Sapphire R9 380 4G vs 2G?

Population desity, population variety, distance scaling bu 3 ayarı fulleyip diğerlerini tamamem kısarsasan rahat kullanır. Ben 64 bit gt740m'le laptopta 2'ye yakın kullandırıp 40'a yakın fps aldım. Şuan pcde gta v yok bitirdim olsa gösterirdim. Dediğin gibi çok önemli olmayan bişey tabi ama arkadaşın biri de demiş yukarda hitman da ayarları kıstırıyormuş doğrumu bilmiyorum. Yeni api yolda 4gb kullanmaz, hiç gerek yok almaya diyenlere karşıyım ben.
Ben GTA V için söylememiştim :) GTA 5 zaten gt520m'le bile oynanabilecek şekilde optimize edilmiş bir oyun :) söylediğin populasyon çeşitliliği, yoğunluğu vs. zaten ekran kartına değil işlemciye yük bindiriyor.. Ama sonuç olarak ne olacağı belli olmaz belki VRAM açı oyunlar çıkar veya gpu render alıyorsundur VRAM doluyordur o zaman işine yarayabilir. 900 TL vermişim 100 daha veririm ben. Veremeyenin de üzülmesini gerektirecek bir durum yok.

@Egehan Orçun @BERWAR
Koskoca marka 4 gb kulanmayan karta 4 gb koymuş ne kadarda gereksiz bişey yapmışlar.Gta 5'te population desity, population variety ve distance scaling ayarını fulleyince performansısı fazla etkilemeden rahatça 2gb vramın üzerine çıkmak mümkün.4 gb vram cpu'nun kullanamayacağı birşey değil öyle olsa koyulmazdı o markalar o kadar test yapıp koyuyorlar. vram geleceğe yatırımdır dx12 ile vramın faydasının artacağı söyleniyor.Gta 5 ile o kartta 2gb üzerine kolayca çıkmak mümkün. 2gb nin üzerine çıkıyorsa çıkılabildiği, kartın kullanabildiği anlamına gelir ki zaten boşuna 4gb koymamışlar. Dx12 ve yeni oyunlarla çok şey değişir 4gb alınabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burda gtx 960 var 2gb'nin üzerine çıkabiliyor.r9 380'i bulamadım ama oda bununla çok yakın bir kart; aynı sonucu verecek(siz bulursanız atarsınız).
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burda azcıkta olsa performans farkı görülebiliyor. Sadece bu video yok birçok örneği var.Bu fark pupülasyon vb ayarlarda değişikliklerle tamamen kapatılıp (bununla uğraşmaya değmeyek kadar az bir fark) 2gb ile aynı performans alınabilir.Kesinlikle yanlış olan vram kullanımının artması demek kart bunu kaldıramaz demek kesinlikle değildir kullanması gerekiyorsa kullanır bu performansı düşürmez aksine faydası vardır.
Sonuç: 2gb de sizin ihtiyaçlarınızı rahat karşılar gayette alınabilir. Ama 4gb zaten kullanmıyor o kadar güçlü değil 2gb alayım mantığı tamamamen yanlış.Paranız varsa, vramın sınırlamalarını yaşamak istemiyorsanız; 4gb seçmek hiçte mantıksız değil.

Üstüne o kadar para verip, neredeyse aynı performansı almak ancak senin gibi bir dahinin düşünebileceği bir şeydir. 2 GB VRAM kullanımının üstüne çıksa da sistem onu takviye ediyor zaten. Seni önceki konulardan biliyorum. Bu tarz konuları bildiğini düşünüyorsun ama bilgisizler ordusunun başını çekiyorsun. Daha fazla yorum yapıp senin gibi biri için vaktimi harcamayacağım. Ancak sen haksız olsan bile utanmadan konuşmaya devam edeceksindir. Ben seninle başa çıkamam. İnsanda oto kontrol denen şey olmalı. Saygılar. :)

4 GB olayı R9 380 ve GTX960'da tamamen kart sattırmaya yönelik. Zaten 2 GB'ı aşarsanız DDR4 bellekler bu açığı imkan dahilinde kapatıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstüne o kadar para verip, neredeyse aynı performansı almak ancak senin gibi bir dahinin düşünebileceği bir şeydir. 2 GB VRAM kullanımının üstüne çıksa da sistem onu takviye ediyor zaten. Seni önceki konulardan biliyorum. Bu tarz konuları bildiğini düşünüyorsun ama bilgisizler ordusunun başını çekiyorsun. Daha fazla yorum yapıp senin gibi biri için vaktimi harcamayacağım. Ancak sen haksız olsan bile utanmadan konuşmaya devam edeceksindir. Ben seninle başa çıkamam. İnsanda oto kontrol denen şey olmalı. Saygılar. :)
Savunduğum sey performans ya da daha fazla verip aynı performansı alamakta ilgili değil. Zaten bunlar kabul ettiğim şeyler. Savunduğum şey 4GB kullanmaz zaten o karta fazla demenin saçmalığı. Yeni çıkacak oyunlar, yeni api ne getirecek hiç bir şey bilmeden kullanmaz deyip kestirip atmanız. Şu an 2 GB tamamen kullanılsa da gayet yeterli ama sürekli artıyor. Kullanması gerektiğinde daha fazlasını kullanıyor, gayette iyi kullanır. @Reddington Paylaşımlı olmadıktan sonra bellekler ne yapsın ekran kartına?

Ben GTA V için söylememiştim :) GTA 5 zaten gt520m'le bile oynanabilecek şekilde optimize edilmiş bir oyun :) söylediğin populasyon çeşitliliği, yoğunluğu vs. zaten ekran kartına değil işlemciye yük bindiriyor.. Ama sonuç olarak ne olacağı belli olmaz belki VRAM açı oyunlar çıkar veya gpu render alıyorsundur VRAM doluyordur o zaman işine yarayabilir. 900 TL vermişim 100 daha veririm ben. Veremeyenin de üzülmesini gerektirecek bir durum yok.
O 3 ayar işlemci CPU'suna fazla yük bindirmeden VRAM kullanımını artırıyor. Yani Ekran kartında performansı baltalamadan VRAM kullanımı artışını gözlemleyebilmek için söylemiştim.:mutlu:

O 3 ayar işlemci CPU'suna fazla yük bindirmeden VRAM kullanımını artırıyor. Yani Ekran kartında performansı baltalamadan VRAM kullanımı artışını gözlemleyebilmek için söylemiştim.:mutlu:

O ayarları değiştirince Video memory çubuğunda değişim olmuyor diye aklımda kalmış, yanlışsam kusura bakmayın.

Arkadaşlar bu kartın 4GB modelini alıpta hata yapmayın bence 4 gb modeli fiyatına çok az daha katılıp 380x alınır zaten.Ayrıca bu kart 4gb bellek tüketecek kadar güçlü bir kart değil yani 1440p de oyun için tavsiye edilebilecek bir kart değil. 4GB olayı bu tarz kartlar için sadece pazarlama stratejisi

Bence 4G modeli alınmalı. GTA 5 gördük ki VRam önemi ortaya çıkıyor o yüzden ileride 2G yetersiz kalacağından 4G almanızı öneririm.
O çubuğu o kadar önemseme birebir oradaki değere göre vram kullanımına hiç rastlamadım 2 gb vram ile güya 2500MB vram kullanacak olmasına rağmen 1080p de ultrada çatır çatır 55-60 fps de oynuyorum vram kullanımıda 1550-1600mb larda

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı