Sapphire 7900 XTX Nitro+ 750W PSU ile kullanılır mı?

Murat34

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kurduğum sistem ile normalde 4070 Ti alacaktım ama VRAM'den dolayı aynı fiyatı vermemden ötürü ilk defa AMD ekran kartı kullanacağım. Satın aldığım PSU Corsair RM750X, montaj yaptığım için iade etme şansım yok. Reddit gibi sitelerde 750W ile kullanan var ama riske atılır mı? Bilemiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Diğer bileşenler.
MSI 650 Tomahawk.
AMD Ryzen 5 7600X.
G.Skill Trident Z5 Neo RPG 2x16 6000 MHz RAM.
980 Pro 2TB.
980 Pro 1TB.
Kasa Corsair 4000D.
4 tane 120mm fan.
Arctic lf II 240 mm sıvı soğutucu.
27 inç 2K 170 Hz monitör.
24 inç 1080p 144 Hz monitör.
Gaming mouse - RGB.
Gaming klavye - RGB.

Son düzenleme:
Kart oyunlarda 400-450 Watt arası güç tüketiyor. Sistemle beraber tam yükte 550-600 arası bir değer olur yani RM750X yetecektir.

750W'ın yeterli olacağını düşünüyorum. Güç kaynağı üreticilerinin sitelerinde Power Supply Calculator özelliğini kullanarak ne kadar güç tüketimi yapacağınız konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Örneğin Corsair'in sitesindeki PSU Calculator'ı kullanınca, 750 Watt modellerini öneriyor. Yani kafanız rahat olsun.

Arkadaşlar Ryzen 5 7600x çok güç tüketen bir işlemci yanına bu kartı aldığımda sorun yaşamam değil mi PSU yönünden ? Kart yanarsa 30k para vericem sonuçta çöpe gitmesin. AMD önerilen 800W yazmış sitesinde, vatan, itopya gibi sitelere sorduğumda 1000W almanızı öneriyoruz işlemciniz ve ekran kartınız çok güç tüketiyor ayrıca 2 monitör kullanıcaksınız dediler. Ne yapsam?

750W'ın yeterli olacağını düşünüyorum. Güç kaynağı üreticilerinin sitelerinde Power Supply Calculator özelliğini kullanarak ne kadar güç tüketimi yapacağınız konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Örneğin Corsair'in sitesindeki PSU Calculator'ı kullanınca, 750 Watt modellerini öneriyor. Yani kafanız rahat olsun.
o tarz sitelerde maksimum yükte bile 680 W civarında görünüyor ama emin olmak istiyorum sorun yaşamamak için.

7600X tam yükte 200W'ı geçmiyor, 7900XTX ise maksimum 450W civarı güç tüketiyor peakler ile beraber. İşlemciyi tam yüke sokmayacağınızı düşündüğümüzde, daha az güç tüketecek. Her halükarda yeterli.

1694680930174.png

Guru3D'nin önerisi de 750W güç kaynağı. Bunlar lab ortamında hassas aletler ile ölçüm yapan bağımsız kuruluşlar. Öte yandan Vatan, İtopya gibi yerler ise satıcı. 1000W önermelerinden zaten işi ne kadar ciddiye aldıkları belli oluyor. Onların işi ürün satmak, measurement yapmak değil.

Diyelim kapandı, kapanmış olur. Kart bu sebepten yanmaz.

7600X tam yükte 200W'ı geçmiyor, 7900XTX ise maksimum 450W civarı güç tüketiyor peakler ile beraber. İşlemciyi tam yüke sokmayacağınızı düşündüğümüzde, daha az güç tüketecek. Her halükarda yeterli.

Eki Görüntüle 1943429

Guru3D'nin önerisi de 750W güç kaynağı. Bunlar lab ortamında hassas aletler ile ölçüm yapan bağımsız kuruluşlar. Öte yandan Vatan, İtopya gibi yerler ise satıcı. 1000W önermelerinden zaten işi ne kadar ciddiye aldıkları belli oluyor. Onların işi ürün satmak, measurement yapmak değil.

Diyelim kapandı, kapanmış olur. Kart bu sebepten yanmaz.
anladım hocam detaylı bilgi için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha var size aklıma takılan. Her olasılığı düşünüyorum şuan o yüzden soruyorum, normalde anladım yeterli psu.

İşlemci tam yükte olsa diyelim 200W + 7900 xtx 450 toplam 650W
Anakart, 2 tane m2 SSD, 2 tane monitör, ledli ramler, kasa içi fanlar , sıvı soğutma ne kadar güç tüketir bunlar?

kasa içi fanlar

Fanların tanesi 3-4W civarı.

Bu modele göre değişir ama 5-10W arası diyelim biz ve 12V kanalından beslenmiyor bu. 3.3V kanalı. Yani ekran kartı ve işlemcinizin beslendiği kanaldan bağımsız. Bunları saymayacaksınız.

Hesaba katmaya gerek bile yok yani kısacası. Sıvı soğutma da 5W'ı geçmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı