Sapphire R9 380X Fanların Son Hızda Çalışması

Berk Açıkgöz

Hectopat
Daha fazla  
Sapphire R9 380x ekran kartını kullanıyorum. 2-3 hafta önce ekran kartı mı AMD Crimson'da sıcaklığı 0 derece gösteriyordu. İlk başta yazılımsal olabileceğini düşündüm driverı kaldırıp tekrardan yükledim düzelmedi. Bilgisayar açıkken monitöru kapatıp ekran kartını soğutmaya başlıyordu. Biraz araştırdıktan sonra ısı sensörlerinin bozuk olabileceğini düşündüm servise yolladım geldi fakat donanımsal bir sorun olmadığı söylendi. Fanı temizleyip yollamışlar. Ekran kartını tekrar montajladım ve açtığımda aynı sorun oldu. Önce monitörü kapadı, soğuttu tekrar açtığımda ise sıcaklığa baktım 30 dereceydi. Kapattım tekrar açtım açılırken bu sefer %100 oldu sonra afterburner ile tekrar dan %20'ye ayarladım otomatiğe alınca tekrardan %100 alıyor. Bunu nasıl çözebilirim ?

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sapphire R9 380x ekran kartını kullanıyorum. 2-3 hafta önce ekran kartı mı AMD Crimson'da sıcaklığı 0 derece gösteriyordu. İlk başta yazılımsal olabileceğini düşündüm driverı kaldırıp tekrardan yükledim düzelmedi. Bilgisayar açıkken monitöru kapatıp ekran kartını soğutmaya başlıyordu. Biraz araştırdıktan sonra ısı sensörlerinin bozuk olabileceğini düşündüm servise yolladım geldi fakat donanımsal bir sorun olmadığı söylendi. Fanı temizleyip yollamışlar. Ekran kartını tekrar montajladım ve açtığımda aynı sorun oldu. Önce monitörü kapadı, soğuttu tekrar açtığımda ise sıcaklığa baktım 30 dereceydi. Kapattım tekrar açtım açılırken bu sefer %100 oldu sonra afterburner ile tekrar dan %20'ye ayarladım otomatiğe alınca tekrardan %100 alıyor. Bunu nasıl çözebilirim ?

Eki Görüntüle 136416

Eki Görüntüle 136417
Ucuza R9 380x alacağım diye sapphire almasaydınız keşke. Dandik bir marka.

Olmuşla ölmüşe çare yok. Crimson driverlarını silin, Crimson daha beta sürümünde, sorun çıkma ihtimali daha yüksek.

Catalyst driverlarını yüklemeden önce msi afterburner ve benzeri tüm programları kullanıcı verileri kalmayacak şekilde silin. Sonradan yükleyebilirsiniz Catalyst'i.

Bunlarda da düzelmezse ilk önce garantiye daha sonra tüketici haklarına gidin. Tüketici hakları hakkında bilgi almak için TeknoSeyir youtube kanalına bakabilirsin.

Afterburner da temp limit sıcaklık limiti 0 da takılı mı yoksa arttırılabiliyor mu?

O da takılı crimsonda da catalystde de 0 derece trixxde de heryer de 0 derece gösteriyor.

Aynı kartın başka modeli vatan da bulunmuyor malesef 3 hafta garanti de kaldı kart 3 haftada ben kullandım ve yetkili serviste donanımsal sorun yok dediler iade alacaklarını pek sanmıyorum. Yazılımsal bi sorun olabilir belkide bilgisayara bir format atmayı düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı