Savaş Pilotluğu İçin Neler Gerekir ?

Öncelikle Hava Harp Okuluna girmelisin. Bu okul da sayısal üzerinden öğrenci alır. Buraya girmek için de sayısalın ateş etmesi gerekiyor tabii ki. Fizik, kimya, matematiğin iyi olacak. Bir o kadar da sözelin iyi olacak.

Bu okula girince de pilot çıkmıyorsun. TR'de binlerce kişi bu düşüncede. Hayır, öyle bir şey yok. İstersen 1.'lik ile gir yine de bir sorun çıksın, yapmazlar seni pilot. Pilot kontenjanı düşüktür. Her adamı da seçmezler zaten.

Hadi bu aşamaları da geçtin (sağlık, kontenjan vs.) diyelim. 4 adet sortie uçuşu başlar. 4 yıllık eğitim boyunca uçuş sayısı ve eğitim zorluğu artar. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar teğmen rütbesine ulaşır. Tekrar sağlık kontrolünden geçtikten sonra ana jet üssüne gönderirler ve artık burada jet uçaklarıyla eğitim almaya başlarsın. Bu aşamayı da geçersen askeri pilot diplomasıyla mezun edecekler. Daha sonra pilot açığı olan uçak içim seni eğitim filolarına gönderecekler.

Tabii ki bu da bitince altına F-16 verip hadi Ege semalarında uç demeyecekler. Kendinde ya da ailende herhangi biri yasa dışı siyasi ve ideolojik görüşleri benimsenmemiş olacak. Yasa dışı işler yapan olmayacak, hakkında soruşturma açılmış olmayacak. Para cezası bile almayacaksın, dört dörtlük vatandaş olacaksın.

Bir Amerikan kadar olmasa da ondan aşağı kalmayacak İngilizcen olacak. Bu aşamalar arasında yapılan sözel ve yazılı mülakatlarda/sınavlarda başarılı olacaksın.

Bunları da mı geçtin? Yine F-16 vermeyecekler altına. Daha çoook göze girmen gerekecek. Bunları da seni eğiten adamlar fark edecektir. Bir açık verirsin, çıkıp derler ''ulan bu daha şunu yapamıyor, bu durumda karar mekanizması olamıyor, 10.000 feet'de motor arızası yaşasa ne yapacak? Eli ayağına dolaşır mı? Takla atmaktan korkar mı? diyecek.

G kuvveti... G kuvvetine de belli seviyeye kadar dayanman gerekiyor. Bunun için de iyi ve sağlıklı bir vücut her şeyden öte.

Bunun dışında binlerce saat simülatör eğitimi göreceksin, uçuracağın uçağın sistemlerini bir mühendis kadar bilecek seviyeye geleceksin. Yol uzun, herkesin harcı değil. Başarılar...

Bir günler Ege'de it dalaşı yaparken, bir bakmışsın 30 yıl sonra Boeing uçuruyorsun. Kısmet :) Askeri pilotların emeklilik sonrası durumları bu olur genelde.

Savaş uçağı pilotluğu zordur. Sen bir de askeri eğitim/kargo uçağı bile demiyorsun, direkt F-16'dan bahsediyorsun, bunlar daha zor :)

Sayısal zekan varsa git sivil havacılık oku. 3-4 katı daha fazla maaş ile işe başlayıp, mağara ağzına, ev penceresine bomba atmak gibi bir eğitim simülasyonundan mahrum kalırsın. Onun yerine 30.000 feet'de yanan motorunla uğraşmak zorunda falan kalırsın :)

Dediğim gibi, askeri pilotluk zordur. Lisans meseleleri falan var bir de. Onlara girsem şimdi abi sen ne diyorsun dersin. Bu iş öyle bir hevesle yapılacak bir iş değil. Askeriyedeki çoğu kişi şu an sivile kaçmak istiyor ama lisans meseleleri yüzünden adım atamıyorlar.

Askeriyedeki çoğu kişi şu an sivile kaçmak istiyor ama lisans meseleleri yüzünden adım atamıyorlar.
Maalesef durum böyle, TSK uçak kaldıracak pilot bulmakta zorlanıyor. Emekli edilen subayları sivil havacılıktan sözleşme ile geri çağırıyorlar. Bu hususta fedakarlık yapıp kendinizi geliştireceğinize inanıp güveniyorsanız, evet iyi bir geleceğiniz olabilir, ayrıca askerliği maaş için yapmanızı tavsiye etmem, zira subaylığın çekirdekten yetişmesiyle mümkün olacağını düşünenlerdenim. MSÜ tam bir balon bana göre, yakın gelecekte eski haline dönmesi olağandır.

Maalesef durum böyle, TSK uçak kaldıracak pilot bulmakta zorlanıyor. Emekli edilen subayları sivil havacılıktan sözleşme ile geri çağırıyorlar. Bu hususta fedakarlık yapıp kendinizi geliştireceğinize inanıp güveniyorsanız, evet iyi bir geleceğiniz olabilir, ayrıca askerliği maaş için yapmanızı tavsiye etmem, zira subaylığın çekirdekten yetişmesiyle mümkün olacağını düşünenlerdenim. MSÜ tam bir balon bana göre, yakın gelecekte eski haline dönmesi olağandır.
Evet, öyle. Askerliğin hiçbir alanı para için yapılmaz. Hele havacılık alanına giren biri para için yapıyorsa bunu, 2. 3. senesinde kafayı falan sıyırır. Ciddiyim. Git gide pilot kalitesi düşecek bana kalırsa, şu anki pilotlarımız son nesil olabilir, üzüldüğüm nokta bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Git gide pilot kalitesi düşecek bana kalırsa, şu anki pilotlarımız son nesil olabilir, üzüldüğüm nokta bu.
Bir nevi genç arkadaşlar için şans, kendini geliştiren entelektüel subaylar aradan sıyrılır. Bu konulara meraklı arkadaşlar kendini iyi ölçüp tartsın, çünkü oldukça meşakkatli meslektir askerlik, hele Türkiye şartlarında.

Yeni konular

Geri
Yukarı