunda B key varsa? Ama teorik olan azami hızın 6 Gbit/sn olacağını sayarsak 768 MB/sn hızı aşabilmeyi bekleme. Zaten çoğu SATA disk 560 MB/sn civarında hız sağlıyor. Ama F/P olarak iyi gelecektir tabi. NVMe SSD ile 800 MB/sn ile kıyaslayınca.

Yeni bilgisayarlarda 2.5" yuva daha çok HDD yeri olarak kullanılıyor. Ama o yuvada HDD kullanmayacaksan SSD takmana bir engel göremiyorum. Bunun dışında veri iletim standartları aynı olduğundan SATA 3 2.5"den SATA 3 M.2 B key dönüştürücü de kullanabilirsin. Ama gereksiz fiyat ekler. Zaten 2.5" SSD var.

Özet: 2.5" yuva veya M.2 B key yuva varsa takabilirsin. USB üzerinden bağlayacaksan başka tabi.

Edit: Parantez içinde not eklendi.

Zaten SATA III ile SATA 3 aynı. Ama M.2 soketi yerine standart SATA soketi kullanacaksan ve ek olarak 2.5" yuva varsa neden olmasın?(Ek 2.5" slot ya SATA'dır ya IDE, sendeki bilgisayarda varsa olsa olsa SATA olur.)
Veya M.2 formunda B key varsa? Ama teorik olan azami hızın 6 Gbit/sn olacağını sayarsak 768 MB/sn hızı aşabilmeyi bekleme. Zaten çoğu SATA disk 560 MB/sn civarında hız sağlıyor. Ama F/P olarak iyi gelecektir tabi. NVMe SSD ile 800 MB/sn ile kıyaslayınca.

Yeni bilgisayarlarda 2.5" yuva daha çok HDD yeri olarak kullanılıyor. Ama o yuvada HDD kullanmayacaksan SSD takmana bir engel göremiyorum. Bunun dışında veri iletim standartları aynı olduğundan SATA 3 2.5"den SATA 3 M.2 B key dönüştürücü de kullanabilirsin. Ama gereksiz fiyat ekler. Zaten 2.5" SSD var.

Özet: 2.5" yuva veya M.2 B key yuva varsa takabilirsin. USB üzerinden bağlayacaksan başka tabi.

Edit: Parantez içinde not eklendi.
Ben senin verdiğin cevaplar için teşekkür ederim seni çok yordum farkındayım bu konulardan bilgim sıfır kusuruma bakma :) Şimdi bu yeni aldığım ürünü iade edip yerine bilgisayarımda uyumlu M2 SATA SSD alacağım. Bilgisayarın teknik servisi SATA 3 demedi sadece M2 SATA SSD dedi açıkçası beynim allak bullak oldu bu giriş SATA mıdır SATA 3 müdür iyice kafam gitti. Bilgisayarımın üzerindeki SSD özelliklerinde PCIe 3,0 x4, NVMe yazdığı için Sandiskin bu modelini almıştım ama uyumlu olmadı demek ki desteklemedi. Bu sefer direkt M2 NVMe SSD yerine M2 SATA SSD alacağım 3'ü falan karıştırmadan :) bu modele uygun bildiğin SSD var mı? @tinker cad Her şey için teşekkürler :)

Yani bildiğim kadarıyla, eğer cihazında o iki M key NVMe SSD'yi taktığın yerden başka yuva yoksa, M.2 SATA SSD takamaman gerekir. Eğer 2.5" yuva varsa oraya M.2 olmayan bir SATA SSD takabilirsin.

Bunun dışında ben ürün araştırırken daha çok epey.com sitesini kullanıyorum. Eğer uyumlu olduğundan emin olursan oradan araştırabilirim veya sen araştırabilirsin. Bunun dışında bilgisayarcı seni yanlış anlamış olabilir. Ürün bilgisayarını destekliyor, ama bilgisayarın ürünü tam hız çalıştıramıyor veya ürün ısındığı için tam hız çalışamıyor. Eğer ona sadece desteklemiyor dediysen o da senin cihazın slotunu B key sanmış olabilir.

Bunun dışında mSATA SSD'ler de M.2'ye benziyor ama onlar tek tip port destekliyor diye biliyorum. Eğer M+B key bir M.2 SSD alırsan mSATA yuvasında olmasa da hem SATA hem de NVMe destekli M.2 yuvalarda çalışan bir SSD almış olursun.

Ek Not: mSATA, SATA III, SATA 3 => 6 Gbit/sn
Burada bazı yeni bilgiler keşfettim.
Verdiğim bir bilgide eksik varmış, B key M.2 SSD'ler SATA'yı destekledikleri gibi PCIe x2 modunu da destekleyebiliyormuş. B+M key SSD'ler de aynı şekilde. Ancak B+M key SSD'leri M ya da B key M.2 slotlara takabilirken, B key olanlar yalnızca B key M.2 slotlarına takılabiliyormuş.

Ekran görüntüsü 2020-12-15 220540.png
Bununla birlikte M key bir slotun SATA SSD'leri desteklediğini gördüm.

PCIe x4 destekli SSD'ler yalnızca M key olduğuna göre.
Senin kullandığın SSD'ler ve taktığın yuva M key.

Her ne kadar B+M key SSD'ler hem M key hem de SATA özelliğini desteklemek için tasarlansalar dahi bazıları PCIe arayüzünü desteklemeyebiliyor. Yani B+M key olanlardan yalnızca SATA olanlar var. Eğer sen PCIe arayüzünü desteklemeyen bir B+M key SSD alırsan çalışmayabilir ama bu çalışmayacağı anlamına gelmez, sistem destekliyorsa çalışacaktır.

Ancak eğer PCIe arayüzünü destekleyen bir B+M key SSD takarsan çalışması gerekir.

M key SSD'ler zaten sadece PCIe ile çalışır ve senin cihazda da çalıştılar.

B key olanlar zaten yuvaya uymaz.

Uyumluluk Tablosu
  1. B+M key SATA&PCIe x2 Çalışmalı +
  2. B key SATA&PCIe x2 Uymaz -
  3. B+M key SATA Çalışmayabilir -
  4. M key PCIe x4 Çalıştı +
Eğer bilgisayarcı mevzuyu doğru anladıysa ve cidden SATA SSD önerdiyse bence denemeye değer. Ancak B+M key olması şartıyla, mSATA zaten olmaz, B key de uymaz. Bununla birlikte geri iade edebilir olman lazım. Slot SATA'yı desteklemeyebilir de.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı