Satranç kitabı önerisi

Kitapla satranç öğrenmenin bir hayrı yok. Oynayarak her pozisyonu ezberleyerek ve 5 adım ilerisini düşünerek oynarsan daha verim alırsın.

Bunu insanların neye dayanarak söylediğini anlayamadım hiçbir zaman. Hocam satranç öğrenilecekse kitapla öğrenilir. Pozisyonu ezberlemek ayrı hata. Ancak açılışları ezberlersiniz, o da fikirleri bilmeden yalnızca hamleleri aklınızda tutmakla gerçekleşir. Bu teorileri oluşturan büyükustalardan fikirleri dinlemek oldukça eğiticidir. 5 adım ilerisini düşünmek internetten bulmaca çözmekle olabilir. Ona bir şey diyemem. Şu an Türkiye'deki 2000 üzeri tüm sporculara sorulsa yüzde 99'u demiyorum yüzde 100'ü kitaplardan çalıştığını söyler. Tabii bir süre sonra antrenörlerle ilerliyorlar.

Merhaba. SEL'im gürcan'ın satrancın temelleri kitabını mı almalıyım yoksa satranç sistemim kitabını mı almalıyım?

Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın. Ben sizin yerinizde olsam çok temel düzeydeysem satrancın temelleri kitabını alırdım. Yoksa benim sistemim kitabı çok daha yararlı olacaktır. Bu kitabı bitirdikten sonra büyükusta gibi oyna, daha sonra ise büyükustalar modern görüşler kitabını incelemenizi tavsiye ederim. Son olarak da zürih 1953 uluslararası satranç turnuvası kitabı usta oyuncuların derin analizlerini içerir. Bol bol soru çözeceksiniz. Satranç okulu 1B ve 2'yi öneririm internettekiler kolay geliyorsa veya daha komplike sorular isterseniz. Turnuvalara katılın, hem sosyal çevre edinirsiniz hem de tecrübe kazanırsınız. Sabırlı olun. Satrançta gelişmenin kısa yolu yoktur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı