Sayısal mı seçmeliyim, eşit ağırlık mı?

ahmet.ershn

Hectopat
Matematik severim zaten ikisinde de var fakat fizik ve kimyadan hiç hoşlanmıyorum. Edebiyatı da pek sevdiğim söylenemez. Kitap okuma alışkanlığım da yok. Hangi alanı seçsem çok ikilemde kaldım.

Matematikten kaçmak için eşit ağırlık seçiyorsan yanlış yapıyorsun çünkü aynı derece mat görüyorsun bölüm seçimini kariyerine göre şekillendir dersleri sevip sevmemene değil matematikten korkma fark edeceksin en kolay ders.

Derslere sen gireceksin bizim bir fikir sunmamız bir seyi değiştirmez. Ayrıca fizik ve kimyada da bir sürü matematiksel hesaplama var. Matematik seviyorsanız onları da zamanla seversiniz. Hedeflerinize göre belirleyin.

Öncelikle sevdiğin derslere göre değil ne olmak istediğini düşünerek alan seçmen iyi olur. Matematiği seviyorsan kimya çerez gelir. Fizik genel olarak sevilmez zor gelir ama matematiği yapan fiziği de yapar.

Hocam biz karar veremeyiz, size akıl veririz. Sen matematiği, fiziği, biyolojiyi ve kimyayı yapabiliyor musun? 4`ünden 3`ünü yapabiliyorsan seç, zamanla diğerini de yaparsın. Ama ben 4 dersten 2`sini yapabiliyorum diyorsan eşit ağırlığı seç kafan rahat olsun. Herkes sayısal diyor fakat herkes sayısal yapamaz, herkes düzenli çalışamaz ve herkes mühendis, doktor olamaz. Eşit ağırlık bölümünde de gidebileceğin bölümler var sayısal kadar olmasada.

Kardeşim seç sayısalı haftada toplasan 10 saat ders çalışacaksın sık dişini birkaç sene sonra pişman olma üzülme. Bu senaryo hep aynıdır yaş kemale erince herkes "Keşke şunu yapsaydım" diyor. Sen de böyle demek istemiyorsan sayısalı seç, günde 1-2 saat dersini çalış. Üniversite sınavından çıkıp da tercih zamanı gelince iyi ki böyle yapmışım diyeceksin. Sistem, sınav, fırsat eleştirileri ile vakit kaybetme.

Geri
Yukarı