Sapphire Radeon RX470 Nitro+ 4G OC İnceleme

Merhaba, elimden geldiğinde dün elime ulaşan bu kartı tasarım ve performans odaklı inceleyip testler sunmaya çalışacağım ve kart hakkındaki fikirlerimi belirteceğim.

Tasarım:

• Ön taraftan bakılınca adeta eleği andıran bu tasarım resimlerden bakınca her ne kadar kusduracak gibi dursa da, ele alındığında o kadar da kötü gelmediğini farkediyorsunuz. Sade bir şıklık sunuyor.( ön kısım şıklık falan sunmuyor sadece sade

Backplate olarak ise açıkçası şu ana kadar gördüğüm kartlar arasında açık ara kalbimi kazandı. Keza camdan görünen yan kısım da sade keskin bir şıklığı var. Abartılı görüntüyü sevmeyen çocuksu bulan kullanıcılar için oldukça ideal olmuş.

Genel olarak gri-siyah ağırlıklı bir kasaya sahibim anakartımda o tonlarda. Ekran kartı bu yönden kasama tam uyum sağladı diyebilirim kasa içi görüntüsü olarak beni oldukça tatmin etti hem bu renk uyumu hem de backplate ve yandan görünüş olarak.

Tasarımda belkide en çok hoşuma giden şeylerden biri ise power kablosunun kartın yan tarafında değil, HDD'ye bakan kısımda yer alması.

Bunun dışında boyut olarak abartı bir boyutu yok ATX anakarta neredeyse sıfıra sıfıra oturdu. Yükseklik olarak da birçok müdavimine göre alçak bir boyu var. Özetle Neredeyse her kasaya rahat rahat sığacaktır o konuda şüpheniz olmasın.

Soğutma

Sapphire Nitro Free Flow havalandırma teknolojisi,

2 Adet Dual-x 95mm fana sahip. Bu fanlar tek vidayla tuttuğundan kolayca sökülebiliyor aynı zamanda.

Isı boruları sadece GPU'yu değil Ram'leri de kapsayacak şekilde geniş bir alanı soğutuyor. Bu birçok müdavim kartta bulunmayan güzel bir özellik.

Alüminyum arka plaka.

Teknik Özellikler:

• 16,000 saat ömürlü alüminyum kapasitörler,
    2048 Cuda çekirdekli,
    1260MHz işlemci hızı,
    1750MHz bellek hızı,
    4.9 TFlops işlem gücü,
    8 pin güç girişi,
    150w güç tüketimi.

Görüntü Çıkışları

• 1x DL-DVI-D
    2x HDMI 2.0b
    2x DisplayPort 1.4

Performans:

Ivır zıvırı geçtikten sonra gelelim asıl konumuza;

Sapphire internette incelediğim kadarıyla bu modeliyle performans açısından diğer markalara oldukça fark atmış gibi durmakta. Bunda Sapphire'nin AMD'nin en büyük partneri olmasından kaynaklı sağlam GPU'ları kapmış olması büyük ihtimal.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi tecrübelerime göre ise kart kabaca referans RX 480'le neredeyse eşit denilebilecek düzeyde. Kendi sistemimde yaptığım Unigine Valley Benchmark'ında 48.7 Avarage FPS değeri elde ettim sonuç olarak. Aşağıda Gamespot adlı sitenin yaptığı referans RX 480 ise aynı testte 52 Avarage FPS değerine ulaşmış. Burada test sistemlerinin farklılıkları da göz önüne alındığında aynı sistemlerde test yapılsa yüksek ihtimalle referans 480 ile aynı performansı gösterecek hatta %1-5 gibi öne geçme durumu bile olabilir, tabi referans tasarıma göre.

Kendi yaptığım Witcher 3 testinde ise Ultra da ortalama 44-50 FPS arası bir değer elde ettim. Tabi bu değer ara ara 40'a nadirde olsa 37-38'lere düştüğü oldu. Yalnız belirtmek isterim ultra da iken Nvidia hairworks ve benzeri teknolojiler açıktı.
Yine ultradayken hairworks ve benzeri nVidia teknolojileri ile AA kapattığımda çok rahatlıkla 50-60 FPS arası akıcı bir oyun deneyimi elde edebildim. Ayarlar High'a çekildiğinde ise FPS droplar ile bile 60 FPS altına kolay kolay inmeyecektir.

Batman Arkham Knight'ta ise her şeyi sona aldığımda benchmark testinde ortalama 102 FPS elde ettim ki bu beni en çok şaşırtan sonuçtu.

Dying Lightta herşey fullde iken.(16x AA dahil) 53-60 arası bir FPS elde ettim. Bir kaç ince ayar yapıldıktan sonra ki genelde internette ki genel testlerde kullanılan benzer ayarlarda ise 90+ FPS'lere çok rahat çıkıyor.

Sıcaklık konusuna gelecek olursak ise bir kaç saatlik kullanımın esnasında ki buna benchmark testleri de dahil en fazla gördüğüm değer 65 derece civarları oldu genelde ise 50-60 derece arasındaydı. Ama sıcaklığı çokta fazla kontrol etmedim açıkçası TriXX uygulaması çalışmadığı için. Yüklediğim 3xx serisi kartlar içinmiş, 4xx serisi kartlar için olanını bulamadım.

Unigine Valley benchmark testi youtube yükleniyor şu an yüklendiğinde paylaşacağım.

Yarın da inşallah bir kaç oyunda benchmark testi video çekerek yayınlarım

Bu da kasadan resimler, 8 pin güç girişini takmadan çekmişim resimleri mazur görün:
kasa açık.JPG
kasa kapalı.JPG

Unigine Valley Benchmark testim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk ekran kartım ASUS RX470 güzel bir karttı tabii ilk aldığım zamanlar A10 7870k gibi dandik bir işlemci ile kullandım 2016'dan 2019 yılına kadar daha sonra Ryzen 5 2600 geçtim ve o zaman kartın asıl performansını gördüm tabii yıllar haziran 2020 gösteriyordu ve o zamana kadar RX470 çoktan eskimişti sonuçta 4 yıllık bir kart idi haziran 2020'de RX 5600XT geçtim ve çağ atlamıştım performansını görünce zamanla anladım'ki Ryzen 5 2600 RX 5600XT hafif darboğaz yapıyor bende 2022'de Ryzen 5 5600 geçtim ve yine aynı senaryo kartımın asıl performansını görmüş oldum tabii o zamana kadar 3 yıl geçmişti ve RX 5600XT hem VRAM yüzünden Hem'de genel performansı yüzünden o günlerde artık birçok oyunu medium high ayarlarda açıyordu tabii bir sorunu daha vardı WattMan hataları Haziran 2020'den ağustos 2022'ye kadar WattMan hatalarıyla boğuştum bu kart ile tabii ağustos ayında VBIOS güncellemesi yaparak o Sorunlar'dan kurtulmuştum, tarihler mart 2023 gosteriyordu ve o tarihte Sapphire RX 5600XT'den Sapphire RX6700 10GB modeline geçtim iyi'ki geçtim diyorum,

Ve benim maceram buydu eski bir konu ama ilk ekran kartımı görünce içim bir hoş oldu yazayım dedim bende buraya.

Kartları ne kadar fiyatı almıştım.

2016 ASUS ROG STRIX RX470 4 GB 900TL.
2020 Sapphire Pulse RX 5600XT 6 GB 2600TL.
2023 Sapphire Pulse RX6700 10GB 6800TL.

Yeni konular

Geri
Yukarı