SanDisk Ultra 3D NVMe M.2 SSD kopyalaması hızı çok yavaş

akrgz1

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, yaklaşık 2-3 gün önce Hepsiburada'dan belirttiğim 1TB'lık SanDisk Ultra 3D NVMe M.2 SSD'yi aldım.
CrystalDiskMark'tan test ettim ve vermesi gereken değerleri verdi. Fakat özellikle dosya kopyalama ile ilgili sorun yaşadığımı düşünüyorum.

Durumum şu şekilde:
ASUS H170 PRO GAMING anakart kullanıyorum. BIOS güncel ve varsayılan ayarlarda çalışıyor. (etkisi olur mu bilemedim.)
Sıfır SSD'nin içine Windows 10 kurdum, Windows güncelleştirmelerini yaptım. Aygıt yöneticisinden geriye kalan birkaç tane sürücüyü de elle güncelledim.
SanDisk dashboard yazılımını indirdim ve TRIM'i çalıştırdım. (tam olarak ne işe yaradığını anlayamadım, ayrıca bir farkta göremedim.)
Crystal disk mark ile test yaptım ve sonuçlar normal çıktı. Fakat:

Yaklaşık 30 GB dosyayı SSD içerisinde başka bir klasöre kopyalamaya çalıştığımda, kopyalama hızı çok düşüyor. Değerler ve durumlarım resimlerde mevcut.
Tahmini 3 dakika ile başlayan işlem süreci gösteren sayaç 1 saati de gösterdi, tekrardan azalarak 30 dakikalara da indi.
İşlemin tamamlanması yaklaşık 25 dakika falan sürdü.

Sizce bir sorun var mıdır? Test etmem veya kontrol etmem gereken başka bir şey var mı?
Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler...

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    184,9 KB · Görüntüleme: 126
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    21,9 KB · Görüntüleme: 116
  • Adsız.png
    Adsız.png
    256 KB · Görüntüleme: 133
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    189,6 KB · Görüntüleme: 95
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    10,5 KB · Görüntüleme: 109
Tekrardan merhaba, bugün 60GB'lık bir video oluşturdum tek parça halinde ve aynı taşıma işlemini bir daha yaptım. Tahmini taşıma süresi 90-120 saniye arası sürdü.
Taşıma işlemi esnasında görev yöneticisinde disk kullanımı yüzde 95-100 arasında seyretti. Ortalama hız olarak da 630 MB/sn aldım diyebilirim.
Yaklaşık 2500-1900 okuma yazma hızları olan bir SSD'ye göre değerler sizce normal mi?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    30,1 KB · Görüntüleme: 84
Sorunun SSD ile ilgisi yok. 250.000 dosyalı bir şeyi kopyalıyorsunuz. İsterseniz 980 Pro olsun, yine düşük olur hız. Tek bir büyük dosya olsa sıkıntı olmaz tabii. :)
DRAM'in etkisi de var hocam. DRAM'siz SSD'lerde geçici veriyi koyacak yer olmadığından hızlar düşüyor. Önce 500 MB/s ile başlayıp kısa süre sonra 20-30 MB/s'e kadar düşüyor DRAM olmayan SSD'lerde kopyalama hızı. Ki Ultra 3D NVMe'de DRAM yok. :) DRAM olan SSD'leri anlatmaya gerek yok zaten. DRAM boyutuna göre veri kopyalama hızının sağlıklı olup olmadığı değişiyor onlar da. :)

Merhaba arkadaşlar Samsung 970 EVO Plus 1TB M.2 SSD yeni aldım. Arkadaşın yaşadığı sorunu yaşıyorum. Sebebini bulan var mı?
Monster Abra A7 v12.4 anakart NVMe uygun PCI Express 3.0. Magician yazılımında değerler olması gerektiği gibi ama dosya kopyalama da canımı sıkıyor. Normal 7200 RPM hard diskte takılı, o daha hızlı kopyalama yapıyor.
Biraz araştırma yaptım hiçbir şey bulamadım ısınma sebep olur diye düşündüm. Ama bilgisayarı açar açmaz SSD'nin kendi içinde kopyalama yaptım 1 veya 2 saniye 1 GB aktarım yapıyor ondan sonra kilobaylara bile düşdüğü oluyor. NVMe driver kurulu. BIOS Güncelmi bilmiyorum.
2 adet M.2 portum takılı.
1. port 250 GB Samsung PM9A1 PCI 4.0 OEM SSD, Sistem diski olarak kullanıyorum memnunum
2. port 1 TB Samsung 970 EVO Plus PCI 3.0 bazı ağır programları çalıştırmak için aldım ( memnun değilim) hayal kırıklığı
3. SATA Samsung 500 GB 7200 rmp emektar ( emekliliğe ayrılacak çöp dosyalar falan)
Ama 970 EVO Plus'tan daha hızlı işlemi bitiriyor kafam karıştı.
Nerede yanlış yapıyorum. Technopat'taki incelmelere bakıyorum, benimki yanından geçmiyor.
Yeni konu açmadım belki çözümü kolaydır ben yanlış yapıyorumdur.
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden her şey için teşekkürler.
Not SSD sıcaklığı 60° dereceyi geçmedi. Testi yaptığımda 45° idi test sırasında 55° dereceye çıktı

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar Samsung 970 EVO Plus 1TB M.2 SSD yeni aldım. Arkadaşın yaşadığı sorunu yaşıyorum. Sebebini bulan var mı?
Monster Abra A7 v12.4 anakart NVMe uygun PCI Express 3.0. Magician yazılımında değerler olması gerektiği gibi ama dosya kopyalama da canımı sıkıyor. Normal 7200 RPM hard diskte takılı, o daha hızlı kopyalama yapıyor.
Biraz araştırma yaptım hiçbir şey bulamadım ısınma sebep olur diye düşündüm. Ama bilgisayarı açar açmaz SSD'nin kendi içinde kopyalama yaptım 1 veya 2 saniye 1 GB aktarım yapıyor ondan sonra kilobaylara bile düşdüğü oluyor. NVMe driver kurulu. BIOS Güncelmi bilmiyorum.
2 adet M.2 portum takılı.
1. port 250 GB Samsung PM9A1 PCI 4.0 OEM SSD, Sistem diski olarak kullanıyorum memnunum
2. port 1 TB Samsung 970 EVO Plus PCI 3.0 bazı ağır programları çalıştırmak için aldım ( memnun değilim) hayal kırıklığı
3. SATA Samsung 500 GB 7200 rmp emektar ( emekliliğe ayrılacak çöp dosyalar falan)
Ama 970 EVO Plus'tan daha hızlı işlemi bitiriyor kafam karıştı.
Nerede yanlış yapıyorum. Technopat'taki incelmelere bakıyorum, benimki yanından geçmiyor.
Yeni konu açmadım belki çözümü kolaydır ben yanlış yapıyorumdur.
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden her şey için teşekkürler.
Not SSD sıcaklığı 60° dereceyi geçmedi. Testi yaptığımda 45° idi test sırasında 55° dereceye çıktı
Ayrı bir konu açmadıysanız mutlaka açın. İlla ki cevap veren olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı