Sapphire Nitro RX 470 fan çalışma sıcaklığını yükseltme

muhammededf

Femtopat
Ekran kartım Sapphire Nitro RX 470 galıba fanlar 52 dereceden sonra calısıyor. Bunu yukseltme ımkanım var mı 60 dereceye falan?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci-ekran kartında güvenli çalışma sıcaklığı 70 derecedir.

Daha üstünde de çalışabilir. 80-90-100 derecede çalışan dizüstü bilgisayar gördü bu gözler.

Boşta sıcaklık önemli değil. Önemli olan yük altında kaç derece olduğu. Zaten boşta bir yük yok. Sıcaklık güvenli aralıkta. Fan sesine de gerek yok.

Basit bir denklem.

Yük artar - Sıcaklık artar - RPM artar.
Yük yoktur - Sıcaklık düşüktür- RPM düşer.

@Furkan17TR Arkadaşın sorusunu yanlış anlamışsın. Fanlar 51-52 dereceden sonra devreye giriyor, ben bunu 60'tan sonra çalışacak şekilde ayarlayamaz mıyım diyor.

Açıkcası ben de merak ediyorum. Sapphire Nitro+ RX 580 kullanıyorum ve arkadaşın dediği dereceler civarında fanlar devreye giriyor. Bunu 60 falan yapamaz mıyım acaba?

Benim bildiğim sıfır rpm özelliği ile 60 dereceden sonra fanların çalışması. Fakat ekran kartına göre değişen bir durum herhalde.

Benim bildiğim sıfır rpm özelliği ile 60 dereceden sonra fanların çalışması. Fakat ekran kartına göre değişen bir durum herhalde.
Pardon, özür dilerim.

Masaüstünde iken boş bir yere sağ tıklayın ve AMD Radeon'u açın.

Ayarlanıyor (ceviri doğru düzgün bile değil. Yanlış ceviri. AMD...) kısmında fan devri ile ilgili ayar olmalı.

O kısımda var. Oraları kurcala. Ekran kartını da yakmazsin merak etme. Voltaj ve frekansları elleme yeter her ihtimale karşı.

Geri
Yukarı