SBC bluetooth codec yeterli mi?

• Konuyu başlatan YBK
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 6B

YBK

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Her bluetooth kulaklık üreticisi kendi ürünlerine aşağıda gördüğünüz codec'lerden birini koyuyor. En düşük transfer rate oranına sahip olan codec'li kulaklıklar genelde en ucuzları oluyor. En ucuz ve her cihazda standart bulunan SBC, 320 kbps'lik dosyalardan tam verim almak için yeterli gözüküyor. Yani LDAC codec kullanan bir cihaza (sony wh-1000Xm3 gibi) 2500-3000 lira ödemek sizce mantıklı mı?
Daha anlaşılabilir yazmam gerekirse spotify premium en yüksek çalma ayarında oynatılan müzikler 320 kbps. Bu durumda piyasadaki 300 liralık bluetooth kulaklıklar tam verimde spotify'dan müzik dinlemek için yeterli. Youtube falan bildiğiniz üzere 128 kbps maksimum alabildiğimiz değer, onlar için hayli hayli yeter.
İşin ilginç kısmına gelecek olursak, LDAC codec'li bir kulaklığa sahip olanların flac'tan başka müzik dinlememesi gerekiyor ki verdikleri paranın hakkını alabilsinler. Ama gerçek flac dosyalar hem ulaşılması çok zor, hem de boyutları yüksek olduğu için daha az tercih ediliyor. Burda çok büyük bir toplum yönlendirmesi olduğunu düşünüyorum, yani en pahalı kulaklığın en iyisi olduğunu düşünüyoruz ama herkesin flac arşivi olmadığını varsayarsam kulaklığın hakkını verecek müzikler dinlemiyoruz. Böyle olunca da boşuna para ödemiş oluyoruz. Anlaşılabilmesi için 4k monitör alıp daima 720p de oyun oynamak gibi... Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum. Tabii ki bunlar sadece kağıt üstündeki bilgiler, kulaklığın malzeme kalitesini, ANC özelliğini, bağlantı avantajını vs hesaba katmıyorum, sadece ses üzerinden gidelim istiyorum.
BT-Codecs-kbps_LK-2.jpg

Eğer Haylou Gt1 ve Gt1 plus için konuşursak iki cihaz arasındaki belirgin fark Qualcom çipi ve getirdiği APTX desteği. Sürücüleri aynı olduğu zaman ses kalitesinde belirgin fark olmaz zaten. Kulaklığın kapasitesi belli yani. Redmi Airdots'tan GT1 Plus'a geçen birinin yorumları:
  • "redmi airdots ile kıyaslamak gerekirse;

kulaklıkların birbirleriyle ve telefonla eşleşme hızı çok iyi.
    bağlantı kalitesi daha iyi, redmi airdots telefonum sırtçantamdayken kopmalar yapabiliyordu.
    airdots ile 2 oda öteye geçemezken gt1 plus ile geçebiliyorum."
Peki iyi ama SBC olan bir kulaklık olsaydı ne olurdu ? Bunun için internette arattığım zaman Reddit'teki bir başlığa denk geldim. Olayı kısaca anlatmış.

Kendi görüşüm ise bir kulaklığı sadece sahip olduğu kodek üzerinden değerlendirmemen. QCY QY19 ve L2 kulaklıklarını kullandım. İkisi de APTX'e sahip olmasına rağmen merakımdan kodeği değiştirdiğimde bir fark göremedim. Yine de bu kulaklıklardan çok pahalı olmasa da kablolu B&O H3 kulaklığım çok daha iyi ses veriyor. Bluetooth olarak da WH-1000XM2'yi denediğim zaman da bu ikiliden çok daha iyi bir ses kalitesine sahip olduğunu gördüm.

APTX'te oynattığınız müzik dosyasıyla LDAC'ta oynattığınız müzik dosyası aynı mıydı? Eğer ikisi de 320 kbps ise ve LDAC daha iyi sonuç vermişse öyleyse iş codec'ten ziyade kulaklığa bakıyor.

APTX'te oynattığınız müzik dosyasıyla LDAC'ta oynattığınız müzik dosyası aynı mıydı? Eğer ikisi de 320 kbps ise ve LDAC daha iyi sonuç vermişse öyleyse iş codec'ten ziyade kulaklığa bakıyor.
Farklı şarkılardı ama fark barizdi zaten. Ayrıca Sony'nin kodeği APTX HD idi galiba, telefonumun LDAC desteklemediğini hatırlıyorum.

Geri
Yukarı