Sapphire Radeon RX470 Nitro+ 4G OC İnceleme

Merhaba, elimden geldiğinde dün elime ulaşan bu kartı tasarım ve performans odaklı inceleyip testler sunmaya çalışacağım ve kart hakkındaki fikirlerimi belirteceğim.

Tasarım:

• Ön taraftan bakılınca adeta eleği andıran bu tasarım resimlerden bakınca her ne kadar kusduracak gibi dursa da, ele alındığında o kadar da kötü gelmediğini farkediyorsunuz. Sade bir şıklık sunuyor.( ön kısım şıklık falan sunmuyor sadece sade

Backplate olarak ise açıkçası şu ana kadar gördüğüm kartlar arasında açık ara kalbimi kazandı. Keza camdan görünen yan kısım da sade keskin bir şıklığı var. Abartılı görüntüyü sevmeyen çocuksu bulan kullanıcılar için oldukça ideal olmuş.

Genel olarak gri-siyah ağırlıklı bir kasaya sahibim anakartımda o tonlarda. Ekran kartı bu yönden kasama tam uyum sağladı diyebilirim kasa içi görüntüsü olarak beni oldukça tatmin etti hem bu renk uyumu hem de backplate ve yandan görünüş olarak.

Tasarımda belkide en çok hoşuma giden şeylerden biri ise power kablosunun kartın yan tarafında değil, HDD'ye bakan kısımda yer alması.

Bunun dışında boyut olarak abartı bir boyutu yok ATX anakarta neredeyse sıfıra sıfıra oturdu. Yükseklik olarak da birçok müdavimine göre alçak bir boyu var. Özetle Neredeyse her kasaya rahat rahat sığacaktır o konuda şüpheniz olmasın.

Soğutma

Sapphire Nitro Free Flow havalandırma teknolojisi,

2 Adet Dual-x 95mm fana sahip. Bu fanlar tek vidayla tuttuğundan kolayca sökülebiliyor aynı zamanda.

Isı boruları sadece GPU'yu değil Ram'leri de kapsayacak şekilde geniş bir alanı soğutuyor. Bu birçok müdavim kartta bulunmayan güzel bir özellik.

Alüminyum arka plaka.

Teknik Özellikler:

• 16,000 saat ömürlü alüminyum kapasitörler,
    2048 Cuda çekirdekli,
    1260MHz işlemci hızı,
    1750MHz bellek hızı,
    4.9 TFlops işlem gücü,
    8 pin güç girişi,
    150w güç tüketimi.

Görüntü Çıkışları

• 1x DL-DVI-D
    2x HDMI 2.0b
    2x DisplayPort 1.4

Performans:

Ivır zıvırı geçtikten sonra gelelim asıl konumuza;

Sapphire internette incelediğim kadarıyla bu modeliyle performans açısından diğer markalara oldukça fark atmış gibi durmakta. Bunda Sapphire'nin AMD'nin en büyük partneri olmasından kaynaklı sağlam GPU'ları kapmış olması büyük ihtimal.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi tecrübelerime göre ise kart kabaca referans RX 480'le neredeyse eşit denilebilecek düzeyde. Kendi sistemimde yaptığım Unigine Valley Benchmark'ında 48.7 Avarage FPS değeri elde ettim sonuç olarak. Aşağıda Gamespot adlı sitenin yaptığı referans RX 480 ise aynı testte 52 Avarage FPS değerine ulaşmış. Burada test sistemlerinin farklılıkları da göz önüne alındığında aynı sistemlerde test yapılsa yüksek ihtimalle referans 480 ile aynı performansı gösterecek hatta %1-5 gibi öne geçme durumu bile olabilir, tabi referans tasarıma göre.

Kendi yaptığım Witcher 3 testinde ise Ultra da ortalama 44-50 FPS arası bir değer elde ettim. Tabi bu değer ara ara 40'a nadirde olsa 37-38'lere düştüğü oldu. Yalnız belirtmek isterim ultra da iken Nvidia hairworks ve benzeri teknolojiler açıktı.
Yine ultradayken hairworks ve benzeri nVidia teknolojileri ile AA kapattığımda çok rahatlıkla 50-60 FPS arası akıcı bir oyun deneyimi elde edebildim. Ayarlar High'a çekildiğinde ise FPS droplar ile bile 60 FPS altına kolay kolay inmeyecektir.

Batman Arkham Knight'ta ise her şeyi sona aldığımda benchmark testinde ortalama 102 FPS elde ettim ki bu beni en çok şaşırtan sonuçtu.

Dying Lightta herşey fullde iken.(16x AA dahil) 53-60 arası bir FPS elde ettim. Bir kaç ince ayar yapıldıktan sonra ki genelde internette ki genel testlerde kullanılan benzer ayarlarda ise 90+ FPS'lere çok rahat çıkıyor.

Sıcaklık konusuna gelecek olursak ise bir kaç saatlik kullanımın esnasında ki buna benchmark testleri de dahil en fazla gördüğüm değer 65 derece civarları oldu genelde ise 50-60 derece arasındaydı. Ama sıcaklığı çokta fazla kontrol etmedim açıkçası TriXX uygulaması çalışmadığı için. Yüklediğim 3xx serisi kartlar içinmiş, 4xx serisi kartlar için olanını bulamadım.

Unigine Valley benchmark testi youtube yükleniyor şu an yüklendiğinde paylaşacağım.

Yarın da inşallah bir kaç oyunda benchmark testi video çekerek yayınlarım

Bu da kasadan resimler, 8 pin güç girişini takmadan çekmişim resimleri mazur görün:
kasa açık.JPG
kasa kapalı.JPG

Unigine Valley Benchmark testim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Güzel bir inceleme. Tavsiyem Witcher 3 en azından hairwork ayarlarını biraz daha düşürüp +70 FPS de oynamanız. Gerçekten grafik ve akıcılıkta +60 70 fps de enfes oluyor.

Sapphire yine iyi bir iş çıkarmış Sapphire'yi sürekli kötüleyen arkadaşlar böyle konular açıldıkça çıldırıyordur herhalde. Kart F/P anlamında gerçekten çok iyi bu yılın en iyi F/P kartı olacak gibi duruyor. İnceleme içinde teşekkürler hocam gayet güzel bir inceleme olmuş oyun testlerinide arttırırsanız çok iyi olur.

Hayırlı olsun. Güzel bir inceleme. Tavsiyem Witcher 3 en azından hairwork ayarlarını biraz daha düşürüp +70 FPS de oynamanız. Gerçekten grafik ve akıcılıkta +60 70 fps de enfes oluyor.
Teşekkürler sağolun.
Öyle yapıyorum hocam hairworksu komple kapatıyorum hatta gayet rahaat 60 fps civarlarında oynatıyor sıkıntısız.
Beklenen inceleme. Teşekkürler.
Sağolun.
CUDA çekirdeği mi? Shader demek istedin herhalde.

Bunun dışında inceleme güzel olmuş.

Nvidia kullandığım için genelde alışmışım cuda çekirdeği yazdım, doğrusu Stream Processors yazmam gerekirdi, benzer şeyler markadan dolayı farklı isimlendirme aslında. Shader ise çok daha farklı birşey .
Kart güzel, inceleme güzel, siz güzelsiniz :) Ama o kasaya o kablolama yakışmamış :)

Öncelikle teşekkürler, işlemci kablosunu kastediyorsanız onun uzunluğu yetmedi ne yazık ki mecbur ordan geçirmek zorunda kaldım, kalan kablolamayı kastediyorsanız da elimden anca o kadar geldi boşta kalan kabloları daha fazla gizleyemedim :(

PSU fan alta gelecek şekilde takmalısın şu an PSU'dan çıkan sıcak havayı kasa içine üflüyor. Ters çevirip takmalısın. 470 için söylenecek bişey yok bu senenin F/P kartı olacağı aşikar.

Hocam öncelikle psu'daki fan içerdeki havayı kasa içine üflemiyor orda yanlışınız var kasa içindeki havayı dışarı atıyor. O yüzden exhaust fan olarak kullanıyorum bir nevi, he zararı yok mu derseniz var; kasa içindeki sıcak havayı psu'ya atıyor ama psu'da öyle fazla bir ısınma tespit etmedim o yüzden şuanlık bir sorun yok benim açımdan. Birde psu'nun iç devreleri alttan dikey monteli olduğu için devreyi ters çevirmek istemiyorum açıkçası sorun çıkartabiliyor ters duran devreler.
Hocam GTA 5 testi yapar mısın ? İnceleme için teşekkürler.
Sağolun, GTA 5 testi şuan için ne yazık ki yapmam mümkün değil çünkü yazın kendi evimde değilim bulunduğum evdede internet bağlantısı yok ne yazık ki o yüzden GTA 5'i indiremiyorum.
Sapphire yine iyi bir iş çıkarmış Sapphire'yi sürekli kötüleyen arkadaşlar böyle konular açıldıkça çıldırıyordur herhalde. Kart F/P anlamında gerçekten çok iyi bu yılın en iyi F/P kartı olacak gibi duruyor. İnceleme içinde teşekkürler hocam gayet güzel bir inceleme olmuş oyun testlerinide arttırırsanız çok iyi olur.

Sağolun hocam. Sapphire'e karşı bende temkinliydim açıkçası ama performansı beni gayet mutlu etti. Birtek hafiften sesi var yükteyken oyun esnasında çok farkedilmeyecek kadar olsada birde kartın genel görünüşü kötü, daha şık yapılabilirdi.

Ayrıntılı oyun test videosu çektim OBS ile yalnız güzel rahat bir edit programı bulamadım, bu haliyle de 5 gb oldu o yüzden upload edemedim. Eğer güzel bir video edit programı önerirseniz, video üzerinde rahat çalışmama izin veren, birde mümkünse direkt olarak setupu indirilebilen çünkü kasanın olduğu evde internet olmadığı için download clienti şeklinde yüklenen programları kuramıyorum şuanlık :(
Iyi inceleme. Emeğine sağlık.
Teşekkürler, sağolun.

Yeni konular

Geri
Yukarı