Sapphire R9 290 PCIEX_1 girişinden bağlayamama sorunu

erolmez

Hectopat
Merhaba,

Enteresan bir sorun var başımda. Bir oyun bilgisayarı topladım, z170 Pro Gaming anakart, 6600K işlemci, R9 290 ekran kartı vs. Kasadaki ssd ve hdd yuvaları denk gelmediği için ekran kartını en baştan PCIEX_2'ye takmıştım. Bu haliyle gayet mutlu edici sonuçlar verdi, hatta beklediğimden daha iyiydi sonuç. Ultra ayarlar, Full HD çözünürlükte MSAA, FXAA açık... Buraya kadar her şey normal.

Ekran kartını tam anlamıyla(pcie 3.0) denemek ve 2. PCIEX slotuna başka bir şey bağlamak için slotu değiştirdim. R9 290'ı PCIEX_1 soketinden bağladım, ekran gelmedi. HDMI kablosunu anakart üzerinden bağladım ve ekran kartını ne bios'ta ne işletim sistemi üzerinde bulamadım. Yok gibiydi. Bundan sonra, tek tek her şeyi, bağlantıları vs denedim; sonuç değişmedi. 2. PCIEX girişinde sorunsuz çalışan ekran kartı, 1.'de çalışmıyordu.

Sorununun anakarttan kaynaklanabileceğini düşünüp; komple kasayı, satın aldığım bilgisayar malzemesi toptancısının servisine götürdüm. Orada beraber, tek tek tüm PCIEX girişlerinde 2 farklı ekran kartını denedik ve hepsi de çalıştı, anakartta bir sorun yoktu. Hatta benim ekran kartını H97 Plus bir anakartta PCIEX_1 girişine taktık; onda da 1.'den çalışmadı ama 2. soketten çalıştı :)

Testi yaptığımız teknik servis yetkilisi böyle garip bir durumla ilk defa karşılaştığını söyledi, 2. soketten bağla kullan gitsin o zaman, dedi. Benim durumum da şu; bu ekran kartı (R9 290) inanılmaz uygun fiyatla geldi bana, kutusu var, üzerinde jelatinleri bile var ama satan bilgisayarcı dükkanı kapattığı için fatura ve garanti belgesini bulamadığını, bu haliyle verebileceği söyledi, ama iddiası 3 ay önce alındığı ve garantisinin sürdüğü üzerine. Ben de arena bilgisayar üzerinden küçük bir sorgulama yaptım ve gerçekten de garantisi var gözüküyor. Lakin fatura olmadan bir işe yaramayabilir o garanti, öyle bir durum da var.

Normalde kasayı toplarken aldığım ve hala kutusu açılmamış şekilde duran ekran kartım: ASUS GTX960 OC 4B. R9 290, GTX960'a göre daha üst düzey bir ekran kartı o kesin. Ama birisi faturalı, sıfır, garantili; diğeri de faturalı belki ama yok, garanti var ama olmayadabilir, sıfır gibi kutusunda, jelatini vs var ama kullanılmış da olabilir :)

Sizlerden yardım istiyorum; bu PCIEX_1'den çalışmama ama diğer PCIEX girişlerinde çalışma sorununun bir çözümü var mı? Bu ekran kartını çok uygun bir fiyata alıyorum, bu şartlarla almam mantıklı mı sizce? Yoksa hiç buna bulaşmadan GTX960'ı açıp kullanmaya başlayayım mı?

Teşekkürler.

Gerçekten de garip bir sorunmuş kimse yazmadı :)

Ekran kartında olsaydı sorun 2. slotda da çalışmazdı. Benimde aklıma ilk slotun arızalı olabileceği geliyor. Eğer 2. slotda çalışıyorsa sorun yok. İlk slotda ekran kartı olmadığına göre 2.slotda X16 hızında çalışacaktır.

Anakartı test ettik teknik serviste. 1. slot orada farklı ekran kartlarıyla sorunsuz çalıştı. Anakatta arıza yok. Benim ekran kartı başka anakartlarda bile aynı şekilde 1. slottan çalışmıyor(yazmıştım bunu da). Enteresan olanı da bu zaten. 1. slot PCIEX 3.0 olduğu için 2. slottan daha hızlıymış, çünkü 2. slot 2.0, pin sayıları bile farklı(eksik). Bunun haricinde çalışıyor olsa da bana dert oldu bu durum.

PCI-E 3.0 ile 2.0 arasındaki farkı hissetmezsin. Kaldı ki senin ekran kartın PCI-E 3.0 ve 3.0 slotuna takılabilir neden böyle bir şey yapıyor bende çözemedim.

Devredeki bir sıkıntı yüzünden anakartın ilk slota yeterli elektrik veremiyor olabilir. Orada denediğiniz ekran kartıda büyük ihtimalle daha az güç tüketen bir ekran kartıydı. Aklıma başka bir ihtimal gelmiyor.

GTX980 ile denendi orada. Daha az veya çok güç tüketip tüketmediğini bilmiyorum; ama daha üst bir ekran kartı. Bu incelemeyi de teknik servis yaptı. O ihtimal benim de aklımdaydı, ama benim ekran kartı aynı sorunu başka anakartta da yaptı. Sorun karttan gibi gözüküyor.

Kartın pinlerini kontrol eder misin?

Ekran kartının pin'leri nasıl kontrol edebilirim?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı