Sayısal çalışacak kişi TYT Türkçe çalışmalı mı?

Dvtak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Berber çırak-kalfa, Elektronik Ön Lisans
Ben sayısal çalışacağım için TYT türkçeyi ne yapmalıyım? Sayısal temelim olmadığı için TYT Türkçe çalışacağıma AYT sayısal çalışmak daha mantıklı mı?

Sayısal çalışacaksın da sınava ne aman gireceksin? 2021'de girmen ile 2022'de girmen arasında çok fark var. Türkçe bilgin çok kötüyse git çalış. Belirli bir yere gel. Hiç bilmediğin zaman ortalama seviyeye gelmek o kadar zor değil. Sonrasında zorlaştığında git sayısalına çalış.

Bildiğim kadarıyla Türkçe'nin büyük bir kısmı paragraf sorularında oluşuyor. Eğer kitap okuyan ve anlama/yorumlama gücü yüksek biri isen paragrafları yaparsın. Dil bilgisi konularına da 2-4 hafta ayırıp soru çözme odaklı gidersin ve Türkçeyi kapatırsın.

Sayısal okuyacaksın diye Türkçeyi boş verme. Matematik kadar önemseme ama ortalama yapacak kadar da çalış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayısal çalışacaksın da sınava ne aman gireceksin? 2021'de girmen ile 2022'de girmen arasında çok fark var. Türkçe bilgin çok kötüyse git çalış. Belirli bir yere gel. Hiç bilmediğin zaman ortalama seviyeye gelmek o kadar zor değil. Sonrasında zorlaştığında git sayısalına çalış.

2021'de gireceğim 150-200K sayısal yapmam gerekiyor istediğim bölüme girebilmek için.
2020'de hiç çalışmadan girdim 0 olarak girince ne yapacağımı görmek için.
Sonuç bu daha sayısal sözel eşit ağırlığın nasıl olduğunu bile bilmiyordum.
Meslek Lisesi mezunuyum.

Ekran Alıntısı yks 2020.PNG

Sayısalcı olarak sana fark attıracak dersler Türkçe ve Sosyal olacaktır. O yüzden o dersleri aksatmadan tekrar etmeniz lazım. Dil bilgisi 1 ayda biter. Aslında haftaya bile indirirsiniz.

Sayısalcı olarak sana fark attıracak dersler Türkçe ve sosyal olacaktır. O yüzden o dersleri aksatmadan tekrar etmeniz lazım. Dil bilgisi 1 ayda biter. Aslında haftaya bile indirirsiniz.

TYT türkçeden fazla net yapmam AYT'yi etkiliyor mu?
Şu şekilde sorayım ben TYT barajını geçtikten sonra AYT sınavımda TYT'den yüksek veya düşük puan almamın artısı var mı?

Bildiğim kadarıyla Türkçe'nin büyük bir kısmı paragraf sorularında oluşuyor. Eğer kitap okuyan ve anlama/yorumlama gücü yüksek biri isen paragrafları yaparsın. Dil bilgisi konularına da 2-4 hafta ayırıp soru çözme odaklı gidersin ve Türkçeyi kapatırsın.

Sayısal okuyacaksın diye Türkçe'yi boş verme. Matematik kadar önemseme ama ortalama yapacak kadar da çalış.
Dil bilgisi soruları her sene azalıyor. Sadece paragraf çözmesi bile arkadaş için kârdır.
TYT Türkçeden fazla net yapmam AYT'yi etkiliyor mu?
TYT ve AYT puanınız birleşerek ana puanınız ortaya çıkar. Yani etkiler.

Türkçe çalışmalısınız. Şart demiyorum kimisi giriyor sınava birkaç dil bilgisi çözüyor biraz paragraf çözüyor ortalama bir netle hallediyor. 150-200K'ya girmek için de zaten sizden 35 Türkçe yapmanızı beklemiyorlar. Belli bir seviyeye getirin en azından. Az sayıda da olsa düzenli paragraf çözün. 4'se 4 mesela. Dil bilgisi kısmı çok geniş değil. 1 ayda halledersiniz yoğunlaşırsanız. Tabii bu dediğime güvenmeyin siz.

TYT türkçeden fazla net yapmam AYT'yi etkiliyor mu?
AYT'yi etkilemez ama SAY türü puanınızı etkiler. Sistem şöyle: 100 puan kendisi veriyor. 60 puan okuldan alabiliyorsunuz.
160 puan TYT'den geliyor. Bunun %17'şeri Sosyal ve Fen kısmında, %33'eri de Türkçe ve Matematik kısmında. Bu durumda yanlış hatırlamıyorsam 1,32 puan Matematik, 1,36 puan da Fen soruları ediyor. Oturup hesaplayabilirsin.
AYT'de ise 240 puan alabiliyorsun. 40 Matematik ve 40 Fen sorusu var. Matematikte her soru 3 puan. Fende ise toplamı 120 puan ama Fizik 14 soru olduğu için onun puanı çok azıcık düşük, onunki az olunca Biyoloji ve Kimya çok oluyor. Kendi aralarında toplam değer olarak eşitler işte. Sen onlara da 3 sayabilirsin. Fizik 2,98 falandı, diğerleri de 3,03 falandır herhalde. Otur hesapla çok merak ediyorsan.
Zaten standart sapma yüzünden bu tip öngörülemeyen oynamalar oluyor.

40 soru Türkçe yapman sata üniversite sınavında 52,8 puan getirir. Okuldan o kadar alamıyorsun sen. 37,91 civarı bir şey alıyorsun. Türkçede yaklaşık 30 soru okuduğunu anlama. Biraz da dil bilgisi öğrensen ve kalanlardan yanlış yapıp yine 30 net elde etsen 8,5 yerine 30 net alırsın. Bu da sana fazladan 28,4 puan olarak döner. Havadan gelen 8 tane AYT Matematik sorusu.

Kötü kısmı şu ki Meslek Lisesi mezunusun. AYT derslerini neredeyse hiç görmedin. Bu yüzden sana tavsiyem hepsinde (40 soru olduğunu düşünerek) 25 net civarı yapmaya çalış. Matematikte o seviyeye ulaştıysan bırak. Arada tekrar yapıp unutmamanı sağla. Sonrasında ekleyeceğin her net için daha fazla vakit harcamış olursun.
Dediğim gibi Türkçe okuduğunu anlama olduğu için şu an Türkçeye bakmanı önermem ben. Git Fen ve Matematik öğren.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoyu izledikten sonra daha iyi anladım TYT'nin etkisini.

Yeni konular

Geri
Yukarı