Çözüldü Sapphire RX 6400 CS ve LoL düşük GPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BarssRS

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bir hafta önce Sapphire Pulse RX 6400 aldım ilk oyun girdiğimde FPS'lerim gerçekten yüksekti fakat bir süre sonra ne olduysa CS:GO ve LoL'de FPS'im gerçekten çok düştü eskiden GT 730 kullanıyordum ondan bile berbat hale geldi.

Şöyle bir problem var New World oynarken olması gereken FPS'i alabiliyorum. :)

Windows'un verdiği driveri denedim, kendim sitesinden indirdim denedim, bilgisayarı formatladım ama nafile...

İlk başta ne yaptımda bu durum değişti bilmiyorum ama formatlayıp hiçbir şey değiştirmeden denedim yine düşüktü. :(

Şunu fark ettim LoL ve CS:GO oynarken GPU clock 200 500, GPU kullanımı %40 50 gibi gerçekten çok düşük hızlara iniyor. Normali 2321 MHz.

Bir haftadır derbeder oldum şununla uğraşmaktan. :D
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sistemim:

Ryzen 5 3500x
Sapphire Rx 6400 Pulse 4GB Resizeable Bar Aktif
Gigabyte B450m ds3h
2x8 XPG 3000mhz
Firecuda 510 500GB M2SSD

Son düzenleme:
Çözüm
Umarım sorun ilerleyen zamanda yeni driver ile duzelir. Cok can sıkıcı bir durum. AMD uygun fiyatlı fakat maalesef bazen can sıkıcı olayları oluyor.
Durumu Resizeable BAR ayarından feragat ederek çözdüm...

BIOS'tan 4G üstü kod çözme ayarını Resizeable BAR ayarıyla birlikte açmıştım, 4G üstü kod çözme ayarını kapatınca FPS değerleri normale döndü çok şükür ama Resizeable BAR özelliğini kullanamıyorum. :(

Umarım benim gibi sıkıntı çekenlere yardımcı olur bu çözüm.
Merhaba,

Bir hafta önce Sapphire Pulse RX 6400 aldım ilk oyun girdiğimde FPS'lerim gerçekten yüksekti fakat bir süre sonra ne olduysa CS:GO ve LoL'de FPS'im gerçekten çok düştü eskiden GT 730 kullanıyordum ondan bile berbat hale geldi.

Şöyle bir problem var New World oynarken olması gereken FPS'i alabiliyorum. :)

Windows'un verdiği driveri denedim, kendim sitesinden indirdim denedim, bilgisayarı formatladım ama nafile...

İlk başta ne yaptımda bu durum değişti bilmiyorum ama formatlayıp hiçbir şey değiştirmeden denedim yine düşüktü. :(

Şunu fark ettim LoL ve CS:GO oynarken GPU clock 200 500, GPU kullanımı %40 50 gibi gerçekten çok düşük hızlara iniyor. Normali 2321 MHz.

Bir haftadır derbeder oldum şununla uğraşmaktan. :D
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

AMD kontrol sayfasından oyun ayarlarından ekran kartı GPU clock ayarlarini kontrol edin. Aldiginiz kart 6400 gayet performanslı güncel oyunları tabiri caizse ezecek tarzda bir kart. Bir yerde problem vardır fakat sürücü ile ilgili olduğuna eminim. İsı değerleri nedir?

AMD kontrol sayfasından oyun ayarlarından ekran kartı GPU clock ayarlarini kontrol edin. Aldiginiz kart 6400 gayet performanslı güncel oyunları tabiri caizse ezecek tarzda bir kart. Bir yerde problem vardır fakat sürücü ile ilgili olduğuna eminim. İsı değerleri nedir?
Rx 6400 Kartı tamamen overclock, fan hatta bütün ayarları kilitli o yüzden clock ayarı yapamıyorum. Isı değerlerini kontrol ediyorum New world oynarken bile 65 75 maksimumda çalışırken.
Dediğim gibi New world oynarken clock hızı maksumuma ulaşıyor ancak garip şekilde bu cs ve lolde 5 te birine düşüyor.

Çok enteresan AMD sürücülerinda bazen sorun çıkabiliyor. MSI üzerinden frekans değişmesine izin veriyor mu kart? Oyun secmesi garip. Kartı yeni almışsınız keyif kaçıran bir şey.
Hiçbir uygulama üzerinden kesinlikle hiçbir ayar değiştirilemiyor. :(

More Power Tool ile core clock kilidini açıp 2000'e sabitlediğimde bile core hızı 2000 olup 200 e düşüyor sanki sürekli aşağıya çekimeye zorluyor gibi garip bir şey.

Hiçbir uygulama üzerinden kesinlikle hiçbir ayar değiştirilemiyor. :(

More Power tool ile Core clock kilidini açıp 2000'e sabitlediğimde bile Core hızı 2000 olup 200'e düşüyor sanki sürekli aşağıya çekimeye zorluyor gibi garip bir şey.

Umarım sorun ilerleyen zamanda yeni driver ile duzelir. Cok can sıkıcı bir durum. AMD uygun fiyatlı fakat maalesef bazen can sıkıcı olayları oluyor.

Durumu Resizeable BAR ayarından feragat ederek çözdüm...

BIOS'tan 4G üstü kod çözme ayarını Resizeable BAR ayarıyla birlikte açmıştım, 4G üstü kod çözme ayarını kapatınca FPS değerleri normale döndü çok şükür ama Resizeable BAR özelliğini kullanamıyorum. :(

Çözüm
Durumu resizeable bar ayarından feragat ederek çözdüm...

BIOS'tan 4G üstü kod çözme ayarını resizeable bar ayarıyla birlikte açmıştım, 4G üstü kod çözme ayarını kapatınca FPS değerleri normale döndü çok şükür ama resizeable bar özelliğini kullanamıyorum. :(

Süper çözdüyseniz harika.

Yeni konular

Geri
Yukarı