Santral nedir? Türk Telekom İnternet santrali nasıl olur?

Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Technopat'tan herkese merhaba! Ben Kaspersky Kullanıcısı. İnternet santralleri hakkında ciddi bilgi eksikliği olduğunu gördüm. Bunun kafa karışıklıklarına yol açtığını gözlemledim. Ve bu konuya açıklık getirmek istedim.

Santral nedir?
Santral, şehrinizde siz ile diğer kişi ve kuruluşlara haberleşme altyapısının ulaştırılabilmesi için inşa edilen binalardır. Mağaza ve bayiler ile karıştırmamak gerekir. Santral binası ile saha dolabı aynı şey değildir. Saha dolabı da yine santral binasına bağlıdır. Santralden uzaklaşan konumlarda araya saha dolabı giriyor. Bazı sokaklarda tahta telefon direklerine de rastlayabilirsiniz.
Santral binası ilçenizde bir yerde hatta mahalle, sokağınızda bile olabilir. Size komşu olan bir binanın ilçenin internet santrali olması imkansız da değil.

Hangi firmanın santrali olur?
Türkiye'nin yerleşik operatörü olan Türk Telekom'un santralleri internet erişimi mevzusu geçince genelde konuşulan santraldir.

Diğer firmaların da santrali var mı?
Turkcell, TurkNet gibi firmaların tamamen kendi altyapısından hizmet verdiği alanlar için santralleri olduğunu düşünüyorum ama hiç rastlamadığım ve ziyaret etmediğim için sadece tahmin edebiliyorum.

Santral nasıl olur?
Türk Telekom santralini yerinde incelemiş, odalarını gezmiştim. Google'da veri merkezi yazınca çıkan adeta photoshop eseriymişçesine fütüristik görüntüleri aklınızda canlandırmayın. Google'da İnternet santrali şeklinde arama yapınca saha dolabı, reglet fotoğrafları falan çıkıyor. YouTube'da da videoya ulaşamadım.

Daha farklı kelimeler aratarak internetten bulabildiğim kareleri paylaşayım:
türk telekom santral reglet.jpg

Bir odada duvardaki kroneler yer alıyordu.

türk telekom santral ev telefonu.jpg

türk telekom santrali ev telefonu 2.jpg

Bir odada bunun gibi cihazlar vardı ve bunun ev telefonu için olduğunu söylemişlerdi.

türk telekom santrali cihazları.jpg

türk telekom msan .jpg

Bu cihazlardan da vardı.

türk telekom santral fiber.jpg

Biraz daha geniş bir oda bunun gibi kabinlerle doluydu. Üzerindeki ışıklar sürekli yanıp sönüyordu. Görevli bunların fiber olduğunu söyledi. Çok gürültü çalışıyordu ayrıca. Sıcak hava esiyordu. Konunun yukarısındaki resimlerin olduğu odalarsa çok daha sessizdi. O odalarda sıcak bir hava da esmiyordu.

Bu görüntüler bizim santralden değil ve ben çekmedim ama bizim santraldeki cihazlar da bunlara benzerdi. Sorularınız varsa sorabilirsiniz. İyi Sosyaller. :)

😯 Aydınlandım bir anda. Bilgi için çok teşekkürler. 👍

Son fotoğrafta ki kabin muhtemelen bir internet sitesinin sunucusu olabilir. Veri merkezlerinde bulunuyor diye biliyorum. Sıcak hava ve soğuk hava odaları ayrı, çok gürültülü olmasının nedeni ise çok fazla sunucu bilgisayarlarının bir arada olmasından kaynaklanıyor.
Bu linki ise veri merkezini ziyaret birinin videosunu bıraktım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı