Rehber Satrançta açılış nedir ve nasıl oynanmalıdır?

AdaBagcibasi

Hectopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Daha fazla  
Satrançta en önemli aşamalardan birisi açılıştır. Açılış adı üstünde oyunda oynanılan ilk hamlelerdir. İlk başta açılış çalışmak hamleleri ezberlemek gibi gözükse de aslında bu pek doğru değildir, açılışta yapılan her hamlenin bir fikri ve teorisi vardır. Bu yüzden açılışları çalışırken hamleleri ezberlemek yerine o hamlenin amacını öğrenmek en doğrusu olacaktır.

Açılışın temel prensipleri:
Merkezi kontrol et.
Hafif taşlarını geliştir.
Şahını güvene al yani rok at.

Temel prensip olarak yukarıdaki üç adımı kabul edebiliriz. Hafif taşlardan kasıt ise at ve fildir. Yeni başlayan oyuncular genellikle hamlelerini en güçlü taş olduğu için vezirle yapmak ister fakat bu yanlıştır. Yeni başlayanlara önerilen öncelikle hafif taşlarını geliştirip oyuna sokmaları ve aynı taşı gerekmedikçe iki kere oynamamalarıdır. Yukarıdaki temel prensiplere uyan bir açılışın örneğini paylaşırsak:
1711875088051.png

Bu oyun İtalyan açılışının ilk 6 hamlesi olabilir ve açılış prensiplerine oldukça uygun bir açılıştır. Beyaz merkezi hedefleyerek taşlarını konumlandırmıştır, neredeyse tüm hafif taşlarını geliştirmiştir ve şah güvenliği için rok atmıştır.

İkinci açılış olarak da İspanyol açılışını örneklendirebiliriz:
1711875315115.png

İtalyan açılışı ile temel farkı beyazın Fc4 yerine Fb5 oynamasıdır ve bu açılışta da tarafların hedeflediği şeyler yazdığımız prensiplerle aynıdır. İki taraf da merkeze odaklı bir oyunla başlamıştır, hafif taşlarını geliştirmiştir ve şahını güvene almıştır.
Bu iki açılış özellikle satranca yeni başlayanlar tarafından sıkça tercih edilir. Sebebini anlamak ise pek zor değil aslında, satrançta açılışların temel gerekliliklerini bu açılışlarla yerine getirmek çok da zor değil.

Bu konuda açılışları genel olarak ele almak istedim, başka konularda tek tek açılışları detaylı bir şekilde açıklayacağım ve fikirlerini anlatmaya çalışacağım.

Hocam, elinize emeğinize sağlık. Ben de son zamanlarda satranca ilgi duymaya başladım. Şu an chess.comda oynuyorum, orada geliştirmeye çalışıyorum kendimi.

Yeni konular

Geri
Yukarı