Sayısal bölüm seçilmeli mi?

Öyle bir denge sıkıntısı olmaz mı hocam
Tabii ki alışma süreci olur ama zararın neresinden dönersen kârdır. Ayrıca meslek seçimi daha lise başında yapabilmek ya da yaptığını düşünmek büyük yanılgı oluyor genelde. Yani meslekleri araştır, o meslekleri icra edenlerle görüş, konuş kafandaki soruları sor.

Alan değiştirmek sanıldığı kadar büyük bir olay değil gözünde büyütme, ayrıca Türkiye de üniversiteye de şartlama kendini gelecek kim bilir neler döker eteklerinize :)

Tabii ki alışma süreci olur ama zararın neresinden dönersen kârdır. Ayrıca meslek seçimi daha lise başında yapabilmek ya da yaptığını düşünmek büyük yanılgı oluyor genelde. Yani meslekleri araştır, o meslekleri icra edenlerle görüş, konuş kafandaki soruları sor.

Alan değiştirmek sanıldığı kadar büyük bir olay değil gözünde büyütme, ayrıca Türkiye de üniversiteye de şartlama kendini gelecek kim bilir neler döker eteklerinize :)

Haklısınız ben küçüklüğümden beri babama özenip inşaat mühendisi olmak istemiştim ama dediğiniz gibi...

Çok uzak değil, bundan 10-12 sene önce çok popüler bir bölümdü. Şimdi isim vermeyeyim, bunun da içine etti sağ olsun. Benim sınava girdiğim sene de çok tutulan bir bölümdü, şimdi giden yok.
Tutulan bölüm diye bir şey esasen olmaz da memlekette zihniyet farklı. Ayrıca inşaattaki arz patlamasından kaynaklı "popüler" olmuştu zaten ki o bahsettiğim politikayla orantılı ilerliyordu fakat tabi usule uygun değil. Velhasıl memlekette sanayi mühendisliği hariç zaten mühendisliğin genel olarak önü kapandı ancak bu sürdürülebilir değil iyi ya da kötü bu döngüden bir şekilde çıkılacak. Tabi o zamana kadar kaç kuşak yenir bilemem. O yüzden bölümün fiili işleyişini, piyasa durumuna göre adım atabilmek önemli zira üniversiteye kadar hayal satmak güzel ama hayal kırıklıklarının başkentinde olduğunu öğrenmek kaçınılmaz.

@Berkay4154, Türkiye'de her bölüm aslında İnşaat Mühendisliği gibi maalesef. Bilindik bir bölüm okunmadığı sürece işsiz kalma oranı çok yüksek.
@Siiüüü, konu açabilirsiniz. Yardımcı olurlar ama ben olsam iyi bir üniversitede Yazılım Mühendisliği derdim. İlgi alanınıza göre değişir.

@Berkay4154, Türkiye'de her bölüm aslında inşaat mühendisliği gibi maalesef.

Gerçekten üzücü.

@Berkay4154, Türkiye'de her bölüm aslında inşaat mühendisliği gibi maalesef. Bilindik bir bölüm okunmadığı sürece işsiz kalma oranı çok yüksek.
@Siiüüü, konu açabilirsiniz. Yardımcı olurlar ama ben olsam iyi bir üniversitede yazılım mühendisliği derdim. İlgi alanınıza göre değişir.

Anladım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani meslek seçiminde tavsiye ettiğim şey abi uçun koşun zıplayıp hoplayın ne kadar çok şey dener ne kadar çok pratik bilgi edinirseniz kendinizi o kadar çabuk keşfeder mesleğinizi ona göre belirleyebilirsiniz.

Belki marangoz olmak isteyeceksin ve dünya çapında bunu bir adım öteye taşıyacaksın ya da yeni bir hizmet kolu oluşturacaksın. Sana verilenle yetinirsen sana sunulan hayatı yaşarsın daha ötesi olmaz

Gerçekten üzücü.

Anladım.
Bizim mülahazamız biraz konuyu manipüle etti fakat siz konunun o kısmına takılmayın. İlginiz olan bölümü, fiili olarak icrasını gördükten sonra yapabileceğinizi düşünüyorsanız seçin. Piyasa kötü diye ülke politikasına göre bölüm seçmeyin. (Sonra politika yine değişir bu sefer o elinizde kalır) Seçtiğiniz bölümü icra edebileceğinizi düşünüyorsanız, bireysel olarak o bölümün ülkede bulunmaması veya alanınıza uygun olmaması halinde işinizi icra edebileceğiniz yere gitme imkanınız var mı? Bu ve benzeri şeyleri düşünün. Yoksa "x ol hayatın kurtulsun" mantığıyla iş yapılmaz.

Yardımlarınız için teşekkür ederim sayısal seçmeyi düşünüyorum seneye sıkı çalışmaya başlarım zor gelirse değişirim

Yeni konular

Geri
Yukarı