SATA SSD yanına M.2 alınır mı?

Bütçe
500

serhatcandev

Megapat
Makaleler
15
Yer
İzmir
SSD veya HDD modeli
Adata SU650 240GB + 1 TB Seagate HDD
Anakart
GIGABYTE B450M K
Selamlar dostlar. Adata SU650 var bende ve 4-5 yıla yakındır kullanıyorum. Nedense yavaşlık hissediyorum. Sizce M.2 SSD almak mantıklı olur mu? Aşağıya SSD'nin testlerini v.s atıyorum.

Windows kuracağım ve kullandığım uygulamaları kullanacağım M.2'ye. Sadece CSGO'yu M.2'ye yüklerim diye düşünüyorum. Diğer RDR2 tarzı oyunları da AdataSU650'ye. HDD'mi resmen kullanmıyorum sadece oyunları yüklüyorum. 250GB SATA SSD yeterli olur diye tahmin ediyorum.

Baktığım SSD'ler Kioxia Exceria 250GB ve Seagate FireCuda 510 250GB. Hangisi daha iyidir? Hangisi alınır?

1684408815978.png
Eki Görüntüle 1783312

Dosya Ekleri

• 1684409298060.png
    1684409298060.png
    23,5 KB · Görüntüleme: 11
Selam dostlar. Adata SU650 var bende ve 4-5 yıla yakındır kullanıyorum. Nedense yavaşlık hissediyorum. Sizce M.2 SSD almak mantıklı olur mu? Aşağıya SSD'nin testlerini vs atıyorum.

Windows kuracağım ve kullandığım uygulamaları kullanacağım M.2'ye. Sadece CS:GO'yu M.2'ye yüklerim diye düşünüyorum. Diğer RDR2 tarzı oyunları da adatasu650'ye. HDD'mi resmen kullanmıyorum sadece oyunları yüklüyorum. 250GB SATA SSD yeterli olur diye tahmin ediyorum.

Baktığım SSD'ler Kioxia Exceria 250GB ve Seagate FireCuda 510 250GB. Hangisi daha iyidir? Hangisi alınır?

Eki Görüntüle 1783299 Eki Görüntüle 1783312

Anakartında yer varsa bütçe sorunun yoksa alınır M.2'lerin hızı kat ve kat daha fazla ama DRAM etkisi ne bağlı FPS artışı sağlar.

Anakartımda M.2 yeri boşta. Sadece 1 tane SATA SSD ve 1 tane HDD var.

Dediğim gibi dostum bütçen varsa alabilirsin okuma yazma hızı yüksek olduğu için hızlı dosya taşıması yüklemesi yaparsın DRAM'li alırsan eğer oyun içi performans artışı sağlarsın.

SSD alırken, mümkünse aynı okuma yazma hızlarına ulaşabilen Samsung ürünleri tercih edin. Onun dışında iki ürün de alınabilir.

Marka olarak Seagate Kioxia'dan iyi mi bilmiyorum tabii ama alabilirsin YouTube'da karşılaştırma varsa bakabilirsin istersen yoksa alabilirsin.

Excalibur cihazlarda fabrika çıkışı olarak geliyor, bize sorun çıkarmadı ama müşterisine yansıttığı okuma yazma hızlarına pek yakın olduğunu (mütemadiyen olmuyor değil) söyleyemem.

SSD alırken, mümkünse aynı okuma yazma hızlarına ulaşabilen Samsung ürünleri tercih edin. Onun dışında iki ürün de alınabilir.

Excalibur cihazlarda fabrika çıkışı olarak geliyor, bize sorun çıkarmadı ama yansıttığı okuma yazma hızlarına pek yakın olduğunu (mütemadiyen olmuyor değil) söyleyemem.
Hocam 700-800'den başlıyor o modeller.

Geri
Yukarı