Sapphire RX 590 Nitro+ "Sisteminizde bir sürücü zaman aşımı meydana geldiğini tespit ettik" hatası

Centuriof

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Maalesef Sapphire RX 590 Nitro+ kartı kullanıcısıyım. Assassin's Creed Valhalla oynarken 10. dakikada arkadan sesler gelmeye devam ederek dondu. Zar zor masaüstüne eriştim ve "Sisteminizde bir sürücü zaman aşımı meydana geldiğini tespit ettik" hatası geldi. 1 sene oldu kartı alalı ve bu ilk değil. Artık cinnet geçirmek üzereyim. Kartı satıp üstüne para ekleyip NVIDIA kart alayım diye düşündüm lakin bu berbat kartı başkasına satmaya da gönlüm el vermiyor açıkçası. 6 ay evvel crash ve kapanma sorunları ile servise gönderdiğimde ise "Sorun bulunamadı" denilerek geri gönderildi. Ağız tadıyla oyun oynayamıyorum. Forumu geziyorum ve AMD ekran kartı kullanıcılarının da birçok oyunda sorun yaşadığını görüyorum. Özellikle Sapphire kullanıcılarının. En sonunda gideceğim Servis Point'e kafa göz dalacağım. Test ederken Mario mu kullanıyor bunlar anlamıyorum ki. Ekonomik gücüm sağlam olsa direkt çöpe atacağım kartı o derece. Önerilerinize açığım.
BIOS'um güncel.
20.11.2 Recommended (WHQL) sürümünü kullanıyorum.
Korsan oyun oynamıyorum.
Windows güncel.

1608299878604.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sapphire rx580 nitro+ kullanıyorum. 1.5 yıl oldu herhangi bir sorun yok. İlk başlarda amd sürücüleri ile adeta sinir krizi geçirdim. Eski sürücüleri çok problemliydi. Bir kere kurmayı becerince bir daha güncellemedim. Format sonrası bayağı güncelleme geldiği için amd sürücülerine şans verdim, sorunsuz kuruldu ilk defa. Kendilerini geliştirmişler ama hala sürücü kaynaklı sorunlu var, en azından sorun yaşayanlar var bu sebepten. Sorununuza gelecek olursak:

DDU ile sürücüleri kaldırın ve Adrenalin 2020 Edition 20.12.1 Optional (WHQL) yani en son sürümü kurun. Sizinki en son sürüm değil. Yabancı forumlarda sürücü kaldırıp kurunca sorun çözülmüş denilmiş bazı yerlerde. Denemek de fayda var. Eğer DDU nasıl kullanılır bilmiyor iseniz rehberler mevcut internette. Hatta ben bir tane rehber bırakayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Maalesef bu da işe yaramıyor. Az önce ekran kartının üstündeki Switch BIOS ile BIOS değiştirdim bazıları bu şekilde daha stabil kullanabiliyormuş. Lakin yine işe yaramadı. Oyun oynarken aynı hatayı aldım.

Maalesef bu da işe yaramıyor. Az önce ekran kartının üstündeki Switch BIOS ile BIOS değiştirdim bazıları bu şekilde daha stabil kullanabiliyormuş. Lakin yine işe yaramadı. Oyun oynarken aynı hatayı aldım.

Bayağıdır araştırıyorum. Forumlarda okudum. Bir arkadaş detaylıca denemiş her türlü şeyi. Bu yöntemle çözmüş, bir dene istersen. 1.37 den itibaren uygulanan yöntemi dene.

Önemli: Sistem 64 bit ise Dword değil qword seçin. Videoda Dword seçilmiş. Ayrıca işlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

Forumda dediğim yöntemi bulduğum konunun linki burada:
(konuyu açan kişi açıklamasını güncelleyerek denediği yöntemleri listelemiş, en son denediği ve sonuç aldığı yöntem bu sanırım. Yukarıda attığım videoyu belirtilen dakikadan itibaren uygulamayı dene, forumdaki kişinin anlattığı aynı yöntem)

Edit: dediğim yöntemi yaparken başka uygulamalar açık olmasın, öyle belirtilmiş.

Valla bu tür olayları okuyunca şaşırıyor ve üzülüyorum. Özellikle RX 590 ve RX 5700 XT kullanıcılarından yoğun şikayet var. Ben baya şanslıymışım demek ki. Benim sorunlarım baya hafif kalıyordu ve aldıktan 2-3 ay sonraki sürücülerle sorunlar çözüldü. (Sapphire RX 5700 XT Nitro+ kullanıyorum.)

Sizlere Allah sabır versin.

Bayağıdır araştırıyorum. Forumlarda okudum. Bir arkadaş detaylıca denemiş her türlü şeyi. Bu yöntemle çözmüş, bir dene istersen. 1.37 den itibaren uygulanan yöntemi dene.

Önemli: Sistem 64 bit ise Dword değil qword seçin. Videoda Dword seçilmiş. Ayrıca işlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

Forumda dediğim yöntemi bulduğum konunun linki burada:
(konuyu açan kişi açıklamasını güncelleyerek denediği yöntemleri listelemiş, en son denediği ve sonuç aldığı yöntem bu sanırım. Yukarıda attığım videoyu belirtilen dakikadan itibaren uygulamayı dene, forumdaki kişinin anlattığı aynı yöntem)

Edit: dediğim yöntemi yaparken başka uygulamalar açık olmasın, öyle belirtilmiş.
Yardımınız için teşekkür ederim lakin bu da sonuç vermedi. Yine aynı hata ile Crash yedim.

Yardımınız için teşekkür ederim lakin bu da sonuç vermedi. Yine aynı hata ile Crash yedim.

İşlemi uygularken büyük-küçük harf kullanımına dikkat edip, işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatmanıza rağmen hale düzelmediyse şuanlık yapabileceğim başka bir şey yok, açıkcası çözülür diye ümitlenmiştim ama olmadı. Elimden geleni yapmaya çalıştım. Eğer başka bir çözüm bulabilirsem yine size buradan yazarım.

İşlemi uygularken büyük-küçük harf kullanımına dikkat edip, işlem bitince bilgisayarı yeniden başlatmanıza rağmen hale düzelmediyse şuanlık yapabileceğim başka bir şey yok, açıkcası çözülür diye ümitlenmiştim ama olmadı. Elimden geleni yapmaya çalıştım. Eğer başka bir çözüm bulabilirsem yine size buradan yazarım.
Tekrardan teşekkür ederim. Kafayı yemek üzereyim...

Geri
Yukarı