Satrançta kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım?

Bol bol bulmaca çöz, her oyununu oyun sonu analiz edip o hataları bir daha yapmamaya çalış, eğer 1800 elodan daha yukarıda isen açılış öğren.

Ben 1 sene boyunca zevkine günde 2 saat bulmaca çözüyordum ama düşünerek buluyordum olsunda bitsin kafasında değil, bir de oynadığım oyunları 15+10 tempoyla oynadım yine düşünerek oynadım en az 3-4 hamle düşünüyordum. Bunları yapmadan önce lichess 1100 puandaydım şimdi Rapid'im 2200 oldu bulmaca puanım 2400 civarlarında, ama yine 1 senedir hesaba girmiyorum offline takılıyorum şu sıralar kesin düşmüşümdür rating olarak.

Güzel kardeşim, benim satranç lisansım var, bak sana tavsiye vereyim, The best free, adless Chess server buradan pratik yap, biz eğitimlerde böyle yapıyoruz, ve çok geliştiriyor. Aynı zamanda online oynayabilirsin.
Tamamdır teşekkür ederim hocam.

Bol bol bulmaca çöz, her oyununu oyun sonu analiz edip o hataları bir daha yapmamaya çalış, eğer 1800 elodan daha yukarıda isen açılış öğren.
Evet bulmacalar da gerçekten geliştiriyor onları da yapmaya başladım.

Merhaba ben küçükken kursuna gidiyordum turnuvalara katılmıştım fakat şu an o yaptıklarına dair neredeyse hiçbir şey hatırlamıyorum sadece açılışlardan birkaç tane ezberimde var onun harici oyun sonlarim aşırı berbat temelimi sağlam oturta oturta nasıl geliştirebilirim kendi mi?

Oyna.

Merhaba ben küçükken kursuna gidiyordum turnuvalara katılmıştım fakat şu an o yaptıklarına dair neredeyse hiçbir şey hatırlamıyorum sadece açılışlardan birkaç tane ezberimde var onun harici oyun sonlarim aşırı berbat temelimi sağlam oturta oturta nasıl geliştirebilirim kendi mi?

Ücretsiz turnuvalara katıl o beni yener onunla eşleşmem gibi düşünme en iyileri ile karşı karşıya gel hamleleri dikkatle takip et en önemlisi zamana karşı oyna zaman en büyük rakibin zamana karşı oynadığında düşünme hızın hamlelerin hızlanır daha pratik ve aktif reaksiyon gösterirsin oynadığın oyuna iyi oyunlar 🤗

Genel olarak izlediğim maçlarda belli bir yere kadar ezber açılış olarak gidiyorlar zaten hepsinin kitapta olan hamle ve karşı hamleleri oluyor oyun ortasına kadar sonrası kişilere kalıyor gibi bir analiz yaptım o yüzden açılış ezberlemek mantıklı gibi geliyor.
Üst seviyede zaten artık çoğu oyuncu bütün açılışları ve neredeyse oyun ortası hamlelerini ezberlemiş oluyor. Süper bilgisayarlar ile çalıştıkları için artık onlar için normal bir durum. Sizin durumunuzda ise tavsiyem arkadaşların dediği gibi bir kitap veya benzeri bir kaynak yardımı ile antrenman yapmanız. Hamleleri gördükçe çalıştıkça çok daha fala varyasyona hakim olursunuz. Oyun sonlarını geliştirmenin antrenman dışında bir yolu olduğunu sanmıyorum.

Ücretsiz turnuvalara katıl o beni yener onunla eşleşmem gibi düşünme en iyileri ile karşı karşıya gel hamleleri dikkatle takip et en önemlisi zamana karşı oyna zaman en büyük rakibin zamana karşı oynadığında düşünme hızın hamlelerin hızlanır daha pratik ve aktif reaksiyon gösterirsin oynadığın oyuna iyi oyunlar 🤗
Teşekkür ederim turnuvalara katılmayı düşünüyorum sonuncu olsam da en azından tecrübe kazanırım düşüncem var :).

Üst seviyede zaten artık çoğu oyuncu bütün açılışları ve neredeyse oyun ortası hamlelerini ezberlemiş oluyor. Süper bilgisayarlar ile çalıştıkları için artık onlar için normal bir durum. Sizin durumunuzda ise tavsiyem arkadaşların dediği gibi bir kitap veya benzeri bir kaynak yardımı ile antrenman yapmanız. Hamleleri gördükçe çalıştıkça çok daha fala varyasyona hakim olursunuz. Oyun sonlarını geliştirmenin antrenman dışında bir yolu olduğunu sanmıyorum.
Cevaplar üzerine normal maç sayımı azaltıp daha çok bulmaca çözüyorum gün içinde hocam kitaplara da başladım şuanlık iyi gidiyor.

Tek çözüm taktik videoları izleyip botlar karşısında denemek. Kolay orta zor şeklinde. Hem güzel oluyor hem antrenman hem de alışıyorsun.

Lichess üzerinden kendi elondaki oyuncularla oyunlar oynayarak kendini geliştirebilirsin. YouTube'dan taş geliştirme, merkezi ele geçirme, fil çiftinin önemi gibi videoları izle. Bol bol da bulmaca çöz satranç bulmacaları. İleri düzey için Online eğitim alınabilir ama orta düzeye gelene kadar YouTube videolarıyla elo yükseltebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı