Satrançta kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım?

Bence çok oynamak ve taktik kasıp her maçtan analiz çıkarmak gerekiyor. Eskiden ortalama üstü oynardım. Bırakınca çok köreldim maalesef.

İş hayatı filan satrançtan uzaklaşında eski formunu koruyamıyorsun. Yaklaşık günde 2 saat antrenman ve sonrası bir 2 saat analiz yapmak lazım.

İş hayatı filan satrançtan uzaklaşında eski formunu koruyamıyorsun. Yaklaşık günde 2 saat antrenman ve sonrası bir 2 saat analiz yapmak lazım.
Boş zamanlarında satranç bulmacaları oynayarakda körelmeyi engelliyebilirsiniz chess.com daki bulmacaları üyelik gerektiriyor belli bir sayıdan sonra ama alternetif olarak lichess deki bulmacaları ve pocket chess i öneririm.

Merhaba ben küçükken kursuna gidiyordum turnuvalara katılmıştım fakat şu an o yaptıklarına dair neredeyse hiçbir şey hatırlamıyorum sadece açılışlardan birkaç tane ezberimde var onun harici oyun sonlarim aşırı berbat temelimi sağlam oturta oturta nasıl geliştirebilirim kendi mi?
Bende hiç bilmiyordum 1 senede gayet iyi seviyeye geldim.Bundaki en büyük sebeplerden biri günde 3-4 saat arkadaşlarımla farklı farklı kişilerle okulda oynuyordum.Her oynadığınız kişiden birer özellik benimseyin kendinize bütün özellikleri harmanlayın.

Boş zamanlarında satranç bulmacaları oynayarakda körelmeyi engelliyebilirsiniz chess.comdaki bulmacaları üyelik gerektiriyor belli bir sayıdan sonra ama alternetif olarak lichessdeki bulmacaları ve pocket chess i öneririm.

Hocam sabah 5.30 da kalkıp akşam 8.30 da işten geliyorum. Cumartesi mesai olmasa sevinecek haldeyim. Şükür kazanıyorum param var. Bir RDR 2 oynamaya vakit kalırsa ancak artık. Eski günlerdeki gibi kitabı tahtayı önüme koyamıyorum. Zamanım az.

Hocam sabah 5.30 da kalkıp akşam 8.30 da işten geliyorum. Cumartesi mesai olmasa sevinecek haldeyim. Şükür kazanıyorum param var. Bir RDR 2 oynamaya vakit kalırsa ancak artık. Eski günlerdeki gibi kitabı tahtayı önüme koyamıyorum. Zamanım az.
Bende akşamları arkadaşlarım ile oynuyorum veyahut Blitz de 5-3 dakikalık takılıyorum.

Merhaba ben küçükken kursuna gidiyordum turnuvalara katılmıştım fakat şu an o yaptıklarına dair neredeyse hiçbir şey hatırlamıyorum sadece açılışlardan birkaç tane ezberimde var onun harici oyun sonlarim aşırı berbat temelimi sağlam oturta oturta nasıl geliştirebilirim kendi mi?
Güzel kardeşim, benim satranç lisansım var, bak sana tavsiye vereyim, The best free, adless Chess server buradan pratik yap, biz eğitimlerde böyle yapıyoruz, ve çok geliştiriyor. Aynı zamanda online oynayabilirsin.

Bazen gün içinde çok fazla oynayınca çevremdeki insanlarda öyle söylüyor bende ekstradan bir işe başladım yavaştan.

Satranç oynamak güzel bir şey. Oyna tabii ki de bu işi yapanlar. Yani parası olanlar iyi bir GM hoca tutuyorlar. Başlangıç seviyeleri buralarda oluyor. Şahsen para kazanmak gibi derdimiz olmasa en azından bir kasparov gibi ayak üstü simulasyon oynamayabilir ama kendi tahtamızda herkese kafa tutabilirdim belki. Para önemli bir etken ve kaderdir.

Geri
Yukarı