Satılan sınırsız bulut depolama alanlarının aslı nedir?

sthtoremember

Hectopat
Alışveriş sitelerinde Windows lisansı gibi depolama alanları da satılıyor. Örneğin şu linkteki gibi. Bunlar muhtemelen yine şirketler için sunulmuş alanlar ve satıyorlar ama açıklama kısmındaki iOS ile uyumlu değildir bilgisini anlamadım. Bir de yorumlarda 'Ürün mailinize ortak drive olarak geliyor' ya da ortak alana dosya atamıyorum gibi yorumlar var. Tam olarak ne olduğunu çözemedim, o ortak alana başkalarının erişemediğini nereden bileceğiz? Bu durumu bilen var mıdır?

Okullar ve bazı kurumlar için google ın sınırsız google drive depolama hizmeti bulunuyor.

Bunlar sizin mailinizi o hizmete ekliyor.
Güvenlik güvenilebilirlik 0 sebebi ise yedeklediğiniz tüm dosyaları size satışı yapan kişinin görebilir olması ve sizi istediği zaman sistemden atabilir olması sakın aldanmayın almayın.

Güvenli bulut depolama için bilindik markalardan kendiniz ücretiyle hizmet alın.

Okullar ve bazı kurumlar için google ın sınırsız google drive depolama hizmeti bulunuyor.

Bunlar sizin mailinizi o hizmete ekliyor.
Güvenlik güvenilebilirlik 0 sebebi ise yedeklediğiniz tüm dosyaları size satışı yapan kişinin görebilir olması ve sizi istediği zaman sistemden atabilir olması sakın aldanmayın almayın.

Güvenli bulut depolama için bilindik markalardan kendiniz ücretiyle hizmet alın.

Ben de öyle düşündüm. Yani sonuçta bizim mail hesabımızı alıp bir yere ekliyor. 2 ay sonra bizi o listeden çıkarmayacağının garantisi yok, ya da kendisinin de o lisansı kaybetmeyeceğinin.

İlginç... Aklımda fazlaca soru işareti oluştuğunu da belirteyim, ama neyse.

Böyle yerlerden Cloud hizmeti almayınız. Ayrıca sınırsız dediği şey; sadece siz veri attıkça büyüyen bir alan. Mesela, 100GB data upload ettin, 100'de durur. Üstüne 50 daha attın. Toplam 150GB'lık alan vermiş oldu sana. Kişisel dataların belli bir limiti olduğundan ve upload süreleri uzun olduğundan tamamen kandırıcı bir satış stratejisi.

Ben de öyle düşündüm. Yani sonuçta bizim mail hesabımızı alıp bir yere ekliyor. 2 ay sonra bizi o listeden çıkarmayacağının garantisi yok, ya da kendisinin de o lisansı kaybetmeyeceğinin.

Aynen öyle okullar genelde lisansları uzun süreli alıyor ama diyelim sizi hesaba ekleyen o kurumdan çıktı ona bağlı hesaplarda uçabilir misal anadolu üniversitesi 1tb+microsoft office uygulamaları veriyor edu mailiniz silinmiyor kaydınızı dondursanız bile ama illegal dosya paylaşmanız durumunda hesabınız kalıcı silinebiliyor.

Teşekkür ederim gayet açıklayıcı oldu. Uzak durmak lazım.
Böyle yerlerden Cloud hizmeti almayınız. Ayrıca sınırsız dediği şey; sadece siz veri attıkça büyüyen bir alan. Mesela, 100GB data upload ettin, 100'de durur. Üstüne 50 daha attın. Toplam 150GB'lık alan vermiş oldu sana. Kişisel dataların belli bir limiti olduğundan ve upload süreleri uzun olduğundan tamamen kandırıcı bir satış stratejisi.

Mümkünse bir sorum daha olacaktı. 1 sene önce üniversiteden mezun oldum ve edu uzantılı mail adresim hala duruyor. Bu hesabıma bağlı drive hesabına baktığımda da dediğiniz gibi bir durum var. Üst limit yok alanda, sadece şu kadarı kullanıldı diyor. Bu edu uzantılı hesabımı kullanmam ne kadar güvenli olur? Edu maillerine üniversite IT departmanlarının ulaşabildiğini okumuştum. Bu konuda fikriniz var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı