Sapphire R9 390 NITRO TRI-X OC Alınmalı mı?

Numbness

Kilopat
Başlıkta da belirttiğim gibi... Bu ekran kartını kullanan arkadaşlar var mı ? Bu ekran kartı modelini almaya karar verdim fakat asusla msi gibi markalarında arasında kaldım sizce bu üç markadan hangisi daha iyi ? (Sapphire-Asus-Msi.)

Sapphire R9 380X NITRO kullanıyorum memnunum. AMD ekran kartlarında NITRO serisi Sapphire almanızı tavsiye ederim.

Nivida GeForce GTX970 İle bu model arasında kaldım. Sizce hangisi gta 5 gibi oyunlarda denedinizmi hiç ?

Ben R9 380X ile bile GTA 5'de ultrada 70-75 FPS alıyorum. MSAA'yı da fullersem 40-45 FPS de yine akıcı oynanıyor. R9 390 ise çok daha iyi bir kart çok daha yüksek performans verir.

GTX 970'in 4GB VRAM'inin 3.5+0.5GB olup, 0.5GB'lık kısmının 3.5GB'lığın 1/7 hızında çalışması bu yüzden VRAM kullanımı yükseldiğinde FPS düşüşlerinin yaşanması ve kronik Coil Whine (CW) sorununun olması gibi sorunları olmasa sırf nvdia diye önerebilirdim (belki). Ama nvdia'nın da kabullendiği böyle problemleri varken ve karşısında R9 390 gibi güçlü bir kart varken ve R9 390'nın fiyatı da daha uygunken ben GTX 970 öneremem. Eğer GTX 960 almak isteseydiniz, R9 380 daha performanslı diye onu almanız yönünde ısrar etmezdim keyfinize göre alın derdim. Ama GTX 970 mi R9 390 mı deyince ben kesinlikle R9 390 öneririm.
R9 390 şuanda 8GB VRAM'i dolduracak görüntüyü GPU'sunda istenen hızlarda işleyemiyor bu yüzden 2 kat VRAM farkı olmasına rağmen GTX 970 ile yakın performans gösteriyor, ama DX12 ile GPU'ya binen yük azalıp VRAM kullanımları arttığında GTX 970 donanımsal olarak sıkıntıya girebilir bu durumda R9 390 çok daha avantajlı bir konuma gelir. GTX 970 şu anda VRAM yönündeki problemi çoğu oyunda hissettirmeyen ve iyi performans veren bir kart ama çok değil 1 sene sonra keşke dedirtebilir şu şekil:

ezgif.com-crop.gif

GTX 970 hakkında daha fazla teknik detay ve firmanın kendi açıklamalarını incelemek isterseniz buyrun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı