Çözüldü Sapphire RX 570 Fan Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vedat Andak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Yakın zamanda RX 570 aldım. Fanlarla ilgili bir sorunum var. Sıcaklık ne olursa olsun fanlar birden bire hızlanmaya ve aniden düşmeye başlıyor. Bazen oluyor, ancak yine de sinir bozucu bir durum. Örnek vermem gerekirse; MSI Afterburner'den %40'a sabitlemeyi deniyorum, ancak oyun içinde birden bire 1600-1700 küsur RPM çalışan fanlar 3000 küsülere geliyor ve tekrar eski haline dönüyor. Sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aynı sorunu yaşıyorum. Çözüm bulabildin mi ?
O sorunu yaşarken fanları kontrol ettim; biri olması gerektiği gibi dönerken diğeri gereksiz yüksek devirde dönüyordu. Yüksek devirde dönen fanı sökerek sorunu çözdüm, 5 aydır da öyle kullanıyorum. Ama bence sen garantiye gönder, ben belli sebeplerden dolayı gönderemedim.
sorunu çözebildinizmi acaba bendede aynısı var
Bendede aynı sorun var kafayı yemek üzereyim ciddi anlamda
O sorunu yaşarken fanları kontrol ettim; biri olması gerektiği gibi dönerken diğeri gereksiz yüksek devirde dönüyordu. Yüksek devirde dönen fanı sökerek sorunu çözdüm, 5 aydır da öyle kullanıyorum. Ama bence sen garantiye gönder, ben belli sebeplerden dolayı gönderemedim.
Ben garantiye yolladım bir şey yok diyip geri yolladılar. Tak cıkar yapmaktan kartı anakartın ekran kartı yuvasınıda bozdum, tık sesi gelmiyor. Yeni ekran kartı ile anakart alıcam. Bir daha da sapphire marka bir şey almam, iyi hayat dersi oldu bu.
Aynı sorunu yaşıyorum. Çözüm bulabildin mi ?
Çözüm bulabildiniz mi ?

Bu problem maalesef AMD'nin yılardır düzeltemediği/düzeltmediği bir hatası. Ekran kartına bağladığınız monitör 120 Hz üzeri ise Windows'u açtığınızda hiç bir uygulama dahi kullanmasınız bile ekran kartı belleğini tam güçte çalıştırıyor. Bu sebeple ısınan bellekleri soğutmak için ekran kartı fanlarını mecbur açmak zorunda kalıyor.

Kalıcı çözümün iki yolu var;
Bunların ilki AMD ekran kartı kullanmamak (Yurt dışı ve içi diğer forumlara bakarsanız sırf bu sebepten bile AMD yerine NVIDIA ekran kartı kullanan insanlar mevcut. Ben de buna dahilim.)
İkincisi ise monitörünüzü oyunlar haricinde masa üstü uygulamalarında ekran kartının bellek frekansını 300-500 Mhz sınırında tutacak tazeleme hızında tutmak (60 Hz Kesin çözüm).

Bu problem maalesef AMD'nin yılardır düzeltemediği/düzeltmediği bir hatası. Ekran kartına bağladığınız monitör 120 Hz üzeri ise Windows'u açtığınızda hiç bir uygulama dahi kullanmasınız bile ekran kartı belleğini tam güçte çalıştırıyor. Bu sebeple ısınan bellekleri soğutmak için ekran kartı fanlarını mecbur açmak zorunda kalıyor.

Kalıcı çözümün iki yolu var;
Bunların ilki AMD ekran kartı kullanmamak (Yurt dışı ve içi diğer forumlara bakarsanız sırf bu sebepten bile AMD yerine NVIDIA ekran kartı kullanan insanlar mevcut. Ben de buna dahilim.)
İkincisi ise monitörünüzü oyunlar haricinde masa üstü uygulamalarında ekran kartının bellek frekansını 300-500 Mhz sınırında tutacak tazeleme hızında tutmak (60 Hz Kesin çözüm).
Hocam ben kendimi bildim bileli 60 hz kullanıyorum. Hiç üstünü kullanmadım ama 1.5 sene sonra kart bunu yapmaya başladı. Ama yine de ayarları kurcalıyayım hz’ yi daha da düşürmeye çalışayım belki işe yarar.

Geri
Yukarı