Sanırım Bipolarım

Kimse

Kilopat
Makaleler
21
Öncelikle merhaba Technopat. Uzun süredir girmiyorum foruma. Hayatımla ilgili bir sorunum var ve bu konuda değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Ben 18 yaşındayım. Önceden yoktu ama sanırım 14 yaşlarından beri böyleyim. Anlatayım biraz, okula başlamadan bile ben aşırı sinirli bir çocuktum. 12 yaşında diyabet oldum, hayatımdaki kısıtlamalar ve bunlarla uğraşmak sinirimi daha çok bozdu ve ergenliğin de etkisiyle ortaokulda ağır bunalımlar yaşadım. İşte o zamanlarda kendimde bazı değişiklikler fark ettim. Çok ani değişiklikler yaşıyordum. Bazen buz gibi soğuk bir insan olurken (anlık derken bazen aylarca bu şekilde kalıyorum) bazen de aşırı sıcakkanlı, neşeli, enerjik bir insan oluyorum. Lise 2'de çok daha ağır ve uzun bir bunalım yaşadım ve sınıfta kaldım bu bunalım yüzünden. Bu seneden sonra da çok daha ani ve sık yaşamaya başladım değişimleri. Bazen buz gibi, soğuk, sert, sinirli, suskun (sinirliyken konuşmam, lise 2'deki bunalımımda sanki dilsiz gibi neredeyse bir yıl kimseyle konuşmadım, sorulara cevap vermedim vs.) bazense dediğim gibi anormal derecede sıcakkanlı, enerjik, neşeli bir insan oluyorum. Bahsettiğim bu iki dönem arasında başka farklar da var. Sanki iki ayrı kişiliğe sahip bir kişi gibi davranıyorum. Geçen ay bunları kuzenime anlattım. Bunları fark ettiğini hatta daha önceden bunu anneme söylediğini söyledi. Bazen tamamen farklı bir kişi olduğumu falan söylemiş. Annemlere de birkaç gün önce anlattım. Annem de babam da fark ettiklerini söylediler. Geçen günlerde de bipolar kelimesi geçti bir yerlerde. Bundan önce bipolar olduğumdan şüphelenmiyordum kesinlikle, çünkü bipolarlık hakkında fazla bilgim yoktu. Birazcık göz attım bipolar neymiş diyen internette ama fazla da bakmak istemedim çünkü psikiyatriye gidip teşhis koydurmak istiyordum kendime sorunum ne diye. Şimdi fazla okursam taraflı gibi anlatabilirim diye düşündüm. Her neyse, belirtileri bende tutuyor gibi geldi. Psikiyatriye gidersem muhtemelen bipolar der diye düşündüm ama iki gün önce gittiğimde sadece depresif bir kişiliğin var dedi ve antidepresan kullanmamı önerdi. Sizce ne yapmalıyım? Bipolar olduğumu düşünüyorum ama psikiyatrist öyle demedi, tedavisi neyse olmak istiyorum. Tekrar gidip, bipolar olduğumdan şüpheleniyorum mu diyeyim yoksa üniversiteye mi gideyim bu sefer? Varsa başka fikirleriniz belirtin lütfen.

Not: Ayrıca ne burada yazarken ne de psikiyatriste anlatırken derdimi tam anlatamıyorum sanki. Yaşamak gerekiyor gerçekten. Okula bile gitmezken psikiyatriste, psikologlara gidiyordum ben. 8. sınıfa kadar düzenli olarak psikoloğa gidiyordum. Ne zaman başladığımı bile hatırlamıyorum, 2-3 yıl önce bıraktım antidepresanı, çok uzun süre kullandım. İntihara meyilliyim, psikolojik sorunlarım kesinlikle var ama sadece depresif bir kişiliğimin olması değil bence sorunum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bipolar Afektif Kişilik Bozukluğu tanısı almanız için en az 6 ay kadar süren Depresif Nöbet teşhisi almalısınız. O yüzden psikiyatrlar önce depresyon tanısı ile devam ediyor.

Eğer durum anlattığınız kadar ağır bir düzeyde ise sizinle ilgilenecek, işini hakkıyla yapan bir psikiyatr bulup sadece onun takibi ile tedaviye devam etmeniz tavsiyemdir.

En başında antidepresan kullanmayın. Bu kişiliğinizi çok daha fazla bozacaktır, ki intihara meyil edenin de antidepresan olduğunu düşünüyorum.
Psikolog değil de alanında çok başarılı bir psikiyatriste gitmelisiniz.

Senin yaşadığın benzer olayları ben de yaşadım, umarım tez zamanda bu psikolojik hastalığı atlatırsın. Kendini yatıştırmak için veya mutlu etmek için bir hobi bulsan iyi olabilir örneğin klasik müzik dinlemek, doğal fotoğraflar çekmek, balık tutmak gibi. Umarım ki intihar etmeye veya kendine zarar vermeye kalkışmazsın, kendini sakin veya mutlu hissettiğin yerler varsa oraya da gidebilirsin. Bence psikiyatriste gidip bipolar olduğundan şüphelendiğini söyleyebilir ve ailenden bir kaç kişiyi getirip onların senin üzerinde fark ettiği değişimleri anlatmasını isteyebilirsin.

En başında antidepresan kullanmayın. Bu kişiliğinizi çok daha fazla bozacaktır, ki intihara meyil edenin de antidepresan olduğunu düşünüyorum.

Hangi bilimsel çalışmaya ya da aldığınız eğitime dayanarak bunu söyleyebiliyorsunuz?

Alanında 6 yıl eğitim almış, yetmemiş üstüne 2 yıl uzmanlık yapmış doktorun tedavisini nasıl bu kadar kolay "bence" diyerek eleştirebiliyorsunuz hayretler içerisindeyim.

Ben senin yerinde olsam sanırım bipolarım demezdim.
Senin yaşadığın benzer olayları ben de yaşadım, umarım tez zamanda bu psikolojik hastalığı atlatırsın. Kendini yatıştırmak için veya mutlu etmek için bir hobi bulsan iyi olabilir örneğin klasik müzik dinlemek, doğal fotoğraflar çekmek, balık tutmak gibi. Umarım ki intihar etmeye veya kendine zarar vermeye kalkışmazsın, kendini sakin veya mutlu hissettiğin yerler varsa oraya da gidebilirsin. Bence psikiyatriste gidip bipolar olduğundan şüphelendiğini söyleyebilir ve ailenden bir kaç kişiyi getirip onların senin üzerinde fark ettiği değişimleri anlatmasını isteyebilirsin.

Führerim doğru bir noktaya parmak bastı.

Bipolar Afektif Kişilik Bozukluğu tanısı almanız için en az 6 ay kadar süren Depresif Nöbet teşhisi almalısınız. O yüzden psikiyatrlar önce depresyon tanısı ile devam ediyor.
Bu teşhis nasıl oluyor? Antidepresanı bunun için mi önerdi yoska dediğiniz ayrı bir şey mi?

Antidepresanın böyle bir etkisi olduğunu biliyorum. Gerçekten intihara meylettiriyor ama kullansam mı diye de düşünüyorum açıkçası çünkü tüm gün sinirli, mutsuz, bunalım halindeyim.
Hayır internette gördüğünüz belirtiler tamamen gerçeği yansıtmamaktadır, psikiatrist size öyle dediyse öyledir, kendinize teşhis koymayınız.
Psikiyatrist bir soru, test vs. uygulamadı. Ben de de derdimi tam anlatamadığımı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı