Çözüldü Sapphire Nitro+ RX 590 yükte çok fazla ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eren3243

Decapat
Daha fazla  
Sapphire Nitro+ RX 590 çok fazla ısınıyor normalde hiç ısınmazdı fanlar çalışmadığı 30-35dereceydi çalışınca 25-30 ama abim RDR2 isteği üzerine indirdim bugün bu zamanlar ekran kartına baktığımda çok fazla ısındığını gördüm. Neden olmuş olabilir? Sıfırladım şu anda hala aynı sorun.

Çözüm
Ekran kartlarında 0 RPM özelliği var. Eski teknolojilerde bu durum yoktu. Eğer ki ekran kartı ısınmazsa fanı dönmez. Boşta 55 dereceye kadar yolu var. Sonrasında ekran kartı ısınmaya başlayınca kendisi oranlı bir şekilde fanlarını çevirmeye başlar. Ekran kartı fanlarının sürekli dönmeside iyi bir durum değil. 1. sebep fanların sürekli dönmesi çok fazla toz toplamasına neden olmakta (Erken ısınma sorunları ortaya çıkar). 2. sebep fanlar sürekli döndüğünde dönen başlığın orada uzun vadede yıpranma başlaması gerekirken daha erken yıpranma başlar ve fanların zamanla aşınmadan kaynaklı dönmeme problemleri başlar (Çok nadirde olsa gerçekleşebilir)
Sapphire Nitro+ RX 590 çok fazla ısınıyor normalde hiç ısınmazdı fanlar çalışmadığı 30-35dereceydi çalışınca 25-30 ama abim RDR2 isteği üzerine indirdim bugün bu zamanlar ekran kartına baktığımda çok fazla ısındığını gördüm. Neden olmuş olabilir? Sıfırladım şu anda hala aynı sorun.

Isınıyor derken sıcaklık değerleri kaç? Bakımları yapılmış mıydı? Kullanım süreniz nedir?

İkinci el toplama PC almıştım bakımlıydı, 50 dereceye çıkıyor şu an fanı açmayınca normalde 30 derece gibi değerdi, RDR 2'yi crackli indirmiştim bundan da sorun olur mu?

50 derece gibi sıcaklıklar yüksek değerler değil. Fan dönmezken boşta 45-55 derece arası çalışması normal. FurMark terstinde ve ağır oyunlarda 75-80 derecelere kadar çıkar. Eğer ki 80 derece üstüyse bakım gerektiriyor demektir. 90 derece üstü ise riskli gruptur. Bahsettiğiniz 30-50 gibi sıcaklık değerleri normalde görülemeyecek kadar düşük değerler zaten. Ben bu zamana kadar hiçbir ekran kartımın boşta 40 derecelere düştüğünü bile görmedim.

İndiremedimki PC boşta virüslüdür diye zaten format attım 50 dereceydi

Fazla ısınıyor dediğiniz kısmı çözemedim. Oyun içi değerlerinizi paylaşmanız mümkün mü? 30 50 gibi değerlerden bahsetmişsiniz ama 80-90-100 dereceleri gördüğünüz bir durumdan bahsetmemişsiniz konuda.

Fazla ısınıyor dediğiniz kısmı çözemedim. Oyun içi değerlerinizi paylaşmanız mümkün mü? 30 50 gibi değerlerden bahsetmişsiniz ama 80-90-100 dereceleri gördüğünüz bir durumdan bahsetmemişsiniz konuda.
80 100 görmedim hiç ama bi 50 derece garip geldi normalde boşta fan dönmeden 30 dereceydi bunun sebebini sormak istedim

Geri
Yukarı