Sapphire Pulse RX580 oyun oynarken ekran kapanıyor

furkanbgbr

Hectopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar yaklaşık 3-4 ay önce bir bilgisayar topladım. Monitörüm biraz eski, HDMI girişi yok.
Bu yüzden Hadron markalı ucuz bir dönüştürücü aldım. Oyun oynarken yüksek grafikli oyunlarda ekran kapanıyor fakat kasa çalışır durumda oluyor ve restart atmadan düzelmiyor. Ekran kartına undervolt yaptım ve çoğu oyunda oynarken v-Sync açıp 60 FPS'e sabitliyorum. V-Sync açık olmadığında ekran kartı ısınıyor ve monitör kapanıyor. Bu sorun sizce dönüştürücü ile alakalı olabilir mi?

Sistem özellikleri;
Ekran kartı: Sapphire Pulse RX580 8 GB.
İşlemci: Intel i3 9100F.
Anakart: ASUS Prime H310M-F r2.0.
RAM: XPG D41 16 GB (8x2) 3000MHz.
SSD: Adata SU630 240GB.
Kasa: Game booster GB08b.
PSU: Gamepower 600W +80.

Şimdi birçok kişi PSU, dönüştürücü veya monitör sorunu diyecektir. Aslında haklılar da çünkü belirttiğiniz gibi monitörünüz eski, kullandığınız dönüştürücü ve PSU markaları oldukça kötü. Fakat bu yaşadığınız durum yazılımsal sorun da olabilir. Şu konuyu inceleyebilirsiniz.

Undervolt yaptığınızı belirtmişsiniz. Undervolt ayarına ek olarak Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin birde.

Arkadaşlar yaklaşık 3-4 ay önce bir bilgisayar topladım. Monitörüm biraz eski, HDMI girişi yok.
Bu yüzden Hadron markalı ucuz bir dönüştürücü aldım. Oyun oynarken yüksek grafikli oyunlarda ekran kapanıyor fakat kasa çalışır durumda oluyor ve restart atmadan düzelmiyor. Ekran kartına undervolt yaptım ve çoğu oyunda oynarken v-Sync açıp 60 FPS'e sabitliyorum. V-Sync açık olmadığında ekran kartı ısınıyor ve monitör kapanıyor. Bu sorun sizce dönüştürücü ile alakalı olabilir mi?

Sistem özellikleri;
Ekran kartı: Sapphire Pulse RX580 8 GB.
İşlemci: Intel i3 9100F.
Anakart: ASUS Prime H310M-F r2.0.
RAM: XPG D41 16 GB (8x2) 3000MHz.
SSD: Adata SU630 240GB.
Kasa: Game booster GB08b.
PSU: Gamepower 600W +80.
AMD'nin Wattman hatası olarak bilinen, saçma sapan kronik sorunu.
Daha önce yazmış olduğum mesaja bakabilirsiniz.

Ben Sapphire RX 570 itx modelini kullanıyorum ve şu ana kadar öyle bir problem yaşamadım. Benim de monitörüm eski ve sizin gibi dönüştürücü ile kullanıyorum. Dönüştürücümün markası bile yok. Aklıma gelen ihtimaller: Monitörünüzün güç kablosu veya VGA kablosu sorunlu olabilir, dönüştürücü sorunlu olabilir veya yazılımsal bir problem olabilir. Ekran kartınızın driverını DDU ile kaldırıp, WHQL sürümü kurun.
Ayrıca unutmuşum yazmayı üstteki arkadaşın da dediği gibi ekran restart atınca watman ayarları sıfırlandı gibi bir şey diyorsa sorun yazılımsaldır. Bende OC'nin dozunu kaçırınca yapmıştı.

Geri
Yukarı