Sapphire R9 380 4G vs 2G?

GTX 970 ve GTX 980 4 GB VRAM'e sahip. Sizin dediğinize göre 970 4 GB VRAM'i rahatlıkla kullanıyorsa GTX 980'e az VRAM koymuşlar demektir.
Defolu ürün demektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Mehmet Akif HASÇINAR Sana diyorum R9 380 için 4 GB VRAM gereksiz bu kadar. Sen kendin de demiyor musun GTX 970'de 3.5 GB VRAM fazlasıyla yetiyor? GTX 970 ve R9 390 ile R9 380 aynı performansta mı? Bazı oyunlar hariç 1080P için 2 GB VRAM fazlasıyla yeterli.

O halde sizin söylediğinize göre R9-390X'e boşuna 8 GB RAM koymuşlar demektir. Bakın konuyu sağa sola saptırmayın. GTA V 3.7 GB civarında VRAM kullanırken GTX970 80 FPS civarı verirken GTX980 100 FPS civarında veriyor. Sizden tek ricam, bilmeden kullanmadan konuşmayın. Sizde biliyorsunuz ki RAM performans demek değildir. Ama eksik VRAM performansta düşüşe neden olacaktır. 2 GB 1080p'de oyunlar için çok yeterli değildir.

@Snows Siz ne anlatmaya çalışıyorsunuz, buradaki tartışmanın nedeni nedir? Kendi kendinize triplere giriyorsunuz. Konu amacından saptı. R9 380 için 2 GB VRAM yeterlidir. 4 GB VRAM GTX 980 gibi bir ekran kartı tarafından kullanılabilir.

@Egehan Orçun
Arkadaş mesajında GTX970 ve R9-390'ın bile 4 GB kullanamadığını belirtti. Ayrıca 2 GB altında ayarlarda kullanılacaksa (Örn: GTA V) R9-380 sizce de saçma olmaz mı? O ayarlarda R7-370 bile iş görecektir bunu anlatmaya çalışıyorum ben.

@Egehan Orçun
Arkadaş mesajında GTX970 ve R9-390'ın bile 4 GB kullanamadığını belirtti. Bilmeden saçma sapan yorum yapıp hala daha konuşuyor ben onun tartışmasını yapıyorum.
Ayrıca 2 gb altında ayarlarda kullanılacaksa (Örn: GTA V) R9-380 sizce de saçma olmaz mı? O ayarlarda R7-370 bile iş görecektir bunu anlatmaya çalışıyorum ben.

İşte ben de diyorum ki örneğin GTA 5'te 380 ile 2 GB VRAM kullanımının üstüne çıkarsanız zaten GPU yetmeyecek ve FPS düşecektir. VRAM'den önce GPU darboğaz yapacaktır. Kimsenin boşa para harcamasını istemeyiz.

Benim orada bahsettiğim kart R9 380'di. R9 390 ve GTX 970 VRAM isteyen oyunlar da mesela GTA 5 oyunun da tabii o kadar VRAM kullanacak. Sana şunu diyorum sadece 1080P'de VRAM istemeyen oyunlarda 2 GB yeterli oluyor ama sen hala anlamıyorsun. R9 390 ve R9 390X modellerini de bakarsan da onlar da 8 GB VRAM'e sahip onlar. R9 390 ve R9 390X sana kalsa 8 GB VRAM kullanır, ama bu iki kart içinde 8 GB VRAM gereksiz. R9 390 ve GTX 970 modelleri ile R9 380 aynı güçte değil, sen nasıl olur da bu kartlarla kıyaslanmasını yaparsın. R9 390 ve GTX 970'in VRAM kullanan oyunlar da daha da yüksek VRAM kullanması da gayet normal.

@Egehan Orçun Benim anlamadığım konu şu mesela GTA 5'te ayarları yükselttikçe yukarıdaki barda ram kullanımı doluyor. Buda ram ne kadar fazla ise o kadar yüksek ayarlarda oynayabiliriz anlamına geliyor. O zaman 2 GB VRAM ile 4 GB VRAM arasında bayağı bir fark var. Cevaplarsanız sevinirim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı