Gigabyte RX 5600XT WattMan hatası

cpt.Caliph

Centipat
Denediğim çözümler.
-DDU ile driverlara temiz kurulum.
-Secure Boot "disable" yaptım.
-Güç planı seçeneklerinden ekran kapat " hiçbir zaman "
-Denetim Masası > donanım ve ses > güç seçenekleri > sistem ayarları > hızlı başlatma "kapalı", uyku "kapalı", hazırda beklet " kapalı", kilitle "kapalı"
- XMP "kapalı"
-Ekran kartı driverini yarıda kesip Windows Update'i konumu seçerek güncelledim.

Ekstra olarak PC'yi formatladım 2 kere değişen bir şey olmadı.

Kullandığım sistem.
Gigabyte RX 5600XT Gaming OC 6 GB.
16 GB 3000 MHz XPG Gammix D30.
Ryzen 5 3600.
MSI B450M A Pro Max.

Hatayı her oyunda, masaüstünde vb. devamlı mı alıyorsun yoksa belli başlı oyunlarda mı?

AMD bu olayı neden çözmüyor anlamış değilim. Sadece bu forumda bile yüzlerce wattman konusu var.

Wattman hatasını AMD her durumda veriyor bu da kafa karışıklığı yaratıyor. Sorun tamamen karttan da olabilir, güç kaynağı, RAM vs. de olabilir. 1,5 seneye yakın sorunsuz 5500 XT kullandım, bir keresinde RAM'leri yanlışlıkla ters yuvalara takma kaynaklı (2+4 yerine 1+3) her oyun çöküşünde wattman hatası almıştım. Saçma değil mi?

Genelde WattMan sorununu underwolt ile çözen, bir nebze azaltan arkadaşlar vardı. Underwolt yapmayı denediniz mi?

Haklisiniz onu da denedim fakat pozitif sonuc alamadım.
Hatayı her oyunda, masaüstünde vb. devamlı mı alıyorsun yoksa belli başlı oyunlarda mı?

WattMan hatasını AMD her durumda veriyor bu da kafa karışıklığı yaratıyor. Sorun tamamen karttan da olabilir, güç kaynağı, RAM vs. de olabilir. 1,5 seneye yakın sorunsuz 5500 XT kullandım, bir keresinde RAM'leri yanlışlıkla ters yuvalara takma kaynaklı (2+4 yerine 1+3) her oyun çöküşünde WattMan hatası almıştım. Saçma değil mi?

Bende B450M-A Pro Max var 2 RAM slotu var zaten ikside 8'lik 3000 MHz aynı RAM sorun ondan kaynaklı değil sanırım ama değistirip deneyeceğim sonucu buraya yazarım.
Hatayı cok garip sekillerde alıyorum valorant da dm atıyorum 2 saat falan tık yok ama rekabetcı baslatınca hata veriyor apexe girer girmez hata veriyor

Haklisiniz onu da denedim fakat pozitif sonuc alamadım.

Bende B450M-A Pro Max var 2 RAM slotu var zaten ikside 8'lik 3000 MHz aynı RAM sorun ondan kaynaklı değil sanırım ama değistirip deneyeceğim sonucu buraya yazarım.

İki yuva varsa sorunun ondan kaynaklı olacağını sanmıyorum. 5600/5700 XT serileri biraz sakattı eksi bir 5500 XT kullanıcısı olarak ben de o zaman anlam veremiyordum. Ama bu sürede çözülmüş olası lazım piyasaya çıkalı 1,5 sene oldu.

Ne yapinca olusuyor bu hata?

Canı sıkılınca bir anda geliyor anlayamıyorsun
İki yuva varsa sorunun ondan kaynaklı olacağını sanmıyorum. 5600/5700 XT serileri biraz sakattı eksi bir 5500 XT kullanıcısı olarak ben de o zaman anlam veremiyordum. Ama bu sürede çözülmüş olası lazım piyasaya çıkalı 1,5 sene oldu.
Cidden başka çözüm önerisi kalmadı mı ya çaresizim

Son düzenleme:

Bu kartı ne zaman satın aldın? vBIOS güncellemesi dahil mi geldi yoksa eski halinde mi? Şuradan en üsttekini indirip içindeki exe dosyası ile flash yapar mısın.

Canı sıkılınca bir anda geliyor anlayamıyorsun

Satıp NVIDIA bir kart alabilirsiniz. Ben ekran kartı alacağım zaman 5500XT 8 GB 1650 Super'e göre avantajlıydı. Ama sırf bu WattMan hatalarından dolayı almadım. Ne kadar doğru bir tercih olduğunu WattMan hatasını konularını okudukça anlıyorum.

Geri
Yukarı