Sapphire Nitro+ RX 6700 XT 10.500 TL'ye Satılması

Bu ürünlere bu paraları vermek israf bence. Hiçbir mantığı yok. Piyasanın saçmalığından faydalanıyorlar resmen. Önceki ekran kartı krizinde mağazalar bu kadar abartmamıştı fiyatları. En azından o arada alabilen bireysel tüketiciler kapabiliyordu kartları.

Ekran kartları patlama yaşamadan önce aldığımız kartı maksimum 4 ayda amorti edebiliyorduk. Yani 6500-7000'e aldığımız RTX 3070'i direk maksimum 4 ayda bedavaya almış gibi olabiliyorduk. Şimdi bu durumda kartın geliriyle fiyatını karşılaştırdığımızda yaklaşık 10.500/1500 den 7 aya çıkmış gibi duruyor ki ben genede bu fiyatlara biraz ılımlı bakıyorum. Çünkü bunun 10 aya çıkacağını yani şu kartın 14.000'i rahat bulacağını düşünüyorum. Acaba şuanda alsaydık mantıklı olur muydu onu soruyorum size, pişman olur muyuz almadığımıza?

Ekran kartları patlama yaşamadan önce aldığımız kartı maksimum 4 ayda amorti edebiliyorduk. Yani 6500-7000'e aldığımız RTX 3070'i direk 4 ayda bedavaya almış gibi olabiliyorduk. Şimdi bu durumda kartın geliriyle fiyatını karşılaştırdığımızda yaklaşık 10.500/1500den 7 aya çıkmış gibi duruyor ki ben genede bu fiyatlara biraz ılımlı bakıyorum. Çünkü bunun 10 aya çıkacağını yani şu kartın 14.000'i rahat bulacağını düşünüyorum. Acaba şu anda alsaydık mantıklı olur muydu onu soruyorum size, pişman olur muyuz almadığımıza?

Ben alsaydım aldığıma pişman olurdum açıkçası.

Ekran kartları patlama yaşamadan önce aldığımız kartı maksimum 4 ayda amorti edebiliyorduk. Yani 6500-7000'e aldığımız RTX 3070'i direk 4 ayda bedavaya almış gibi olabiliyorduk. Şimdi bu durumda kartın geliriyle fiyatını karşılaştırdığımızda yaklaşık 10.500/1500 den 7 aya çıkmış gibi duruyor ki ben genede bu fiyatlara biraz ılımlı bakıyorum. Çünkü bunun 10 aya çıkacağını yani şu kartın 14.000'i rahat bulacağını düşünüyorum. Acaba şuanda alsaydık mantıklı olur muydu onu soruyorum size, pişman olur muyuz almadığımıza?
Belli olmaz hocam. Düşe de bilir arta da bilir. Ama bence sadece stoklardan ziyade dolarında etkilediğini düşünüyorum bu fiyatları. Ayrıca sistem olarak aldığımızda kasayı tek ekran kartı almaktan çok daha karlıya geliyor. Geçen 2060 ve 10400F'li sistem 8500 TL'ye satılıyordu. Ekran kartı dışında diğer parçaları çıkarttığımızda kart 4500-5000 TL'ye satılıyordu kısacası. Böyle güzel kampanyalar bulunabiliyor, sadece ekran kartına mı ihtiyacınız var, yoksa sistem mi topluyorsunuz? Bana soracak olursanız şuan için bile olsa almak mantıksız geliyor bana. Her an her şey olabilir çünkü.

Belli olmaz hocam. Düşe de bilir arta da bilir. Ama bence sadece stoklardan ziyade dolarında etkilediğini düşünüyorum bu fiyatları. Ayrıca sistem olarak aldığımızda kasayı tek ekran kartı almaktan çok daha karlıya geliyor. Geçen 2060 ve 10400F'li sistem 8500 TL'ye satılıyordu. Ekran kartı dışında diğer parçaları çıkarttığımızda kart 4500-5000 TL'ye satılıyordu kısacası. Böyle güzel kampanyalar bulunabiliyor, sadece ekran kartına mı ihtiyacınız var, yoksa sistem mi topluyorsunuz? Bana soracak olursanız şuan için bile olsa almak mantıksız geliyor bana. Her an her şey olabilir çünkü.
Hocam hazır sistemlerdeki ekran kartlarını ben pek iyi bakmıyorum ya... Mesela ROG STRIX, TRIO X gibi modelleri bulmanız çok zor hazır sistemlerde. Hatta olayı o kadar abartmışlarki bugün incehesaptaki hazır sistemde tek fanlı RTX 3060 ekran kartı vardı. Yani ben onu alacağıma en az 2 fanlı bir alt ekran kartı modelini tercih ederim. Ha derseniz ki yukarıda saydığım ROG STRIX ve TRIO X gibi ucuza hazır sistemler var, yani tabiki de onu almak daha mantıklı. Bu arada sistem toplamıyorum, 1 slotum boşta, çalıştırabileceğim ekran kartı bakıyorum.
GTX 1650 Super aldım mesela bu fiyat bana koydu açıkçası almasam daha mı iyiydi diye düşünüp duruyorum. Fiyatlar düştüğünde ki ben düşeceğine inanıyorum çok pişman olurum enayi gibi hissederim.
Hocam şuanki piyasada 1650 alınmaz ki ama en iyi ihtimal ekran kartı alamıyorsan apu işlemci toplarsın. Yani hiç mantıklı gelmiyor bana fiyatlar bu kadar yüksek iken 1650 almak...

Sana 10 bin tl ile neler yapılabilir adında bir liste hazırlayabilirim. Bu kartlara bu paraları vermeyin oynayacak oyun için ne zamanınız kalır ne de satın alacak gücünüz.. Biraz kafanızı dağıtın ve kendinize iyi bir yaz tatili planı yapın.

Sana 10 bin tl ile neler yapılabilir adında bir liste hazırlayabilirim. Bu kartlara bu paraları vermeyin oynayacak oyun için ne zamanınız kalır ne de satın alacak gücünüz.. Biraz kafanızı dağıtın ve kendinize iyi bir yaz tatili planı yapın.
Hocam ne oyunundan, ne tatilininden bahsediyorsunuz? 🤣 Yazın rekor bekliyorum ben vaka sayılarında...

Yeni konular

Geri
Yukarı