Satranca yeni başlayan birine tavsiyeleriniz nelerdir?

Satranç teorilerini araştırmanız sizi direkt çok ileri taşıyacaktır. chess.com ve lichess.com'dan bol bol maç yapın. Düşük ELO'lar sadece 4-5 açılış hamlesi bilen ondan sonra ne yapacağını bilmeyen bir sürü insan dolu. İlk başta bunlardan birisi olursunuz, ondan sonra yükselirsiniz ama teorilere çalışmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Sadece pratikle de olur ama çok yavaş gelişirsiniz teorilere göre. Senin bir hamlenin işe yaradığını pratikle keşfetmen, direkt bunu satranç teorilerinden öğrenmenden daha zor olur. O hamlenin hangi olasılıklara götürdüğü zaten 100 yıl önce bir satranç ustası tarafından düşünülmüş. Her satranç maçında açılış teorilerinden dışarı çıkılmadığı için çoğu maç aynı geçiyor zaten, şu an satrancın sıkıntısı da bu. Çok ezbere oynanan bir oyun haline geldi.

Satranç teorilerini araştırmanız sizi direkt çok ileri taşıyacaktır. chess.com ve lichess.com'dan bol bol maç yapın. Düşük Elo'lar sadece 4-5 açılış hamlesi bilen ondan sonra ne yapacağını bilmeyen bir sürü insan dolu. İlk başta bunlardan birisi olursunuz, ondan sonra yükselirsiniz ama teorilere çalışmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Sadece pratikle de olur ama çok yavaş gelişirsiniz teorilere göre. Senin bir hamlenin işe yaradığını pratikle keşfetmen, direkt bunu satranç teorilerinden öğrenmenden daha zor olur. O hamlenin hangi olasılıklara götürdüğü zaten 100 yıl önce bir satranç ustası tarafından düşünülmüş. Her satranç maçında açılış teorilerinden dışarı çıkılmadığı için çoğu maç aynı geçiyor zaten, şu an satrancın sıkıntısı da bu. Çok ezbere oynanan bir oyun haline geldi.

Hocam ben cidden çok yeniyim bu oyunda. Teori derken neyi kast ediyorsunuz tam anlayamadım?

Oyunları okumaya başladığın zaman.

Hocam ona nasıl başlarım yani çok fazla mı analiz izlemem gerekir yoksa mat, pozisyon, açılış vs. çalışarak mı?

Hocam ben cidden çok yeniyim bu oyunda. Teori derken neyi kast ediyorsunuz tam anlayamadım?

Hocam ona nasıl başlarım yani çok fazla mı analiz izlemem gerekir yoksa mat, pozisyon, açılış vs. çalışarak mı?

Hocam sizin için en iyisi internetten satranç kursları izlemek. Yolun başındayken açılış teorilerine çalışmak mantıklı değil.

Oyunun başında, ortasında veya sonunda neler yapabileceğini, yaptığın hamlelerin oyunu nasıl bir yola sürükleyeceğini bilmek diyebiliriz kaba bir şekilde açıklarsam eğer. Örnek olarak "açılışlar" birer satranç teorileridir, açılış teorisi deriz.

Eğer oyun taşlarına, kurallarına vs. tamamen hakimsen hamlelerin nasıl yazıldığını, tahta dilini öğren. Bu teorileri okuyup anlamana çok yardımcı olur. Bundan sonra ilk başta açılışlar olmak üzere kendini geliştir. İnternetten satranç turnuvası maçlarını izleyebilirsin, gelişimine çok katkısı olur. İnsanların açılışlarına odaklan mesela.

İlk başta mesela en çok oynanan açılışlardan birisi olan İtalyan açılışını öğrendin. Gir internetten bir maça bu açılış üzerine odaklan, farklı kararlarının oyununu hangi yollara götürdüğünü gör. Bu açılışta ustalaş sonra farklı şeyler dene vs. Başka bir sorun varsa etiketleyip sorabilirsin başka zamanlarda da.

Satranç zor gerçekten. 2 yıldır oynuyorum anca 1400 oldum. Dünya şampiyonlarını falan izlemek biraz ilerletiyor fakat ezberin olmalı. Açılışları ezberleyeceksin varyantları ezberleyeceksin falan falan. Büyük bir yatırım istiyor. Eğlencesine oynarım dersen çok gelişemezsin.

Kitap varsa bilmiyorum. YT satranç analizlerini izleyebilirsin.

Sana kalmış bir şey olduğu için kesin bir zaman söyleyemem. İsteğin varsa birkaç ayda bile anlayabilirsin de veya bir yılda her şeyi oturtmuş olabilirsin de.

Youtube'de ders videolarını izlemelisin. Türkiye Satranç Federasyonu'nun derslerini izlemeni tavsiye ederim. Önerdiğim kanallar: Türkiye Satranç Federasyonu, Mergen Satranç Merkezi, Hamle Senin, Satranç Analizleri. Tabii sadece bu kanalları izleme, diğer kanalların videolarını da izle. Lichess'te bol bol bulmaca çöz. Eğer daha zor bulmaca istersen Chesstempo'daki bulmacaları da çözebilirsin. Kitap istersen alabilirsin ama kitaptaki hamlelerin anlamını bilmen lazım. Ayrıca bol bol oyna, her oyunda olduğu gibi (video oyunları, zeka oyunları... Fark etmez.) Satranç'ta da oynaya oynaya gelişilir. Son olarak senden iyi birisini belirle ve onu geçmeye çalış. Mesela bir arkadaşın -seni tanımasına gerek yok- seni hep yeniyordur, sen onu geçmeye çalış. Belirlediğin kişiyi geçtiğinde başka kişiler belirle ve onları geçmeye çalış. Bu yöntem kesin işe yarar.

Oyunu Online'ya da bilgisayara karşı oynayıp hatalarımı analiz edebileceğim güvenli siteler, programlar (mobil ve bilgisayar için tavsiye alabilirim) var mıdır?
Evet, Lichess'te ücretsiz bir şekilde oyunlarını analiz edebilirsin hatta mesela chess.com'da oynadığın bir oyunu bile Lichess'te analiz edebiliyorsun. Tek yapman gereken oynadığın oyunu indirip Lichess'te analiz etmek. Oyunu Lichess'te oynadıysan zaten direkt analiz edebiliyorsun.

Ek öneri olarak satranç bulmacalarını çözmeni de öneririm, bu bulmacalara chess.com'dan ulaşabilirsin mesela.

Satranç oynayama ve öğrenmeye yeni başladım. Kendimi geliştirmek istiyorum. Yeni başlayanlar için önerebileceğiniz kaynaklar/kurslar/dersler var mıdır? Ücretli veya ücretsiz olabilir. Almam gereken kitaplar var mıdır? Açılış kitapları, mat kitapları, kurs/ders şeklinde ilerleyen kitaplar vs. var mıdır önereceğiniz? Oyunu Online'ya da bilgisayara karşı oynayıp hatalarımı analiz edebileceğim güvenli siteler, programlar (mobil ve bilgisayar için tavsiye alabilirim) var mıdır? Bunlar haricinde yeni başlayan birine verebileceğiniz herhangi öneri varsa belirtirseniz sevinirim.

Öncelikle ana temelleri öğrendikten sonra matları öğrenmelisin. Ondan sonra ise gerçekten başarılı olmak istiyorsan açılışlara geçmelisin.

Geri
Yukarı