SATA ve NVMe M.2 SSD farkı anlaşılır derecede yüksek mi?

Atalay86

Decapat
Daha fazla  
Alacağım sistemde Kioxia Exceria 480GB SATA3 SSD bulunuyor. Bütçeden dolayı değiştiremeyeceğim SSD'yi. PC'yi genel olarak oyun ve gündelik işlerim için kullanacağım SATA3 SSD'nin okuma/yazma hızının NVMe M.2 SSD'den az olmasının eksikliğini çok hisseder miyim? Dediğim gibi render ve benzeri işlerle uğraşmayacağım.

Alacağım sistemde Kioxia Exceria 480GB SATA3 SSD bulunuyor. Bütçeden dolayı değiştiremeyeceğim SSD'yi. PC'yi genel olarak oyun ve gündelik işlerim için kullanacağım SATA3 SSD'nin okuma/yazma hızının NVMe M.2 SSD'den az olmasının eksikliğini çok hisseder miyim? Dediğim gibi render ve benzeri işlerle uğraşmayacağım.

Render vs. yoksa aşırı bir fark olmaz. Yine de boot ederken, oyuna girerken, m.2ye bir şeyler kopyalarken kat be kat hızlı olacaktır. Ben de uğraşmıyordum ama m.2 aldım, düz kullanımda bile farkı hissettim ben kendimce. Oyun açılışlarını vs söylemiyorum bile.

Hocam şu döneme kadar sıradan kullanıcıysanız sadece oyun oynuyorsanız fark etmezdi. Ancak Windows 11, DirectStorage özelliğinin yalnızca Nvme SSD'lerde çalışacağını duyurdu. Bu özellik sayesinde işlemciye binen yük azalıyor, işlemcinin ömrü uzadığı gibi ısı ve enerjide düşük kullanım sağlıyor. Tabi ki bu bütçenize bağlı ama artık Nvme SSD'lere geçilmenin şart olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı