Sapphire RX 5600XT WattMan hatası

Unkownsoldier

Kilopat
Ekran kartını daha önce bu forumdan 3 hafta önce gibi bir süre önce almıştım. İlk olarak 3 gün önce Amazon'da takılırken ekran dondu ve bir şey olmadı reset atmak zorunda kaldım dün ise oyun oynarken yine ekran dondu ve reset atmak zorunda kaldım. Bilgisayar tekrar açıldığında beklenmedik bir sorundan ötürü WattMan ayarları sıfırlandı diye bildirim alıyorum. DDU ile 2-3 kere sürücüleri silip temiz kurulum yapıp yükledim ondan sonra dün tekrar aynı sorunla karşılaştım 23.2.2 WHQL recommend adrenalin sürümü yüklü. Ne yapabilirim düzelmesi için?

Sistem özellikleri:

Ryzen 5 5600 OC yok.
Sapphire RX 5600XT 6 GB Pulse Edition - OC ya da ayarlarda oynama yapmadım.
16 GB DDR4 3200MHz RAM.
High Power 600watt +85 Bronze Plus sertifikalı PSU.
ASUS Prime B450M k II anakart.

Undervolt + Underclock yapmayı dene. WattMan ayarı dediği şey AMD Software'in içerisindeki ''Tuning'' sekmesi zaten. Stok haliyle kart problem çıkarıyor olacak ki böyle bir hata alıyorsun. UV+UC yapmanın da korkulacak bir şeyi yok, şu aşağıya attığım videoyu izle, mantığını kavra, underclock da undervoltta da en ideal değerlere ulaşırsın deneye deneye. Eğer crash yersen demek ki o ayar sana gitmiyor, başka bir şeyler denemen gerek. Değerlerle ufak ufak oynamalar yaparak optimum değeri bul.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zor değil, deneye deneye bulacaksın; sıcaklıklar açısından da çok faydalı olur. 6700XT'ye 1.1V ayarı çekip hassas fan ayarlarını da yaptım, oyunlarda 60 derece görmüyorum dahi. Underclock yapmadım. Ha şu da var ben genel olarak zaten problem yaşamadım bu kartla, yazılımsal veya donanımsal. Keyfine UV yapmak istedim sadece. Model Sapphire Pulse.
Wattman hatasının karta herhangi bir zararı olur mu ?

Olmaz. Oyunda crash vs. yedirmiyorsa sana problem olmaz. Yani yine crash vermesi de karta zarar vermez ama senin oyun deneyimini olumsuz etkiler, o yüzden yazıyorum. Yalnız bu kadar korkma UV + UC yapmaktan.
Videodaki ayarları yaptım ama ara sıra görüntü yeşil oluyor sallanıyor gibi oluyor ben de default ayarlara getirdim tekrar.

Videodaki ayarları yaptım ama ara sıra görüntü yeşil oluyor sallanıyor gibi oluyor ben de default ayarlara getirdim tekrar.
Hocam işte teker teker deneyip yeşil görüntü vermeyen ayar değerlerini bulacaksınız. Videodakinin aynısını yapın demedim zaten, mantığını kavrayın; sonra deneme yanılma yaparak ayarlayacaksınız.

Geri
Yukarı