Gigabyte RX 5600XT WattMan hatası

cpt.Caliph

Centipat
Denediğim çözümler.
-DDU ile driverlara temiz kurulum.
-Secure Boot "disable" yaptım.
-Güç planı seçeneklerinden ekran kapat " hiçbir zaman "
-Denetim Masası > donanım ve ses > güç seçenekleri > sistem ayarları > hızlı başlatma "kapalı", uyku "kapalı", hazırda beklet " kapalı", kilitle "kapalı"
- XMP "kapalı"
-Ekran kartı driverini yarıda kesip Windows Update'i konumu seçerek güncelledim.

Ekstra olarak PC'yi formatladım 2 kere değişen bir şey olmadı.

Kullandığım sistem.
Gigabyte RX 5600XT Gaming OC 6 GB.
16 GB 3000 MHz XPG Gammix D30.
Ryzen 5 3600.
MSI B450M A Pro Max.

Satıp NVIDIA bir kart alabilirsiniz. Ben ekran kartı alacağım zaman 5500XT 8 GB 1650 Super'e göre avantajlıydı. Ama sırf bu WattMan hatalarından dolayı almadım. Ne kadar doğru bir tercih olduğunu WattMan hatasını konularını okudukça anlıyorum.

Tam tersi yanlış bir tercih olmuş. 1,5 sene 5500 XT 8 GB kullandım hiç hata vermedi. Mining getirisi yüksek ve ikinci elde de sağlam fiyata sattım. 700 TL farka 6600 XT aldırdı bana. 1660 Super alsaydın keşke o zaman.

Tam tersi yanlış bir tercih olmuş. 1,5 sene 5500 XT 8 GB kullandım hiç hata vermedi. Mining getirisi yüksek ve ikinci elde de sağlam fiyata sattım. 700 TL farka 6600 XT aldırdı bana. 1660 Super alsaydın keşke o zaman.

Şunu alsaydınların sonu yok maalesef. Bütçe meselesi bu işler. Alacağım hazır sistemlerin biri 5500XT 8 GB diğeri 1650 Super'di. Sadece WattMan hatası verme ihtimalinden dolayı tercih etmedim. Çünkü kesin bir çözümü yok maalesef. Ticari anlamda zarar etmiş olabilirim ancak bir son kullanıcı olarak sorun yaşayabileceğim herhangi bir ürünü mantıklı olsa dahi tercih etmem. Bir problem olsa garantiye gitti geldi, sorunu buldum düzelttim diyene kadar keyfim kaçıyor insanın burnundan geliyor. 5-10 FPS geride olayım kafam rahat olsun yeter benim için.
6600XT size hayırlı olsun umarım sorunsuz kullanırsınız.😀

Şunu alsaydınların sonu yok maalesef. Bütçe meselesi bu işler. Alacağım hazır sistemlerin biri 5500XT 8 GB diğeri 1650 Super'di. Sadece WattMan hatası verme ihtimalinden dolayı tercih etmedim. Çünkü kesin bir çözümü yok maalesef. Ticari anlamda zarar etmiş olabilirim ancak bir son kullanıcı olarak sorun yaşayabileceğim herhangi bir ürünü mantıklı olsa dahi tercih etmem. Bir problem olsa garantiye gitti geldi, sorunu buldum düzelttim diyene kadar keyfim kaçıyor insanın burnundan geliyor. 5-10 FPS geride olayım kafam rahat olsun yeter benim için.

Tabii özellikle de serinin diğer kartlarının devamlı patlaması 5500 XT'de de bir önyargı oluşturdu. AMD'nin 5500 XT ve 5500M'de kullandığı Navi 23 mimarisi çok güzeldi, RDNA ve RDNA2 kırması serinin en başarılı güç tüketimi/performansına sahip modeliydi. Kullandığım süre boyunca burada ufak tefek hataları kolay çözdük bu kartı alıp pişman olan görmedim henüz. Yanlış hatırlamıyorsam Gaming X modellerinde fabrika çıkış 50-100Mhz fazla frekans vardı o da kartın dinamiğini bozuyordu.

Bana sorarsan AMD'nin hem işlemcisini hem de ekran kartını kullanmak basit ev kullanıcısı için en ideal seçenek değil. AMD işlemcilerinden de ideal performansı almak için özen göstermek ve ihtiyacı olanı vermek gerekiyor. Geçmişten beri böyle olmuştur Intel ve NVIDIA tak arkana yaslan tipi üretirken, AMD alın kurcalayın becerirseniz f/p olarak benden iyisi yok, beceremezseniz bilmem tarzı gidiyor.

Satıp NVIDIA bir kart alabilirsiniz. Ben ekran kartı alacağım zaman 5500XT 8 GB 1650 Super'e göre avantajlıydı. Ama sırf bu WattMan hatalarından dolayı almadım. Ne kadar doğru bir tercih olduğunu WattMan hatasını konularını okudukça anlıyorum.
Olay maddiyat olunca el mecbur ben aldigimda 2.5k idi rtx 2060s ile kafa kafayaydı 2060s 4k falandı
6600XT size hayırlı olsun umarım sorunsuz kullanırsınız.😀
Olay sorunun çözümü tavsiye vermeye gelmedik arkadaşlar şaun ekran kartı değiştirecek bütçemde yok maalesef eğer çözüm odaklı olmayacaksak cevap yazmanıza gerek yok lütfen sizden ricam bu yönde
Bu kartı ne zaman satın aldın? vBIOS güncellemesi dahil mi geldi yoksa eski halinde mi? Şuradan en üsttekini indirip içindeki exe dosyası ile flash yapar mısın.

Bu olay riskli mi bilmiyorum pc den ciddi anlamda anlayan birisi değilim sadece riskli ise denemek istemem .

Bu olay riskli mi bilmiyorum pc den ciddi anlamda anlayan birisi değilim sadece riskli ise denemek istemem .

Ekran kartının sitesinde bulunuyor ve 5600 XT'ler için AMD sonradan vBIOS güncellemesi yayınlamıştı taban frekans hızı düzenlemesi için. Sen kartını hangi tarihte aldın?

Ekran kartının sitesinde bulunuyor ve 5600 XT'ler için AMD sonradan vBIOS güncellemesi yayınlamıştı taban frekans hızı d
Ekran kartının sitesinde bulunuyor ve 5600 XT'ler için AMD sonradan vBIOS güncellemesi yayınlamıştı taban frekans hızı düzenlemesi için. Sen kartını hangi tarihte aldın?
2020 yaz ayıydı hangi ay bilmiyorum ama garantisi devam etmekte

Güç kaynağın nedir? Bende 5600XT kullandım. Birkaç kez WattMan hatası almıştım ama esrarengiz bir şekilde ortadan kalktı. Sanırım güç kaynağı yetmiyordu.

Geri
Yukarı