Sapphire R9 380 4G vs 2G?

Ya sabır, ben ne diyorum sen nasıl anlıyorsun. O anlamda mı söylüyorum ben? Para kolay kazanılmıyor, tabii ki de kart ya da başka bir parça alırken sonuna kadar araştırma yapacaksın, herşeyi de sormalısın, aklında bir şey kalmaması için. Ayrıca ne dediğimin de farkında değilsin, bana karşı agresif olan da sensin, ben sana yardımcı oluyorum sen hala beni suçluyorsun. Seni anlamak güç, benden bu kadar madem ki biz de sorun var, cevap yazmanın da alemi yok. Ne alıyorsan da artık hayırlı olsun.
Bir dere olsun. Dere yatağının genişliği VRAM, dereye suyu basan pompa da GPU olsun. Yatak istediği kadar geniş olsun akacak olan su pompanın bastığı kadardır.
Yani VRAM istediği kadar fazla olsun aktarılacak olan veri GPU'nun gönderebildiği kadardır.
Umarım anlatabilmişimdir.
Kardeşim peki sana sorayım bari. GPU'nun sınırı var. 4GB tamamını kullanamaz diyorsun. 2 GB'ın üstünü hiç mi kullanamaz yani? Sınırı kaçtır tahminin 3 GB'ı kullanabilir mi mesela?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlamadığım konu oyunda ayarları yaparken 2 GB VRAM sınırını geçince kasmalar oluyor fakat 4 GB VRAM versiyonunda 4 GB VRAM sınırına kadar gelebilme şansımız oluyor. Yani bu ayarları daha da yüksek yapıp oynayabilmemiz anlamına gelmiyor mu ?

Kardeşim peki sana sorim bari gpunun sınırı var 4gb tamamını kullanamaz diyosun 2 gb ın üstünü hiçmi kullanamaz yani sınırı kaçtır tahminin 3 gb ı kullanabilirmi mesela

Kullanırsın da oyunun FPS'si çok düşer oyunu oynayamazsın.

Anlamadığım konu oyunda ayarları yaparken 2 GB VRAM sınırını geçince kasmalar oluyor fakat 4 GB VRAM versiyonunda 4 GB VRAM sınırına kadar gelebilme şansımız oluyor. Yani bu ayarları daha da yüksek yapıp oynayabilmemiz anlamına gelmiyor mu ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Egehan bey ben anladım. Alacaksam R9 380 2GB almaya karar verdim. Ancak biri şöyle bir şey söyledi ne kadar doğru bilmiyorum. Yeni çıkan Hitman oyununda 2 GB VRAM hemen kendini low ayarlara kitliyormuş. Yoksa ben de boşuna para vermek istemem. Saphire 380x 2GB üstüne çıkabilecek güçte ise alınmalı mı?

2 GB olanı al. O kart 4 GB'ı işlerken zaten FPS düşüşleri yüzünden oyunu oynayamazsın. Egehan'ın da dediği gibi 980'de bile 4 GB VRAM var.

@Egehan Orçun @BERWAR
Koskoca marka 4 GB kulanmayan karta 4 GB koymuş ne kadar da gereksiz bir şey yapmışlar? GTA 5'te population desity, population variety ve distance scaling ayarını fulleyince performansı fazla etkilemeden rahatça 2GB VRAM'ın üzerine çıkmak mümkün. 4 GB VRAM CPU'nun kullanamayacağı bir şey değil öyle olsa koyulmazdı o markalar o kadar test yapıp koyuyorlar. VRAM geleceğe yatırımdır. DX12 ile VRAM'ın faydasının artacağı söyleniyor. GTA 5 ile o kartta 2GB üzerine kolayca çıkmak mümkün. 2GB'nin üzerine çıkıyorsa çıkılabildiği, kartın kullanabildiği anlamına gelir ki zaten boşuna 4GB koymamışlar. Dx12 ve yeni oyunlarla çok şey değişir 4GB alınabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Burada GTX 960 var. 2GB'nin üzerine çıkabiliyor. R9 380'i bulamadım ama oda bununla çok yakın bir kart; aynı sonucu verecek(siz bulursanız atarsınız).
Burada azcıkta olsa performans farkı görülebiliyor. Sadece bu video yok birçok örneği var. Bu fark pupülasyon vb ayarlarda değişikliklerle tamamen kapatılıp (bununla uğraşmaya değmeyek kadar az bir fark) 2GB ile aynı performans alınabilir. Kesinlikle yanlış olan VRAM kullanımının artması demek kart bunu kaldıramaz demek kesinlikle değildir. Kullanması gerekiyorsa kullanır bu performansı düşürmez aksine faydası vardır.
Sonuç: 2GB'de sizin ihtiyaçlarınızı rahat karşılar gayette alınabilir. Ama 4GB zaten kullanmıyor o kadar güçlü değil 2GB alayım mantığı tamamamen yanlış. Paranız varsa, VRAM'ın sınırlamalarını yaşamak istemiyorsanız; 4GB seçmek hiçte mantıksız değil.

Bende R9 380X 4GB var. 2 GB üzerinde VRAM tüketecek şekilde oyunun ayarlarını yükselttiğinizde daha 2 GB VRAM boş olmasına rağmen oyun zaten oynanmaz bir hal alıyor FPS düşüyor. Yani isterse 8 GB VRAM olsun. Şu anda FPS düşüşlerinin sebebi VRAM yetersizliği değil. Bu yüzden 2 GB olan alınabilir. Ama 100 TL fazladan vermek sizin için sorun olmayacaksa 4GB olanı alın bir zararı olmaz içiniz rahat olur :)

Bende R9 380X 4GB var. 2 GB üzerinde VRAM tüketecek şekilde oyunun ayarlarını yükselttiğinizde daha 2 GB VRAM boş olmasına rağmen oyun zaten oynanmaz bir hal alıyor FPS düşüyor. Yani isterse 8 GB VRAM olsun. Şu anda FPS düşüşlerinin sebebi VRAM yetersizliği değil. Bu yüzden 2 GB olan alınabilir. Ama 100 TL fazladan vermek sizin için sorun olmayacaksa 4GB olanı alın bir zararı olmaz içiniz rahat olur :)
Population desity, population variety, distance scaling bu 3 ayarı fulleyip diğerlerini tamamem kısarsasan rahat kullanır. Ben 64 bit gt740m'le laptopta 2'ye yakın kullandırıp 40'a yakın fps aldım. Şuan pcde gta v yok bitirdim olsa gösterirdim. Dediğin gibi çok önemli olmayan bişey tabi ama arkadaşın biri de demiş yukarda hitman da ayarları kıstırıyormuş doğrumu bilmiyorum. Yeni api yolda 4gb kullanmaz, hiç gerek yok almaya diyenlere karşıyım ben.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı