SATA 2 anakarta SSD takmak mantıklı mı?

emreu

Femtopat
Daha fazla  
PC'yi Windows 10'a yükseltmeyi düşündüğüm için en başta RAM ve depolama alanını yükseltmem gerektiğini düşündüm. RAM'leri aldım, fakat SSD konusunda kararsız kaldım. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıradan bir SSD, SATA 2 hızıyla sınırlanmış olsa dahi ortalama bir HDD'ye göre yaklaşık iki kat daha yüksek sıralı okuma-yazma hızı sunar. Rastgele okuma-yazma hızlarındaki fark ise SATA olsa dahi devasa bir boyuttadır. O yüzden SATA 2 olsa da SSD kullanmak bir konfordur ve en başta Windows 10/11 olmak üzere pek çok programın daha hızlı açılması ve çalışmasını sağlar. Eğer yükseltmek için kolları sıvadıysan SSD'yi göz ardı etme. Hatta hali hazırda RAM çok düşük değilse ondan önce SSD takılması taraftarıyım.

Rastgele okuma-yazmada epey fark eder ama dosya kopyalama gibi işlemlerde mevcut HDD'nize bağlı olarak fazla fark hissedemeyebilirsiniz. 60-70 MB/s ile kopyalama yapan eski bir HDD'ye sahipseniz 4-5 kat civarı fark olacaktır. Ama mesela WD Blue HDD'nin 175-185 MB/s hızı. Ancak %30-40 fark olur onun gibi bir HDD ile.

Geri
Yukarı