Scirocco Stage 1+ için OZ 18 vs 19 jant

Lenka

Kilopat
Yer
Ataşehir
1.4 TSI 210 HP Scirocco'm var. Orijinal O. Z Racing Superturismo EVO alacağım. 18 için yazılan ağırlık 10.70, 19 için ise 11.70. Gösterişi seviyorum gönlüm 19'dan yana ama 18 ile 19 arasında dağlar kadar fark olur mu?
19 inç Pilot Sport 5 ile geliyor, 40.000 TL. 18 inç ise lastiksiz geliyor 33.000 TL

1705701053946.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkemizdeki yollar için bence en ideali 16 ama 17 'ye de hayır demem, fazlası bence bu yollar için kötü, seke seke gidersin, bozuk yollarda yol tutuş kaybın da olabilir. Benim gezdiğim yerlerde yollar çok düzgün dersen bir şey diyemem. Evet güzel duruyor kesinlikle, lafım yok. Ayrıca bu jantlar eğer orijinal O.Z falan değilse kesinlikle takma.

Ülkemizdeki yollar için bence en ideali 16 ama 17 'ye de hayır demem, fazlası bence bu yollar için kötü, seke seke gidersin, bozuk yollarda yol tutuş kaybın da olabilir. Benim gezdiğim yerlerde yollar çok düzgün dersen bir şey diyemem. Evet güzel duruyor kesinlikle, lafım yok. Ayrıca bu jantlar eğer orijinal O.Z falan değilse kesinlikle takma.
Şu an aracımda 18" İnterlagos 225/40/18 Pirelli P Zero 4 var. Konfor takıntım yok, araç sert olabilir sorun değil. Orijinal OZ alacağım, belirttiğim fiyatlar ikinci el orijinal jantlar. 19'da gözüm var ama mantığım 18 diyor. 19'u ise çok istiyorum lakin hızımı kesmesinden çekiniyorum.

Jantın büyüklüğünden çok lastiğe oranı önemli. Yani yanak kalınlığı nedir?

35 yanak sadece bozuk yol veya konfor için değil Türkiye şartlarında normal yollarda da sürüşte tehlikeli. Tem'de E-5'de bile çukurlar, eğri büğrüler var. Yanaktan atabilir lastik, hava boşabilir vs.

35 yanak sadece bozuk yol veya konfor için değil Türkiye şartlarında normal yollarda da sürüşte tehlikeli. Tem'de E-5'de bile çukurlar, eğri büğrüler var. Yanaktan atabilir lastik, hava boşabilir vs.
Çok mantıklı, Golf 7 GTI'in pist testini izledim. 17-18-19 inç için belirttiğim VW önerisi ebatlar ile her jant arasında 1 saniye tur farkı olmuş. Golf 7 GTI için 18 öneriyordu. Ama 18 gözüme çok küçük geliyor.

Ben aracımı dip basık kullanıyorum 19 istememin sebebi hem aracı yükseltmek, aks ile şase arasındaki mesafeyi açmak hem de görsellik kazanmak. Bu iki jantı elime alıp inceleyebileceğim bir jantçı var, oraya gidip en iyisi bir bakayım. Siz ne öneriyorsunuz? @briang

40/18 ile 35/19 yükseklik olarak neredeyse aynı. Sonuçta birinde yanak küçülüyor jant büyüyor, diğerinde jant küçük yanak büyük. Lastiğe komple bakınca çap olarak neredeyse aynılar.

Şu an aracımda 18" İnterlagos 225/40/18 Pirelli P Zero 4 var. Konfor takıntım yok, araç sert olabilir sorun değil. Orijinal OZ alacağım, belirttiğim fiyatlar ikinci el orijinal jantlar. 19'da gözüm var ama mantığım 18 diyor. 19'u ise çok istiyorum lakin hızımı kesmesinden çekiniyorum.
Zaten ben konfor için demedim, konfor kaybı zaten bu ebatlarda jantlar için çok kaliteli süspansiyon sisteminiz yoksa kaçınılmaz. Hiçbir şey olmasa bile lastiğiniz balon yapar, kesilir vs. bizim yollarımız bunları zor kaldırır, he ben kollarım çukura düşürmem dersen bir şey diyemem. Aracın aşırı sert olması da iyi bir şey değil, bizim önceliğimiz tutunma çünkü, çok sert olunca sektiği için tutuş kaybı olur ve buda kaza yapmana sebebiyet verebilir.

Ben bu yüzden hep araçların orijinal kalmasından yanayım, spor yaya bile çok sıcak bakmıyorum çünkü biz arabalarımızı pistte kullanmıyoruz, günlük kullanılan araçların geçtiği yol şartları belli. Ben mesela yaparsam sadece spor yay takarım oda -3,5 cm falan olanlardan ki bunu bile yapmak istemiyorum çünkü günlük kullanımlarda bazen aracımın plastik body kitini sürttüğüm oluyor. Dediğim gibi yol şartları belli, şu şartlar yüzünden bir sonraki araç tercihim C Suv olacak sanırım. Şimdilik lastik alacağım ama lastik seçimim bile şu şartlar yüzünden spor olmayacak, dediğim gibi biz pistte kullanmıyoruz yolda kullanıyoruz. Hiç olmazsa kasisi fark etmezsin, düşersin, üzülürsün, benden söylemesi. Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz ayrı konu, benim param bol yaparım derseniz bize saygı duymak düşer. :)

40/18 ile 35/19 yükseklik olarak neredeyse aynı. Sonuçta birinde yanak küçülüyor jant büyüyor, diğerinde jant küçük yanak büyük. Lastiğe komple bakınca çap olarak neredeyse aynılar.

Konu hortlatması gibi oluyor. İnce lastik muhabbetine dönüyor zaten olay. Jant büyüdükçe yanak kısalır konfor azalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı